Ropa znečistila přes sto pláží. „Má kriminální původ,“ tvrdí prezident Brazílie

Autor: ČTK, tva - 
8. 10. 2019
19:35

Záhadné ropné skvrny, které znečistily na 1500 kilometrů severovýchodního pobřeží Brazílie, mají zřejmě kriminální původ. Bez bližších podrobností to v úterý řekl brazilský prezident Jair Bolsonaro. Uvedl také, že nechce bez důkazů obviňovat jiné země, protože by to způsobilo problémy. Uvedla to agentura Reuters.

Ropa se v posledních týdnech objevila na více než 100 plážích v devíti brazilských státech. Experti se domnívali, že pochází ze ztroskotaného plavidla, nicméně tuto teorii se zatím nepodařilo potvrdit. Podobný názor zopakoval Bolsonaro ještě v pondělí, v úterý však uvedl, že o tom okolnosti nesvědčí. Havárii nehlásila ani žádná z ropných plošin u brazilského pobřeží.

„Brazílie nemá přehled o tom, co se děje na moři“

Brazilská ropná společnost Petrobras v úterý uvedla, že na pobřeží uklidila 133 tun ropy. Dodala, že záhadné ropné skvrny jsou zvláštní a znepokojivé. Už dříve prohlásila, že nalezená ropa nepochází podle chemické analýzy z jejích vrtů, je ale z jednoho zdroje.

Podle odborníků je tato havárie bezprecedentní a ukazuje, jak malý má Brazílie přehled o dění na moři. Podle Anny Caroliny Loboové z brazilské pobočky Světového fondu na ochranu přírody (WWF) dozor dál slábne od začátku roku, kdy Bolsonaro nastoupil do funkce. Prezident totiž opakovaně kritizuje práci neziskových organizací na ochranu přírody, stejně jako práci vládních agentur, kterým snižuje rozpočet.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa