Konec psího masa. Ale co bude s chlupáči? V Jižní Koreji jim hrozí utracení

Autor: DVL - 
5. července 2025
09:54

Jižní Korea zakázala psí maso, napsalo britské zpravodajství BBC. Psí farmáři své psy nyní nedokážou prodat a potýkají se s celou řadou různých problémů. Nejhůře jsou na tom však samotná zvířata – málokdo je ochotný adoptovat, hrozí jim eutanazie. Pomůžou případní zájemci o adopci z jiných zemí?

Když nekáže boží slovo, reverend Joo Yeong-bong chová psy na porážku. Nicméně obchod nejde dobře. Vlastně by se brzy měl stát nelegálním. „Od minulého léta se pokoušíme prodat naše psy, ale obchodníci jsou zdrženliví,“ řekl BBC 60letý pan Joo. „Žádný se neukázal.“

V roce 2024 vláda Jižní Koreje zavedla celostátní zákaz prodeje psího masa ke konzumaci. Významná legislativa, která prošla loňský leden, dává farmářům, jako je pan Joo, čas do února 2027 na ukončení činnosti a rozprodání jejich zbývajících zvířat.

Mnozí však říkají, že to není dost času na ukončení průmyslu, který byl součástí životů po generace – a že úředníci stále nepřišli s dostatečnou ochranou pro farmáře nebo psy v zajetí, kterých je odhadem půl milionu.

Dokonce i ti, kteří podporují zákaz – včetně expertů a ochránců práv zvířat – poukázali na problémy, které zákon doprovázejí. Jedná se například o problém s nalezením domova pro psy, kteří byli zachráněni z jatek, nyní čelí zvýšené hrozbě eutanazie.  

Mezitím psí farmáři mají stovky v podstatě neprodejných zvířat, farmy nemohou být zavřeny. „Lidé trpí,“ řekl pan Joo, který je také předsedou Korean Association of Edible Dogs (Korejská asociace poživatelných psů), což je skupina reprezentující průmysl. „Topíme se v dluzích, nemůžeme to zaplatit, a někteří si dokonce ani nemohou… najít novou práci. Je to beznadějná situace.“

Mnoho překážek

Chan-woo má 18 měsíců, aby se zbavil 600 psů. Poté 33letému masovému farmáři – který souhlasil s anonymizací ze strachu z ostré odezvy – hrozí postih ve formě až dvou let ve vězení. „V tuto chvíli jsem investoval všechno své jmění do farmy – a oni si ani neberou psy,“ řekl muž.

Tím „oni“ Chan-woo nemá na mysli jenom obchodníky nebo řezníky. Odkazuje rovněž na aktivisty a úředníky, kteří z jeho pohledu bojovali velmi tvrdě, aby obchod se psím masem prohlásili za nezákonný, ale nemají žádný jasný plán, co udělat se zbývajícími zvířaty, kterých je téměř 500 000, jak vyplývá z odhadů vlády.

„Oni (úředníci) nechali zákon projít bez skutečného plánu a teď říkají, že si psy ani nemůžou vzít,“ komentoval Chan-Woo.

Lee Sangkyung, manažer kampaně v Humane World for Animals Korea (Hwak), tyto obavy zopakoval. „Přestože bylo psí maso zakázáno, vláda i občanské skupiny se stále potýkají s tím, jak zachránit psy, kteří zůstali,“ řekl. „Jedna oblast stále postrádá diskuzi – týká se psů, kteří byli ponecháni napospas osudu.“

Mluvčí Ministry of Agriculture, Food and Rural Affairs (ministerstvo zemědělství, stravy a záležitostí venkova, zkratka Mafra, pozn. redakce) sdělil BBC, že pokud se vlastníci farem vzdají svých psů, místní vlády by předpokládaly, že je získají a umístí do útulků.

Nicméně získat pro ně domov se ukázalo být obtížné. V průmyslu se psím masem jsou u farem preferováni psi větších velikostí. Ale ve velmi urbanizované jihokorejské společnosti, kde mnoho lidi bydlí v bytech, případní majitelé mazlíčků chtějí přesný opak.

Existuje také sociální stigma spojené se psy, kteří pocházejí z masových farem, jak vysvětluje Sangkyung, kvůli obavám z nemocí a traumatu. Záležitost je o to komplikovanější, že mnoho psů je čistokrevné plemeno tosa-inu nebo má jeho kombinaci, což je v Jižní Koreji rasa klasifikovaná jako „nebezpečná“, a je potřebný vládní souhlas k ponechání tohoto plemene coby domácího mazlíčka.

Eutanazie pro psy?

Mezitím jsou útulky značně přeplněné. A tito psi, kteří nemají kam jít, čelí případné eutanazii.

„To je prostě neuvěřitelné,“ řekl Chan-woo. „Zákon byl uveden v platnost kvůli požadavkům těchto skupin, předpokládal jsem, že také vymyslely, co s nimi – že by za ně převzaly odpovědnost. Ale teď slyším, že dokonce skupiny bojující za práva zvířat říkají, že eutanazie je jediná možnost.“

Cho Hee-kyungová, šéfka Korean Animal Welfare Association (Korejská asociace pro blahobyt zvířat), v září 2024 připustila, že i kdyby se skupiny pokusily zachránit co nejvíce zvířat, stejně „psi zbudou“. „Pokud se zbývající psi stanou ‚ztracenými a opuštěnými zvířaty‘, pak je to srdcervoucí, ale budou uspáni,“ řekla.

Vláda se předešlé týdny pokusila zmírnit obavy, když uvedla, že eutanazie zvířat „rozhodně“ nebyla součástí jejich plánu. A nedávno Mafra sdělila BBC, že každý rok investovala 6 miliard korejských wonů na rozšíření útulků pro zvířata a na podporu soukromých zařízení a že nabídne 600 000 korejských wonů (v přepočtu přibližně 9 406 Kč) na psa farmářům, aby svůj byznys rychle ukončili.  

Také poukázali na to, že zatímco Hwak našel domov pro téměř 2 800 psů z jihokorejských masových farem od roku 2015, od charit zabývajících se životní pohodou zvířat by nemělo být očekáváno, že pojmou velké množství psů, kteří se během let rozmnožili.

Chun Myung-Sunová, ředitelka Office of Veterinary Medical Education (Kancelář veterinárního medicínského vzdělávání) na Soulské národní univerzitě, souhlasila, že plán vlády pro zbylé psy má velké nedostatky. „Je potřeba konkrétní diskuze ohledně toho, jak se ‚zbavit‘ psů,“ řekla. „Obojí – adopce i eutanazie – by se měla projednat. Ale jestliže jsme usilovali o záchranu psů z krutých jatek jenom proto, abychom je uspali, tak je pochopitelné, že se lidé budou cítit naštvaně a zlomeně.“

Někteří hledají možnosti v cizině, posílají zvířata přes oceán k lidem, kteří jsou ochotnější k adopci ze zemí, jako je Kanada, Velká Británie nebo Spojené státy.

Video  Hromadí zvířata, i když má chov zakázaný. Odebrané kočky skončily v útulku, časem budou k adopci.  - Kateřina Lang
Video se připravuje ...

Pan Klobouk ( 6. července 2025 13:44 )

Jsou to prasata korejský. Nechápu, jak může někdo žrát psy a kočky 😡

Zobrazit celou diskusi