Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Třetí dávka vakcíny: Nutná ochrana před deltou a pro nemocné? Česko vyčkává, Maďarsko neotálí

Autor: Nikola Forejtová - 
20. července 2021
05:00

Krok za krokem se Česká republika blíží k magické hranici proočkovanosti proti onemocnění covid-19. Plně vakcinováno je už přes 4,2 milionu lidí. Už nyní bychom ale podle některých světových kapacit měli začít myslet na přeočkování. Třetí dávku již začínají nabízet v Izraeli a v plánu to má i Maďarsko. Blesk Zprávy zjišťovaly, jak se to s přeočkováváním vlastně má, pro koho bude potřeba a kdy bychom mohli znovu zamířit do očkovacího centra. Ačkoliv nejsou účinky třetí dávky pořád zcela jasné, zatím mají studie pozitivní výsledky, a to i v případě ochrany před variantami, jako je i delta.

Zprávy o novém koronaviru se začaly masivněji šířit světem na začátku roku 2020. O necelý rok později už si vakcínu proti tomuto onemocnění nechal v České republice píchnout premiér Andrej Babiš (ANO). Právě v ten den, 27. 12. 2020, Česko rozjelo očkování a téměř sedm měsíců od této události už máme u nás plně vakcinováno 4 236 072 lidí. Z toho 81 % osob dostalo vakcínu Comirnaty od firmy Pfizer and BioNTech, jak vyplývá z dat ministerstva zdravotnictví.

Druh vakcíny i data nezmiňujeme náhodou. Právě generální ředitel společnosti Pfizer Albert Bourla totiž v posledních týdnech upozorňuje na to, že již vakcinované osoby může brzy čekat přeočkování. 8. července dokonce společnost oznámila, že plánuje nouzové povolení pro posilovací dávky nebo chcete-li booster vakcíny nebo také „třetí dávky“. Jiní výrobci zatím o schvalování třetí dávky nemluví. 

Skončí ochrana před covidem již po roce? 

Booster vakcína ale není žádnou novinkou. O tom, že se budou lidé muset přeočkovávat, se mluví v podstatě od stejného dne, kdy byly na trh vypuštěny hotové vakcíny proti covid-19. „Je velmi nepravděpodobné, že by k dlouhodobé ochraně dostačovalo dokončené dvoudávkové schéma. Odhady zatím hovoří o předpokladu podání booster dávky v odstupu jednoho roku od prvotního očkování. Je také možné, že bude možná booster dávka vakcínami, které teprve budou registrovány,“ řekla již dříve Blesk Zprávám k tématu třetí dávky ředitelka Státní ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová.

Roční ochranou lhůtu zmiňují i jiní experti z celého světa, a také i firma Pfizer. Na základě dostupných dat ale očekává, že u některých osob se může přeočkování nabízet již půl roku po ukončené vakcinaci. 

Důvodem ke třetí dávce je hodně zjednodušeně řečeno stagnující imunitní odpověď při setkání s covidem-19. Tělo si potřebuje „osvěžit“ informace o tom, jak s virem bojovat a jak mít dostatek účinných protilátek. Přeočkování tak znovu nastartuje imunitní továrnu proti tomuto konkrétnímu viru a má také podle dosavadních studií posílit člověka v případě, že se potká s nějakou z variant covidu-19. Například s již notoricky známou deltou. Delta je nyní dominantní variantou koronaviru. Podle Státního zdravotnického ústavu se jen v ČR představuje 70-80 % případů. Masivně se delta šíří i v Izraeli, o kterém ještě bude řeč. 

Podle údajů ze studie Pfizer and BioNTech třetí očkování zvyšuje množství protilátek pětkrát až desetkrát. Stejnou informaci poskytl Blesk Zprávám také člen České vakcinologické společnosti Daniel Dražan. 

Nejdříve půjdou na řadu nemocní

„Pokud bude potřeba použít třetí dávky vakcíny, pravděpodobně to bude nejdříve u lidí s různými poruchami imunitního systému, včetně pacientů s onkologickými onemocněními a pacientů na imunosupresivní terapii z důvodu různých autoimunitních onemocnění, po transplantacích apod.,“ dodává následně Dražan, který vysvětlil i to, co vlastně třetí dávka v těle provede. 

„Třetí dávka jednak u části imunodeficitních osob, které nezareagovaly na první 2 dávky, vytvoří protilátky a u ostatních (tedy zdravých) lidí hladiny protilátek výrazně zvýší, a tím mohou teoreticky zvýšit i účinnost proti novým variantám viru. Skutečná účinnost třetí dávky není známa,“ komentuje lékař.  

