ONLINE: Strůjci apokalypsy v Prešově? Policie poslala do vazby tři dělníky

Aktualizováno -
9. prosince 2019
17:32
Autor: dce, VaB, yks - 
6. prosince 2019
12:50

Slovenským Sídlištěm III. v Prešově krátce po pátečním poledni otřásl výbuch plynu v jednom z místních paneláků. K explozi došlo v jednom z vyšších podlaží ve dvanáctiposchoďovém domě. Záchranáři potvrdili 8 obětí na životech. Jednu se ale stále nepodařilo najít. Ve vazbě skončili tři dělnícim, kteří pracovali na výkopových pracích.

  • Ve slovenském Prešově došlo k explozi 12patrového věžáku!
  • Katastrofa se odehrála ne Slovenském Sídlišti III. krátce po pátečním poledni.
  • Za příčinu byl označen výbuch plynu v jednom z vyšších podlaží 12poschoďového domu.
  • Záchranáři uvedli, že zemřelo 8 lidí. Jednoho z nich ale ještě nenašli. Evakuovány byly desítky osob.
  • V souvislosti s tragédií policie obvinila 3 osoby. Ty skončily ve vazbě.
  • Budova bude muset být podle statiků nejspíš stržena, nebo alespoň čtyři její horní patra.

Výbuch paneláku v Prešově
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
11:03
8. 12. 2019

Vyděšený a zmatený pohled ve tváři, deku přehozenou přes ramena, jednou rukou se drží stěny, která ještě z jeho bytu zbyla. Nevěřícně zírá do odhaleného prostoru, pod ním jsou desítky metrů prázdna. Starý muž z předposledního patra paneláku se stal symbolem páteční prešovské tragédie, nyní promluvila jeho dcera. Příběh bohužel dopadl tragicky, hasiči ani jeho, ani manželku nedokázali zachránit. Byt několik minut po výbuchu zachvátily plameny. Více čtěte zde>>

Příběh muže z předposledního patra skončil tragicky
9:46
8. 12. 2019

„Zrovna jsem utírala kuchyňskou linku a stála jsem na stoličce. Jen minutu před výbuchem jsem z ní seskočila a myslím, že to bylo moje štěstí. Protože po explozi nás to s manželem odhodilo pod okno. Nevím, ale být na té stoličce, zřejmě bych byla vypadala z osmého patra,“ popisuje hrůzu paní Štefania. „Po té ohlušující ráně nám spadla ze stěny linka, kuchyňské jádro se též sesypalo a namísto bezpečnostních dveří jsme viděli jen díru ve zdi na chodbu,“ líčí 62letá obyvatelka domu. Přes ruiny se téměř nemohli dostat z kuchyně. Nakonec to zvládli. „Drapla jsem do ruky tašku s doklady a manželovými léky a vyšli jsme na balkon, odkud nás hasiči zachránili,“ oddechla si Štefania, jejíž manžel se jen před pár dny podrobil náročné operaci srdce a od lékařů měl nařízený klid na zotavenou. „Když jsme vešli do domu, byl tu velmi cítit plyn. Plynaři tvrdili, že o tom vědí a že všechno mají pod kontrolou. Ale nejspíš neměli,“ popsal hovor s pracovníky její manžel Vlastimil.

9:37
8. 12. 2019

Prezident Miloš Zeman poslal prezidence Čaputové kondolenci. Na webu prezidentské kanceláře se objevila den po tragédii.

"Vážená paní prezidentko, se zármutkem jsem přijal zprávu o ničivém požáru bytového domu v Prešově, který si vyžádal oběti na životech a zanechal desítky rodin bez prostředků a bez přístřeší. Dovolte mi, abych Vám, rodinám zasaženým touto tragédií i slovenskému národu vyjádřil jménem svým a jménem občanů České republiky upřímnou soustrast. S úctou Miloš Zeman prezident České republiky"

8:32
8. 12. 2019

„Najednou to bouchlo, já ani nevím, jak to vyrazilo najednou se jen probrala na posteli, syna zavalily dveře,“ popsala momenty hrůzy Alena, která se jako první vrhla na záchranu svého 9letého syna. „Víc než hodinu jsme tam čekali a nikdo nepřicházel. Seděli jsme u okna v kuchyni a čekali jsme. Myslela jsem, že tam zůstaneme,“ vypověděla s pláčem Alena, která se hrůza neustále vrací.

Alena v okamžiku exploze upadla do bezvědomí. Když se probrala, zjistila, že jejího 9letého syna zavalily dveře
8:13
8. 12. 2019

Podle informací slovenských hasičů je poslední nezvěstnou žena, která bydlela ve 12. patře. Mluvčí hasičů řekl, že po prvotním prohledání nebyl žádný vizuální kontakt. "Zřejmě bude zavalená nábytkem nebo sutinami," upřesnil. 

