Pátek 1. března 2024
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Oblačno 11°C

„Jsi krásná, Brigitte!“ Umělci brání po urážkách první dámu, na most vyvěsili transparent

Autor: Darina Jíchová - 
10. září 2019
12:16

První dáma Francie Brigitte Macronová (66) se už několikrát nechala slyšet, že nesnáší poznámky o svém věku a o věkovém rozdílu 25 let, který ji dělí s manželem, prezidentem Emmanuelem Macronem (41). Právě toto pro ni citlivé téma použil brazilský prezident Jair Bolsonaro a jeho další spolupráci jako munici při útoku na Macrona. Macronová si vyslechla, že je „stará, ošklivá a ohavná“, na její obranu vystoupila dvojice francouzských umělců. „Jsi krásná, Brigitte!“ hlásá jejich banner, který vyvěsili na mostu ve městě Périgueux v jihozápadní Francii, uvedla rozhlasová stanice France Bleu Périgord.

Transparent se na mostu objevil v sobotu 7. září a pochází z dílny dvojice místních umělců Klemerea a ADNX. Chtějí tím vyjádřit podporu své první dámě. „To už není politika. Je to útok na ženu. Bolsonaro je typický autoritářský macho,“ prohlásili umělci.

„Chceme nejen podpořit naši první dámu, ale také ukázat, že sexistické narážky a útoky jsou už dávno mimo normu,“ doplnili umělci, svěřili se s tím, že Bolsonarova slova a urážky jeho ministra je šokovaly. „Naše dílo jsme vyvěsili na mostě, protože mosty jsou symbolem spojení a taková je i naše zpráva,“ uzavřeli umělci.

Tisíce omluv Brazilců

Nejsou jediní, kdo vystoupil na obranu Macronové. Jako první samozřejmě reagoval její manžel, který Bolsonara počastoval salvou kritiky. Urážkám jako takovým se ale Macron vyhnul, neútočil ani na brazilskou první dámu. Na podporu Macronové se ozvaly tisíce Brazilců, kteří své sociální sítě už několik týdnů plní hashtagy #DesculpaBrigitte, tedy „Promiň, Brigitte“, a Francouzce se za svého prezidenta omlouvají. 

Sama Macronová se rovněž vyjádřila k Bolsonarově urážce. „Nejsem to jenom já, jsou to všechny ženy a dívky. Časy se mění, některé věci už si prostě není možné dovolit a všichni si to musí uvědomit, než jim ujede vlak,“ nechala se slyšet Macronová, brazilského prezidenta sice přímo nejmenovala, ale všem bylo jasné, o kom mluví.

Posměšný komentář brazilského prezidenta Bolsonara na adresu Macronovy manželky Brigitte Posměšný komentář brazilského prezidenta Bolsonara na adresu Macronovy manželky Brigitte | Facebook Rodrigo Andreaça

Také francouzští politici, včetně členů opozice, podpořili Macronovou. „Nikdy jsem nezažil, aby hlava jiného státu zaútočila na manželku jiného prezidenta. Brigitte Macronová je vždy krásná a elegantní,“ uvedl jeden ze starších francouzských politiků. Mnohé však překvapilo mlčení zahraničních státníků, zvláště pak proto, že Bolsonarova prvotní urážka přišla v době konání summitu G7, který proběhl 24.-26. srpna ve Francii.

Za Macronovou se postavila i dcera

Na twitteru se objevila rovněž kampaň #balancetonmiso, tedy Srovnej svou mizogynii, hnutí na svém profilu odstartovala dcera Macronové Tiphaine Auzièreová. „Je rok 2019 a politikům přijde normální útočit na ženy kvůli jejímu věku,“ Auzièreová vyzvala uživatele twitteru, aby se přidali k jejímu boji proti sexismu v politice.

 

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

adeso ( 10. září 2019 19:19 )

jak není???? tak ať jí nikde nefotí a bude klid. Baba je fakt ošklivá.

mak ( 10. září 2019 18:48 )

Ne. Valná většina žen, co znám, vypadá lépe. Takhle by žádná z nich vypadat nechtěla.

Wells ( 10. září 2019 15:55 )

Je to nádherný a sympatický pár a sluší jim to a to je důležité, jinak do toho nikomu nic není.

ivuska1 ( 10. září 2019 15:29 )

Krasna neni a vsichni to vidi. Podplaceni a prolhani to vidi taky ale penize jsou penize.

ivuska1 ( 10. září 2019 15:26 )

nejsou ani slepi ani uchylni - jsou podlaceni

Zobrazit celou diskusi