Smrtící exploze paneláku v Prešově: Děsivá svědectví vhání slzy do očí

Autor: shp, ČTK - 
6. prosince 2019
20:06

Ohlušující exploze, pád části dvanáctipatrové budovy a následný požár. Zoufalství lidí z prešovského paneláku, je téměř nepopsatelné. Přesto někteří z nich o tragédii, při níž 5 lidí zemřelo a desítky dalších byly zraněny, promluvilo. Jejich slova se  poslouchají jen obtížně.

Jedna ze Slovenek se ve zmatku setkala se svým manželem a hned se zas od něj oddělila. „Dělaly se tu nějaké práce. Tady ve vedlejším bloku. Se sousedkou jsme cítily plyn na 9. poschodí, tak jsme telefonovaly jedna i druhá manželovi. Já jsem ho stáhla z práce. Mezitím jsem odešla. Během těch pěti minut, co jsme se rozešli, on ještě šel uklidnit sousedku, aby se nebála, tak při těch pracích poškodili plyn. My jsme věděli, že ten plyn uniká. Že se to nějak rychle začalo řešit, já nevím co. Teď jsou tam uvěznění lidé na 9. poschodí. Na 9. poschodí jim spadlo schodiště. Strašně dlouho všechno trvá,“ řekla vystrašená žena  TV3. „V 9. poschodí jsou uvěznení lidé,“ křičela pak.

Video  Na místo neštěstí dorazil slovenský premiér Peter Pellegrini a ministryně vnitra Denisa Saková.  - Policie SR

Sousedka křičela, ale nemohla jsem jí pomoci, vylíčila reportérům jedna z obyvatelek dvanáctipatrového domu v Prešově, ve kterém dnes při výbuchu plynu a následném požáru nejméně pět lidí přišlo o život. „Přišla jsem domů po noční a dalším vyřizování ve městě. Když jsem přicházela, dělníci u paneláku kopali díry. Ve vchodu byl silně cítit plyn, tak jsem se vrátila a upozornila je. Řekli mi, že je to pod kontrolou a jeden z nich šel se mnou do bytu. Tam plyn cítit nebyl, a tak jsem si šla lehnout,“ řekla reportérům listu Sme Silvia Hrebeňárová.

„Najednou to bouchlo, nevím odkud, zevnitř. Vletěly na mne dveře, praštily mě do ruky, ale nejsem zraněná, nic se mi nestalo,“ uvedla Hrebeňárová podle serveru Pravda.sk. Z bytu se nemohla dostat ke schodišti ani k výtahu. Slyšela křičet sousedku, ale nemohla jí pomoci a neví, co se s ní stalo. Ve vedlejším pokoji praskaly stěny. „Nevím, jak dlouho to trvalo, pro mne to byla věčnost,“ dodala. Z bytu v desátém patře jí nakonec pomohli uniknout hasiči s vysokozdvižnou plošinou. Byt zcela vyhořel. „Měla jsem tam úplně vše,“ řekla, „začnu od nuly, nemám nic.“

Video  Výbuch plynu v paneláku v Prešově  - Facebook

Nevíme, kde to bouchlo. Jen se ozvala rána a hned jsme vyskočily z balkonu,“ řekla televizi Markíza dívka bydlící v prvním patře. Výbuch rozbil okna i na chodbách nedaleké základní školy na Mukačevské ulici. „Bylo vyučování, děti byly ve třídách a nikomu se nic nestalo. Hned jsme kontaktovali rodiče, aby si pro děti přišli a teď jsou už všechny v bezpečí,“ řekla ředitelka školy Zuzana Petrželová. Ve škole mezitím zřídili středisko, kde se evakuovaní lidé mohou ohřát a napít čaje. „Je tu pár desítek lidí. Jedni přijdou, druzí odejdou. Někteří hledají příbuzné,“ dodala.

Je to možná největší tragédie za poslední půl století, která město postihla,“ prohlásila primátorka Andrea Turčanová, když se přišla na místo neštěstí podívat. Místní média nevylučují, že počet obětí ještě stoupne. Dům, ve kterém vybuchl plyn, se nejspíš nezřítí, a to kvůli železobetonovým panelům, domnívá se odborník na panelové konstrukce ze Stavební fakulty Slovenské technické univerzity Andrej Bartók. „Podle mne to spadnout nemůže, protože ty paneláky jsou takzvané krabicové konstrukce. Panely tam jsou kolmo na sebe a je jich tam hodně," vysvětlil. Budova je i poměrně vysoká - a ačkoliv účinky požáru snižují pevnost betonu, podlaží, která se nacházejí pod místem výbuchu, ovlivněna nejsou.

Možná se řekne, že tři poschodí půjdou dolů a zbytek zůstane. Teprve až statici budou moci vejít do budovy a prozkoumat ji, budou moci určit míru poškození. Nemyslím si ale, že by mohla celá budova dnes spadnout,“ řekl podle serveru Pravda.sk stavební inženýr a specialista na statiku panelových domů Vladimír Durbák. Na tragédii zareagovalo i prešovské Divadlo Jonáše Záborského, které se rozhodlo zrušit večerní představení inscenace Zbabraná hra; v Česku bývá tato komedie uváděna pod titulem Hra, která se zvrtla.

Monikay ( 9. prosince 2019 13:25 )

je to hrůza a ty lidi lituju

karlos107 ( 7. prosince 2019 09:06 )

Tak pláču,že musím místo kapesníků používat prostěradla

horalysa ( 6. prosince 2019 21:15 )

V podstatě jsem rád, že v naší vesnici dodnes nebyl zaveden plyn.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud