Pátek 23. července 2021
Svátek slaví Libor, zítra Kristýna
Oblačno 26°C

Problém pro Lucii zadrženou s kokainem v Brazílii? Česko bude spolupracovat s tamní policií!

Autor: ČTK, bs - 
16. listopadu 2019
16:42

Češka Lucie T. (33), kterou zadrželi s šesti kily kokainu v Brazílii, má možná další pořádný problém! Česká republika totiž jako první evropský stát přistoupila k úmluvě rozšiřující justiční spolupráci se státy Latinské Ameriky, včetně zmiňované Brazílie. Čeští policisté tak mohou pomoci svým brazilským kolegům i v jejím případě.

Úmluva rozšiřující justiční spolupráci se státy Latinské Ameriky bude pro ČR platná od 16. listopadu. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

O přistoupení k Meziamerické úmluvě o vzájemné pomoci v trestních věcech usilovalo české ministerstvo po dlouhá léta, uvedl Řepka. Listina o přistoupení ČR byla v říjnu uložena v Generálním sekretariátu Organizace amerických států (OAS) ve Washingtonu. Právě OAS úmluvu sjednala, a to v roce 1992.

„Ministerstvu spravedlnosti, Nejvyššímu státnímu zastupitelství, státním zastupitelstvím a soudům přistoupení přinese možnost spolupráce se státy - smluvními stranami úmluvy - které její poskytování podmiňují existencí příslušné mezinárodní smlouvy,“ popsal mluvčí.

Česká republika tak získala smluvní základ pro trestní spolupráci s 25 státy. Jsou jimi Antigua a Barbuda, Argentina, Bahamy, Bolívie, Brazílie, Chile, Kolumbie, Kostarika, Dominika, Ekvádor, Salvador, Grenada, Guatemala, Guyana, Honduras, Jamajka, Mexiko, Nikaragua, Panama, Paraguay, Peru, Surinam, Trinidad a Tobago, Uruguay a Venezuela.

Řepka na dotaz ČTK upřesnil, že úmluva nezahrnuje problematiku vydávání osob k trestnímu stíhání. „Týká se poskytování právní pomoci, to znamená poskytování důkazů a zajišťování dalších úkonů pro účely trestního řízení - výslechu svědků, domovních prohlídek nebo zajišťování výnosů z trestné činnosti,“ vysvětlil.

Ohledně vydávání stíhaných lidí Česku u většiny latinskoamerických států chybí dvoustranné smlouvy. V takových případech má ČR možnost žádat o extradici na základě takzvaného ujištění o vzájemnosti - tedy slibu, že v obdobném trestním případě by vůči druhému státu postupovala stejně.

Zda se bude nově sjednaná úmluva vztahovat i na případ nedávno zadržené české občanky, jsme se zeptali přímo Řepky: „Ohledně použití Úmluvy v případě české občanky v Brazílií lze uvést, že v tomto případě Ministerstvo spravedlnosti neeviduje žádnou součinnost, o kterou by Brazílie požádala. Je třeba doplnit, že ve fázi přípravného řízení (vyšetřování) trestního řízení je ústředním orgánem ČR pro vyžadování a přijímání žádostí o právní pomoc Nejvyšší státní zastupitelství, nikoliv Ministerstvo spravedlnosti. Obecně tato Úmluva ale je použitelná na vyžadování právní pomoci v trestních věcech, proto v případě, že by brazilské orgány potřebovaly v rámci trestního řízení poskytnout právní pomoc z České republiky, mohly by žádost o právní pomoc podat na základě této Úmluvy."

Lucii s šesti kily kokainu zatkla brazilská policie 11. září, tou dobou byla v zemi jen pár dní. Drogy prý chtěla pašovat do Thajska, tam se ale nedostala, uvedl portál sbt.com.br. I přes to, že je ukryla do dvou suvenýrů – šachovnice a repliky obrazu Poslední večeře od Leonarda da Vinciho. Češka odmítla, že by chtěla drogy převézt do Thajska. To jí ale nevyšlo a i tak skončila ve vězení a dcera v rukou konzulátu. Po pár dnech ji ale soud propustil do domácího vězení, patrně právě kvůli dcerce.

Oxana Pavelkova ( 17. listopadu 2019 19:47 )

Na takové hnusně lidi a odpad společnosti utrácí stát???? Dejte peníze nemocným dětem! Ta ať tam shnije!

BABISE_CHCEME ( 17. listopadu 2019 08:59 )

👍👍👍👍👍👍👍👍👍

pupakk ( 16. listopadu 2019 23:18 )

Ta je ale ošklivá

villon ( 16. listopadu 2019 22:42 )

Kdovíjak brazilský kkti bachařů budou mýt zájem o takovou vlastně už výběhovou babu. Aby mněla nějaký přilepšení v tom jejich krymu který asi nebude žádný med. Bude třeba valyt pisky jako na fotečkách , akorát ta druhý ( stydlivý)

zwil ( 16. listopadu 2019 21:52 )

Z těch sr.ac.ek nejde vyčíst, o jakym zas.ranym problému to bl.ijou...jinak, jestli ta on.uce na fotce má 33 let, tak já já mám tak deset...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání