Dávno předtím, než kina začaly plnit popkulturní komiksové hity, začetli se Oldřich Lipský (†62) a Miloš Macourek (†75) do knihy jugoslávského spisovatele Nenada Brixiho (†60) Mrtvým vstup zakázán (1960). A vzápětí se pustili do tvorby scénáře komedie, která si vzala na paškál americké gangsterky i akční grafické romány. Velkolepě se do celé akce zapojil kreslíř Kája Saudek (†80) a největší filmové hvězdy té doby. Už při premiéře před 50 lety, 16. července 1971, bylo jasno. Film „Čtyři vraždy stačí, drahoušku“ je trhák! Takový, že snímek, v němž z původní předlohy takřka nic nezbylo, vzal na milost i sám Brixi. Důležitější však byly davy diváků, jimž se příběh uťáplého učitele George Camela vryl pod kůži, stejně jako nesmrtelné hlášky: „Všichni jsme Gogo…“ Mimochodem, honorář za námět byl Nenadovi Briximu vyplacen s podmínkou, že peníze utratí v Československu.

Případ Camel zamotá hlavu především policejnímu komisaři Brooksovi v podání Jana Libíčka.
Autor: Bontonfilm, idh

Půlstoletí hitu

Oč větší legrace byla na plátně, tím více se nadřeli tvůrci na scéně, herci i kaskadéři. Vše začíná ve chvíli, kdy dr. James Porter převáží z Michaga do San Fernanda šek na milion dolarů. Brousí si na něj zuby i dvě bandy gangsterů, té ze San Boniga velí José Manuel Antonio (Otto Lackovič, †80) a druhé z Michaga Kate Draxlová (Iva Janžurová, 80). Šek ale shodou náhod získá naivní Georg (Lubomír Lipský st., †92), zamilovaný do novinářky Sabriny (Jiřina Bohdalová, 90). Přestože mu jde o život, sám je nazván Springtownskou bestií. Mrtvých lumpů přibývá a on je hlavní podezřelý. Kdo by také věřil jeho vysvětlení: „Vždyť vám to říkám, kdykoliv otevřu dveře, vypadne mrtvola.“ I po půlstoletí má však důvěru diváků, které jeho potíže i cesta k Sabrinině srdci nepřestává bavit.

Připomeňte si film ve videoklipu:

Panáky i bolesti

Snahu o autentičnost si po svém vyložili Lipský a představitelka prostitutky Peggy Stella Zázvorková (†83). „Před natáčením scény, kdy se probudíme po flámu v jedné posteli, jsme se vylepšili lahví Becherovky. Bratr nás ale nechal vystřízlivět a scénu zopakovat,“ přiznal herec. Natáčení doslova protrpěl Jan Libíček (komisař Brooks, †42) kvůli velkým zdravotním problémům. Denně užíval několik léků proti bolesti, navíc je zapíjel pivem. Pro herce Zdeňka Kryzánka (gangster Bill z Michaga) pak role znamenala návrat na scénu po uvěznění za protistátní názory. „Komunisté ho obvinili z činnosti neslučující se s postoji socialistického člověka. Dostal tři roky,“ prozradil filmový historik Jan Matějíček.

Hlášky z filmu

„Horká vlna ze Západu, židle není tác. Vystrkuje na nás bradu, udělala bác!“ – tak zní část textu písně, kterou v převleku za hudební skupinu předvádí gang pod vedením Kate Draxlové.

• Policista Harley: „Volám mýdlo, volám mýdlo, volám mýdlo.“ Camelova bytná Harringtonová: „Už zase mýdlo? Pánové, nesmíte se pořád mýt,“ zasahuje do tajného sledování policie.

• Paní Harringtonová: „Vy jste také pan Gogo?“ Gangster: „My jsme všichni Gogo...“ Harringtonová: „To jsem nevěděla, že je to tak běžné jméno.“

• Zubatý gangster ze San Boniga: „Dej fem ten fek, fem vek!“ – „Chtěl bych fi dát inferát do vafeho fafofifu.“ – „Jefuf, to fou kráfný fuby!“