7:55
8. 12. 2019

„Máme za sebou dva hrozné dny. Toto neštěstí se přímo dotýká naší školy, naši studenti i náš pan údržbář přišel o domov. Exploze způsobila značné škody i u nás ve škole. Důležité však je, že jsme zdraví, žijeme. Od včera jsme byli v pohotovostním režimu, poskytli jsme útočiště pro lidi, z okolních bytů, záchranářům. Vybírali jsme oblečení, jídlo, drogerii. Různé firmy i lidé v houfech přicházeli, nosili, pomohli. Dnes stačilo pár telefonátů a přišli kolegové, rodiče, aktuální i bývalí žáci, přátelé. Přišli a pomohli třídit, rozdělovat. Rodiče pomohli v zasklívaní oken. Tohle je můj nejdelší status, ale emoce po těchto dvou dnů na mě doléhají a cítím potřebu sdílet. Chci poděkovat všem, kteří v těchto těžkých dnech nějak pomohli. Jste pro mě hrdinové. Děkuji,“ napsala na facebookový profil školy Zuzana Perželová ředitelka  a připojila několik výmluvných fotografií.

Výbuch poškodil také nedalekou školu, ale naštěstí jen lehce, takže mohla posloužit jako zázemí pro evakuvané, záchranáře i jako sběrné místo potřebných věcí.Výbuch poškodil také nedalekou školu, ale naštěstí jen lehce, takže mohla posloužit jako zázemí pro evakuvané, záchranáře i jako sběrné místo potřebných věcí.Výbuch poškodil také nedalekou školu, ale naštěstí jen lehce, takže mohla posloužit jako zázemí pro evakuvané, záchranáře i jako sběrné místo potřebných věcí.Výbuch poškodil také nedalekou školu, ale naštěstí jen lehce, takže mohla posloužit jako zázemí pro evakuvané, záchranáře i jako sběrné místo potřebných věcí.Výbuch poškodil také nedalekou školu, ale naštěstí jen lehce, takže mohla posloužit jako zázemí pro evakuvané, záchranáře i jako sběrné místo potřebných věcí.Výbuch poškodil také nedalekou školu, ale naštěstí jen lehce, takže mohla posloužit jako zázemí pro evakuvané, záchranáře i jako sběrné místo potřebných věcí.Výbuch poškodil také nedalekou školu, ale naštěstí jen lehce, takže mohla posloužit jako zázemí pro evakuvané, záchranáře i jako sběrné místo potřebných věcí.Výbuch poškodil také nedalekou školu, ale naštěstí jen lehce, takže mohla posloužit jako zázemí pro evakuvané, záchranáře i jako sběrné místo potřebných věcí.Výbuch poškodil také nedalekou školu, ale naštěstí jen lehce, takže mohla posloužit jako zázemí pro evakuvané, záchranáře i jako sběrné místo potřebných věcí.
7:25
8. 12. 2019

"Já jsem v prvním momentě začala hledat otce. Tak, jak jsme byli oblečení, jsme utíkali ke dveřím a tam... Zjistila jsem, že venku je namísto schodů jedna velká díra a nahoře též, byla vidět obloha," vypověděla paní Bibiana. Celé svědectví čtěte ZDE>>

7:21
8. 12. 2019

Dobré ráno, vážení čtenáři. Také dnes pro vás budeme sledovat vývoj v Prešově po tragickém výbuchu plynu a požáru paneláku na tamním sídlišti. Na místo by se dneska měli vrátit horští záchranáři se psy, kteří budou hledat poslední nezvěstnou osobu. Opět zasedne krizový štáb a měly by být známy závěry statiků, na jejichž základě se rozhodne o další osudu panelového domu. Lidé evakuovaní z okolních domů by se dnes měli začít vracet domů. 

23:10
7. 12. 2019

Sobotní online přenos Blesk.cz končí. Děkujeme za pozornost. Online bude pokračovat v neděli ráno, kdy budou obnoveny záchranné práce.

Výbuch a požár paneláku v Prešově.Výbuch a požár paneláku v Prešově.Výbuch a požár paneláku v Prešově.Výbuch a požár paneláku v Prešově.Výbuch a požár paneláku v Prešově.
20:56
7. 12. 2019

Vrtulník nemohl v Prešově zachraňovat lidi, uvedl státní tajemník ministerstva školství Peter Krajňák. „Důvodem bylo špatné počasí a to, že podle hasičů stále docházelo k výbuchům v budově. Dokonce jeden kus panelu je vzdálený přibližně 50 metrů od bytovky. Bylo by velmi nebezpečné pustit tam vrtulník,“ prohlásil podle webu Denník N.

20:45
7. 12. 2019

Obrovské neštěstí prožil už podruhé obyvatel paneláku Ján. Již v minulosti v něm totiž hořelo. „Před 40 lety tu hořelo též. Tři poschodí vyhořela,“ řekl TV Nova. K současné tragédii dodal: „Stáli jsme na balkoně a křičeli jsme, ať jdou nahoru. Nade mnou byla paní, která měla jeden a půl týdenní dítě. Tak tam jsme je tam (hasiče) poslali."