Maďarsko má termín, Izrael studie a Babiš Chlíbka

K nabízení třetí dávky se již uchýlilo několik států světa. V Izraeli, který postupuje skoro nejrychleji na světě v očkování, třetí dávku Pfizeru již zdravotníci nabízí lidem s oslabeným imunitním systémem. Zatím se ale nerozhodlo, zda by byla třetí dávka nabízena ostatním bez ohledu na jejich zdravotní stav. Izrael je pro Pfizer poměrně klíčový díky svému postavení na vakcinačním žebříčku. Je zde poměrně přesně vidět, jak se varianty koronaviru šíří v již naočkované populaci. 

Ke zprávám o třetí dávce můžeme jít i blíže k českým hranicím, přesněji do Maďarska. Zde se budou moci zájemci hlásit k podání třetí dávky od 1. srpna. Oznámil to tamní premiér Viktor Orbán. V tuto dobu začne také platit povinné očkování pro pracovníky ve zdravotnictví. 

O jakou vakcínu se v případě přeočkovávání v Maďarsku bude jednat, podle předsedy vlády rozhodne lékař. Ten také řekne, kdy případně booster vakcínu podat. Nejdříve to ale bude 4 měsíce po ukončeném očkování. Nutno podotknout, že Maďarsko očkuje i přípravky, které zatím neschválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), na přeočkování tak ani v tomto případě zatím na rozhodnutí EMA nečekají. Pfizer ale vyčkává.

Debaty o třetí dávce pak probíhají podle informací Blesk Zpráv i na české půdě. S dotazem na přeočkovávání jsme se obrátili na premiéra Andreje Babiše (ANO) během otevíraní bezregistračních center na Chodově a na Hlavním nádraží. 

„Určitě, to je úkol klinické skupiny, aby na základě zkušeností mezinárodních organizací navrhli revakcinaci. Čekáme na vyjádření, čekáme na vyjádření doktora Romana Chlíbka, aby jasně řekl, kdy a jestli vůbec a kdo bude znovu očkován a jakou vakcínou,“ řekl na dotaz Blesk Zpráv, zdali už je booster vakcína předmětem jednání. 

Video  „Neviditelný závod o čas," Maďar o nebezpečí nakažlivějších mutací. Třetí dávka vakcín už za rok  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

 

jajas ( 20. července 2021 20:53 )

Opozice je potichu....čeká na proočkování. Čeká na to, až se této vládě podaří proočkovat co nejvíce občanů a je jí fuk, jakým způsobem je vláda donutí. Opotice je PRO očkování. Protože pak, až bude vládnout opozice, nebude mít porblémy s nějakými lockdowny, covid bude pod kontrolou a nebude nával na JIPKách a v márnici. Tato vláda jim v postatě chystá lepší podmínky pro jejich život i za cenu naštvaných odpůrců. Tak proč by zaznamenávala nějakou deltu? A schválení očkování mladistvých je u mne v pohodě. Kdo chce, ať se očkuje....tak jako u dospělých. Jinak testy.....

jajas ( 20. července 2021 20:47 )

To si nemyslím....píšou: "Už nyní bychom ale podle některých světových kapacit měli začít myslet na přeočkování.". Takže podle tebe je světová kapacita ředitel firmy pfizer? Já myslel, že to jsou hygienici, epidemiologové a jim podobní....a ne výrobci vakcín. Proto se ptám, jak jsi přišel na to, že odborníci na epidemie nejsou epidemiologové, ale ředitelé výrobců vakcín? No? Pepo?

jajas ( 20. července 2021 20:07 )

Se tady ptáš nás nebo kohože?

bizon_pepa ( 20. července 2021 19:40 )

Pokud by delta řádila, tak jí, minimálně opozice, okamžitě využije. Stejně tak by jí využila uražená EU, aby ukázala, že bez ní to je naprš. Covid tu je a bude. Budeme tedy navždy lockdownovat nebo se budeme očkovat pokaždé mutaci zvlášť. Zajímavé, že už se nemluví o mutaci epsilon, která se tu také mihla. Tu si zřejmě schovají až proběhne třetí očkování. Apropo to schválené očkování mladistvých a snad už i dětí je neuvěřitelná prasečina.

bizon_pepa ( 20. července 2021 19:36 )

Aha, ty reaguješ na článek, který nečteš? To ledacos vysvětluje.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa