Plíce planety zachvátil obří požár, prezident podezřívá neziskovky. Macron: „Hoří náš dům“

Autor: ČTK - 
23. 8. 2019
11:01

Brazilská vláda čelí mezinárodnímu tlaku a kritice kvůli lesním požárům v Amazonii, jejichž počet se v letošním roce výrazně zvýšil, mimo jiné i kvůli jejich nelegálnímu kácení. Francouzský prezident Emmanuel Macron označil požáry za mezinárodní krizi a chce toto téma řešit i na víkendovém summitu skupiny G7 ve Francii. Hnutí studentů Fridays For Future (Pátky pro budoucnost) chystá dnes demonstrace před brazilskými ambasádami ve světě.

„Náš dům hoří. Doslova. Amazonie, plíce naší planety, které produkují 20 procent našeho kyslíku, hoří. Je to mezinárodní krize. Členové G7, uvidíme se za dva dny, abychom o tom naléhavě hovořili,“ napsal ve čtvrtek na twitteru francouzský prezident. Obavy vyjádřil i generální tajemník OSN António Guterres. „Uprostřed klimatické krize si nemůžeme dovolit další škody na hlavním zdroji kyslíku a biodiversity,“ uvedl šéf OSN.

Macron se míchá do vnitřních záležitostí Brazílie

Brazilský prezident Jair Bolsonaro, který se netají upřednostňováním ekonomických zájmů před ekologickými, Macrona obvinil z toho, že se z „vnitřní záležitosti Brazílie a dalších amazonských zemí“ snaží vytěžit osobní politické body. „Senzacechtivý tón, který používá, problém nevyřeší,“ uvedl Bolsonaro.

On sám však vyvolal vlnu kritiky poté, co tento týden vyjádřil podezření, že za požáry v Amazonii stojí nevládní organizace, protože z nich podle něj mají mediální prospěch a mstí se tak vládě za omezení státních příspěvků.

„Nyní pociťují nedostatek finančních prostředků. Možná tedy nevládní neziskové organizace páchají tyto trestné činy, aby vyvolaly negativní pozornost namířenou proti mně a proti brazilské vládě. Čelíme válce,“ uvedl podle CNN Bolsonaro, po vlně kritiky se však čílí, že nikoho přímo ze zapálení amazonského pralesa neobvinil. „Obvinil jsem nevládní organizace přímo? Jenom jsem řekl, že je podezírám,“ řekl podle AFP.

Rozsáhlé požáry v Amazonském deštném pralese jsou vidět i na satelitních snímcích.Rozsáhlé požáry v Amazonském deštném pralese jsou vidět i na satelitních snímcích. | ČTK

Mluvčí brazilské vlády ve čtvrtek uvedl, že evropské země vyjadřují ekologické obavy kvůli Amazonii, aby toho mohly využít v obchodních restrikcích vůči jeho zemi. Mluvčí rovněž řekl, že statistické údaje, které kritici vůči Brazílii používají, nejsou oficiální a jsou přehnané. „Reálně máme odlesňování, ale ne na takové úrovni, jak se říká,“ zopakoval tak dřívější vyjádření prezidenta Bolsonara, který nedávno označil za lživé údaje brazilského národního ústavu o odlesňování.

Amazonské peklo

Požáry deštného pralesa v Amazonii, který leží ze 60 procent na území Brazílie a je označován za „zelené plíce“ planety, vyvolávají obavy, protože tento les má klíčovou roli v pohlcování skleníkových plynů, jež přispívají ke změnám klimatu. Za větší počet požárů může podle expertů nejen sucho či klimatické změny, ale i ilegální kácení a vypalování lesa za účelem získání zemědělské půdy.

Lesní požáry v Brazílii se tento týden dostaly na přední stránky novin celého světa, některá média k nim přidala titulky jako „Peklo v Amazonii“. Brazilský národní ústav INPE v úterý zveřejnil statistiku, podle níž se počet lesních požárů v Brazílii letos zvýšil oproti loňsku o 83 procent. Od ledna INPE zaznamenal 71.500 ohnisek lesních požárů v Brazílii, z toho asi 52 procent v Amazonii.

Oblast Amazonie zaujímá asi třetinu území Jižní Ameriky, kromě Brazílie zasahuje do Peru (13 procent), Kolumbie (deset procent) a menší část leží též ve Venezuele, Ekvádoru, Bolívii, Guyaně, Surinamu a Francouzské Guyaně.

Video Prezident zrušil schůzku s ministrem. Šel místo toho k holiči - Facebook/Jair Bolsonaro

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

prycsnima ( 23. srpna 2019 15:53 )

Vysazovat stromy . Kujwa tastatura.

prycsnima ( 23. srpna 2019 15:50 )

A že jim nevadilo kácení pralesů a to ani v indonésii. Lidi budou místo paneláku brzy vyhazovat stromy.

majojo ( 23. srpna 2019 15:45 )

Macron ať drží pysk, jemu shořel Notre Dame!

anonym01 ( 23. srpna 2019 11:52 )

JISTE, SOROŠ MUZE ZA AGROVLADU V CZECHII A TRAVENI ČAPU, DOMACICH MAZLICKU JEDAMA . JAK JINAK, ZE?

anonym01 ( 23. srpna 2019 11:46 )

SVOU NESCHOPNOST OSPRAVEDLNUJE TIM, ZE PLIVE NA EVROPANY A NEZISKOVKY.

Zobrazit celou diskusi
Další videa