Ján zažil požár v paneláku už podruhé.
19:59
7. 12. 2019

Hasiči na místě ukončili zásah. Zítra ráno se pokusí za pomoci psů Horské záchranné služby najít poslední nezvěstnou osobu, která je s největší pravděpodobností po smrti.

19:23
7. 12. 2019

Děsivé video z vnitřku zničeného paneláku.

Video Záběry z vnitřku prešovského paneláku - Městští hasiči Lipany
18:48
7. 12. 2019

Děsivé svědectví o smrti matky a dítěte

„Žena s malým dítětem na balkoně v devátém poschodí prosila s rukama sepnutýma o pomoc. Jenže hasiči nedokázali vysunout plošinu. Nezachránili ji, protože nebyla plošina. Asi za dvě hodiny začali pořádně hasit. Požár křižoval z jedné strany na druhou. Nejdřív se rozhořelo na jedné, poté na druhé,“ řekl očitý svědek Milan Stahovec (69) webu Pluska.sk. Smrt maminky s dítětem se ale nepodařilo oficiálně potvrdit. Snad žijí...

18:46
7. 12. 2019

Slovenští statici se domnívají, že by se celý dům poškozený výbuchem plynu a požárem v Prešově měl zbourat. Statici o tom podle serveru Korzár informovali poté, co poškozenou budovu prohlédli. „Horní poschodí jsou ve velmi špatném statickém stavu. Pravděpodobně se bude muset udělat asanace budovy. Je to nejlepší řešení vzhledem k situaci,“ uvedl statik Jozef Polák. „U jedné poloviny budovy je asanace nutná, u druhé poloviny je ke zvážení. Horní část je ve špatném stavu, tam není co zachraňovat,“ dodal.

liana@... ( 10. prosince 2019 14:28 )

Existujú a dajú sa zohnať záchranné vaky s bezpečným doskokom aj do 40 m. Lenže to by najprv musela vláda dať na to peniaze. Nepovažujú to za potrebné - vaky do požiarnického vybavenia. Potrebnejšie je napr. vianočné osvetlenie - výzdoba pre palác vrchnej madam za 570 000 eur. Prešovu stačí od nej 5000 eur. A to by ma zaujímalo, čo vlastne dostanú a či vobec niečo dostanú z darovanej sumy, zo sumy od premiéra, i z toho založeného účtu - konkrétne postihnuté rodiny. Požiarne vedenie by aspoň nemuselo alibisticky rečniť, že vaky sa nemohli použiť - mohli sa, lenže žiadne neboli k dispozícii. A zrejme ani nebudú v budúcnosti - NIE SÚ TOTIŽ POTREBNÉ - to je názor požiarníckych "odborníkov" z Prešova ..
http­s://ww­w.ic­brin­dle.co­m/Res­cue-Jump-Cushion

yxunomei ( 10. prosince 2019 13:53 )

Přesně, proč kruci viní nějaký kopáče, kteří kopali potrubí dole a vybouchlo to nahoře? To už ani selský rozum nebere. Jedinou jejich vinou mohlo být to, že u nich došlo k úniku plynu a nenahlásili to. V tom případě je ale na pováženou do jaké míry je to jejich vina, k úniku došlo a dochází. To se prostě stává, děje se to denně a lidi za to sedět nejdou - tady se do toho vložil další faktor a to totální selhání zabezpečení, co jsem četl tak požární předpisy objektu totálně zanedbány. Stavební úpravy nerespektovali úniky, odvětrání šachet kvůli přesně těmto případům. A nikdo s tím nic nedělal? To je komplexní selhání jako prase, podobně jako v Černobylu, výbuch způsobilo "pár" lidí ale smrt tolika lidí zavinilo daleko víc lidí, ne-li celý systém. A jestli s tím nic neuděláte, stále toto bude hrozit, stále vás to vrhá na úroveň zabezpečení ruska.
Každopádně upřímnou soustrast pozůstalým, je to velká tragédie ... a poprosil bych samoserský čecháčky ať radši nepíšou, než sem cpát tyhle blitky co tu píšou, je mi stydno že něco takového roste mezi námi.

hardcorefuture ( 9. prosince 2019 20:45 )

💋💋💖

liana@... ( 9. prosince 2019 19:14 )

A ty že nie si rasista ? - tomik007 - pokrytec zatuchnutý ! Už si tu hodil niekde svoj kec, že si čisto proti rudým komunistúm.. Odrazu schvaľuješ primitívne kydanie na celé Slovensko od mckenzie, ktorý si asi myslí, že je anglosas, len zabudol písať po anglicky !!!

starymlok ( 9. prosince 2019 17:09 )

Idio-te,mezi lidi nepatříš ty, sprostý h.ovado

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud