Pátek 30. července 2021
Svátek slaví Bořivoj, zítra Ignác
Polojasno 27°C

Robin Hood, nebo vrah bez svědomí? Nad mrtvolou Pabla Escobara lidé plakali i jásali

Autor: mc - 
22. července 2021
05:00

Je to 29 let, co policii unikl patrně nejznámější drogový baron Pablo Escobar. Kdyby tušil, jak pro něj rok a půl dlouhý život na útěku před spravedlností dopadne, asi by radši zůstal za mřížemi. Escobar díky prodeji drog vydělal takové jmění, že ho Forbes dokonce zařadil na 8. příčku mezi nejbohatší lidi na planetě. Obyvatelé rodné vesnice ho milovali, špinavými penězi financoval školy a pomáhal chudým. Jenže byl tak zmámený mocí, že nechal zabít celou řadu lidí. Nad jeho mrtvolou se radoval celý svět, přesto mnoho lidí truchlilo.

Escobar byl vždy kriminálník - už od dětství hledal nekalé způsoby jak si přivydělat a brzy se vrhnul do obchodu s drogami. Začal s marihuanou, ale netrvalo dlouho a začal se orientovat na kokain. Medellínský kartel zásoboval drogami obě Ameriky, ve Spojených státech byl obzvlášť žádaný. Escobar nakoupil celou řadu letadel, a dokonce i ponorky - denně pašoval 15 tun kokainu do USA a vydělával až 70 milionů dolarů.

Video Pablo Escobar - Videohub

Peníze z obchodu s drogami ve svém rodném Medellínu využil ke stavbě škol, kostelů a domů pro chudé. Místní ho milují a mají ho dodnes za Robina Hooda, ochránce chudých. Jenže Escobar mezitím vraždil nepohodlné lidi, kteří mu v jeho zločinech chtěli bránit. Bombou zabil několik soudců, kteří měli řešit jeho obchody, nechal zabít tři kandidáty na kolumbijského prezidenta a nakonec odpálil letadlo plné lidí. A po celou dobu samozřejmě uplácel, vyhrožoval a zastrašoval.

V roce 1989 dosáhlo jeho jmění asi 30 miliard dolarů a Forbes ho umístil na 8. příčku žebříčku nejbohatších lidí světa. Tou dobou to s ním už ale šlo dost z kopce. Šla po něm místní policie a Spojené státy usilovaly o jeho vydání. Escobar nakonec přislíbil ukončit násilí a na pět let si sedl do fešáckého vězení - za odměnu ho Kolumbije nevydala do USA. Moc tam toho ale nenaseděl - později se zjistilo, že Escobar chodí úplně běžně ven, třeba na fotbalové zápasy. A dál stíhal zabíjet nevinné.

Vláda se rozhodla drogového bosse přesunout do obyčejného vězení, při tom jim ale 22. června 1992 utekl. Policii zvládl unikat rok a půl, než ho vypátrali a došlo k přestřelce. Escobar byl zastřelen. Jak přesně, to se dodnes stále neví - svým přátelům měl prý tvrdit, že kdyby mu hrozilo dopadení, radši se zastřelí přímo za ucho. A právě tato rána mu byla osudnou, zda šlo o sebevraždu, nebo o šťastnou ránu policistů, se už asi nedozvíme.

 

 

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání