Dramatická záchrana z hořícího paneláku: Hasiči použili speciální vybavení!

Autor: VaB - 
6. prosince 2019
16:55

Slovensko zažívá další mrazivé okamžiky. V pátek odpoledne se Sídlištěm III. v Prešově ozval mohutný výbuch. Slyšet byl přes celý Prešov. Situace je kritická. Hrozí zřícení 12podlažního paneláku. Záchranáři k evakuaci přeživších na místě používají speciální výškovou techniku a také „spouštěcí rukáv“.

Desítky obyvatelů prešovského Sídliště III. nevěřícně koukají na zkázu, kterou napáchal masivní výbuch plynu. Exploze ve dvanáctiposchoďovém paneláku zničila celou střechu, schodiště a vymlátila okna i v okolních bytech. 

Na místo se okamžitě sjely všechny záchranné složky a několik žebříků na evakuaci osob, které byly uvězněné na balkónech, v oknech a na střeše. Kromě evakuačního autobusu a štábního kamionu povolali také speciální výškovou techniku. 

Video  Výbuch plynu v paneláku v Prešově  - Facebook

Podle informací serveru TVnoviny.sk začalo po výbuchu hořet - požár zasáhl tři okolní patra a schodiště, které se zhroutilo. Obyvatelé nižších poschodí vyběhli z domu na ulici. Ty z vyšších pater však bylo nutné kvůli uvěznění zachránit pomocí vysokozdvižného žebříku.

Evakuačním rukávem k zemi

Dva žebříky, z toho jeden s téměř čtyřicetimetrovým dosahem a zalamovacím ramenem, kterým se dostane na centimetry blízko k oknu či balkónu. Slovenští hasiči používali u komplikovaného zásahu v Prešově i speciální rukáv.

Ten slouží k rychlé evakuaci osob z výškových budov. Díky snadnému zavěšení na koš u žebříku ho není nutné neustále skládat a zase rozkládat. 

„Je to něco jako roura, ve které je šev, který je sešitý do spirály. Brzdí to samo o sobě, člověk ale může přibrzďovat i rukama a nohama,“ vysvětlil pro Blesk.cz mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Hasiči na Slovensku použili typ, který zavěsí za koš u automobilového žebříku. „Zjednodušeně řečeno je to rukáv s prvky kevlaru, ve kterém je šev, který toho člověka brzdí a pomalu dostává dolů,“ dodal. 

Podle serveru rqt.cz je evakuační rukáv vhodný pro kombinaci s plošinou či žebříkem. Může být použít až do výšky devadesáti metrů. Výhodou je, že je vyroben z nehořlavého materiálu. Rychlost spouštění je zpravidla kolem 1,5 m/s. 

Podrobné informace o tragédii na Slovensku můžete sledovat zde 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud