Středa 27. září 2023
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Polojasno 22°C

Zaveďte lockdown, vyzývá lékařská komora. Je i pro povinné očkování Čechů 18+

Autor: ČTK - 
22. listopadu 2021
12:06

Česká lékařská komora (ČLK) vyzvala kvůli koronaviru k zavedení plošné uzávěry, aby se omezily kontakty mezi lidmi. Pro očkované proti covidu-19 dvěma dávkami doporučila platnost covidových certifikátů zkrátit na šest měsíců, nyní není omezená. Komora zopakovala svou žádost o okamžité zavedení povinného očkování pro zdravotníky a pracovníky v sociálních službách a podpořila povinné očkování pro lidi nad 18 let.

Vyzýváme politiky, aby v nejkratší možné době zavedli celostátně platná opatření směřující ke snížení kontaktů mezi lidmi, která jsou všeobecně označovaná jako ‚lock down‘,“ uvedla ČLK. Zdravotníci se podle ní budou dál snažit mírnit důsledky „nezvládnuté epidemie“ a pokračovat v péči také o jinak nemocné lidi, potřebují k tomu ale okamžitou a účinnou pomoc politiků a veřejnosti.

Představenstvo ČLK podporuje maximální využívání práce z domova a opatření motivující k dodržování karanténních opatření, a to i v případě očkovaných. „Za účelem podpory očkování přitom doporučujeme zbytečně neomezovat osoby, které jsou řádně očkované nebo prokazatelně prodělaly nemoc covid-19 v uplynulých šesti měsících,“ uvedla komora.

Lékaři podporují maximální možné rozšíření očkovacích kapacit a navrhují, aby se třetí posilující dávka vakcíny mohla aplikovat už pět měsíců po druhé dávce. Takový interval bude podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) od 1. prosince možný pro lidi od 60 let a chronicky nemocné.

„U osob, které absolvovaly pouze dvě dávky očkování, doporučujeme zkrátit platnost takzvaných covid pasů na šest měsíců, analogicky jak je tomu v případě prokazatelného prodělání nemoci covid-19. U osob, které absolvovaly třetí dávku očkování, případně dvě dávky po prodělané nemoci, nejsou naopak v současnosti důvody platnost těchto covid pasů omezovat,“ píše se ve stanovisku ČLK.

Představenstvo komory se obrátilo také na lékaře, aby respektovali odborná doporučení zveřejňovaná ČLK. „Zejména žádáme všechny lékaře, aby podporovali očkování včetně podávání takzvaných posilovacích dávek očkování a aby neškodili svým pacientům šířením nepodložených pochybností o účinnosti a bezpečnosti očkování,“ uvedla komora.

Vyzvala zdravotníky, aby se nechali naočkovat a přeočkovávat. Požádala o okamžité zavedení povinného očkování pro zdravotníky a pracovníky v sociálních službách, doporučila ho pro zaměstnance škol. „Představenstvo ČLK podporuje přijetí takových legislativních změn, které v co nejkratší době umožní zavést v ČR povinné očkování proti nemoci covid-19 pro osoby starší 18 let, pokud tyto nemají opravdu závažné zdravotní kontraindikace,“ píše se ve stanovisku představenstva ČLK.

Epidemie koronaviru v ČR se v posledním týdnu dostala v denních přírůstcích potvrzených nákaz na rekordy od počátku šíření nákazy loni v březnu. V neděli podle údajů ministerstva zdravotnictví testy odhalily 8244 případů, což je dosud nejvyšší nedělní počet. Na 100.000 obyvatel připadá za poslední týden přes 1000 nově nakažených. V nemocnicích bylo v neděli 4885 lidí s covidem, z toho 715 bylo v těžkém stavu.

Video  Na pražském Chodově čekali zájemci o očkování až hodinu a půl.  - David Malík
Video se připravuje ...

Jana JJ ( 23. listopadu 2021 05:07 )

Předseda ČLK má velmi neupřímný krysí pohled.

Lomikel ( 23. listopadu 2021 04:45 )

Správně, očkovat povinně každého a furt.
Vánoce na krku, páni doktoři z Lékařské komory potřebují nutně peníze na dárky. Potřebují hóódně peněz.
Musí se snažit prodat hóódně vakcín, jinak jim farmaceutická mafie provize nevyplatí.
Přece nebudou mít bafuňáři z ČLK chudé Vánoce, to dá rozum....

slemik ( 23. listopadu 2021 02:47 )

Za všechno můžou židi a chodci.

sosk ( 22. listopadu 2021 23:42 )

nejde mi na Blesku zavřít Bubílková, jak na to?

sosk ( 22. listopadu 2021 23:40 )

Monice říká důvěrně sarina?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud