Sobota 8. května 2021
Dnes je Den vítězství, zítra Ctibor
Polojasno 14°C

Otec holčiček tragicky zesnulých u Liberce založil petici proti sociálce! Musí se to řešit, píší lidé

Autor: VaB - 
14. listopadu 2019
18:20

Otec dvou holčiček (†6 a †4), které tragicky zemřely při nehodě osobního auta a popelářského vozu u Mníšku na Liberecku, založil petici proti OSPODu. Chce tím řešit laxnost úřadu, který podle něj může za smrt jeho dcer a manželky. Petici zatím podepsalo 27 lidí. 

25. října došlo u Mníšku k obrovské tragédii. Řidička tady údajně úmyslně vybočila z jízdního pruhu a čelně narazila do protijedoucího popelářského vozu. Nehoda si vyžádala tři oběti, řidičku a její dvě dcery. Jedna z holčiček zemřela při převozu do nemocnice. 

Dcera zemřelé Marie H. (†44) Mája den po nehodě uveřejnila video, ve kterém uvedla, že její matka narazila s vozem do náklaďáku úmyslně. Chtěla tak prý spáchat sebevraždu, s sebou vzala i své dvě dcery. Velkou část viny společně s otcem Martinem K. hodili na OSPOD a SVP ve Frýdlantu (odbor sociální péče o dítě a středisko výchovné péče).

„Velice důrazně chci upozornit na neschopnost české státní správy, úřady jako jsou OSPOD Liberec a OSPOD Frýdlant (sociálka) a SVP Frýdlant, což je středisko výchovné péče, kam jsme docházeli na společné konzultace,“ prohlásila tehdy rozhořčeně Mája. V emotivním příspěvku obvinila úřady ze spoluviny na tragédii, které šlo podle ní předejít. 

Zoufalý otec Aničky a Lucinky (†6 a †4) se rozhodl proti OSPODu bojovat. Založil proto petici pod názvem „Laxnost OSPODu může pomoci i zabít“. V šesti bodech požaduje úvodní šetření domácnosti, vztahů a psychiky, dále objektivní jednání nebo kamerové a zvukové záznamy „místo zavřených dveří a kanceláří“, jak stojí v petici. Požaduje i zodpovědnost pracovnic za řešené případy.

Rodina tehdy údajně upozorňovala veškeré státní orgány a dokonce i kriminální policii, že jejich matka není psychicky v pořádku a mohla by dětem vážně ublížit. „Bylo to několikrát zapsáno do různých záznamů a nikdo na to nebral zřetel, nikdo nechtěl slyšet zvukové nahrávky dokazující, že je máma psychicky labilní,“ uvedla tehdy Mája H. (21). 

Petici během čtyř dní podepsalo zatím jen 27 lidí. „Podepisuji, protože nejde donekonečna zavírat oči nad tím, jak tato instituce funguje,“ napsala ke svému podpisu jedna z žen. „OSPOD nic nevyřeší ve prospěch dětí, jsou neschopní a ohrožují děti, s kterými manipulují rodiče, a bohužel to někdy končí smrtí dětí, policie nezasáhne, dokud dítě není zmrzačeno nebo zabito, ale to už je pozdě... K čemu tedy jsou?“ píše další žena.

Policie nehodu vyšetřuje jako usmrcení z nedbalosti. „Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu usmrcení z nedbalosti. K určení příčiny smrti všech tří zemřelých osob byly nařízeny soudní pitvy,“ uvedla policejní mluvčí Dagmar Sochorová. 

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání