Vláda schválila izolačku i krizové ošetřovné. „V žádném případě,“ smetl Babiš plošný lockdown
Vláda ANO a ČSSD se dnes vrátila k opatřením proti šíření covidu-19, o kterých jednala ve čtvrtek. Ministerstvo zdravotnictví a další úřady dostaly za úkol připravit ke schválení konkrétní texty návrhů. Kabinet schválil krizové ošetřovné 80 procent základu výdělku a příspěvek až 370 Kč za den v karanténě, informovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). I po dnešku budou pokračovat jednání kabinetu v demisi s příslušnými svazy, aby na pondělním zasedání vlády mohli ministři rozhodnout i o podobě kompenzací. Vláda také upřesnila testování ve firmách. Premiér Andrej Babiš (ANO) také dodal, že se rozhodně neplánuje v ČR zavést tvrdý lockdown, jako k tomu došlo v Rakousku.
Od pondělí 22. listopadu se podle rozhodnutí kabinetu nebudou testy na covid-19 uznávat jako covidový certifikát. Lidé se při vstupu do provozoven služeb, na hromadné akce nebo do gastronomických či ubytovacích zařízení budou muset prokázat kompletním očkováním proti covidu-19 nebo tím, že nemoc v posledních šesti měsících prodělali. Kabinet také upřesnil některá opatření, která se týkají testování
- Plošné testování ve školách naváže na první dva už vyhlášené termíny a od 6. prosince se děti a studenti budou testovat každé pondělí
- Testování zaměstnanců a OSVČ od 22. listopadu každé pondělí, a to buď samotesty nebo na odběrových místech. Testy se týkají očkovaných a těch, kteří covid prodělali v posledních 180 dnech
Vláda také kývla na jednu podmínku týkající se neočkovaých. Pokud pojednou na služební cestu nebo k lékaři, mohou se v hotelech a penzionech ubytovat s platným PCR testem i po 22. listopadu.
Vláda se ve čtvrtek shodla také na pokračování plošného testování ve školách jednou týdně každé pondělí, testovat na covid-19 se bude od příštího týdne také ve firmách.
Vojtěch: Nouzový stav není potřeba
Podle dosluhujícího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nebude potřeba kvůli opatřením vyhlašovat nouzový stav. Tuto otázku resort zkonzultoval s právníky. „Nouzový stav je potřeba za předpokladu, že bychom omezovali volný pohyb osob a razantně zasahovali do osobních svobod lidí. To se teď neděje, nejdeme tou cestou jako Rakousko, tedy že neočkovaní v zásadě nemohou chodit na ulici a mohou jen do lékaren, drogérie a obchodu,“ řekl na dotaz médií s tím, že jen „limiutjí služby, kde je riziko šíření nákazy, podobně jako je to u hromadných akcí.“
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) předložila návrh na zavedení krizového ošetřovného ve výši 80 procent základu výdělku a obnovení příspěvku pro lidi v izolaci a karanténě.
Krizové ošetřovné a Izolačku jsme na vládě schválili. Je třeba oboje projednat v legislativní nouzi, aby vše začalo platit co nejdříve. Fungovat budou zpětně od 1. 11., stejně jako na jaře: OČR 80 %, Izolačka 370 Kč/den k náhradě příjmů zaměstnanců v karanténě nebo izolaci.
— Jana Maláčová 🌹🍄 (@JMalacova) November 19, 2021
Podle návrhu by se pobírání ošetřovného při nařízeném uzavření tříd či škol mělo prodloužit z běžných devíti dnů na celou dobu karantény. Dávka z nemocenského pojištění se měla zvednout ze 60 na 80 procent redukovaného základu výdělku. Denní částka by nesměla být nižší než 400 korun. Ošetřovné by se neposkytovalo za dny prázdnin či ředitelského volna. Krizové ošetřovné by pobírali i lidé, kteří by se starali po případném nařízeném uzavření stacionářů a dalších sociálních služeb o handicapované blízké. Na peníze by měli mít nárok i takzvaní dohodáři. Opatření má podle návrhu fungovat do konce února příštího roku. Podobná pravidla platila už v minulém a předminulém školním roce.
Babiš odmítl celoplošný lockdown
Premiér odmítl, že by v Česku mohlo dojít na celoplošný lockdown tak, jak ho na nejméně 10 a maximálně na 20 dní zavede od pondělí Rakousko. „Česká republika nebude následovat Rakousko. V žádném případě,“ řekl Babiš.
Kabinet opakovaně apeluje na neočkované, aby si pro vakcínu došli. Babiš si vzal na pomoc na tiskovou konferenci i grafy. „Je zásadní rozdíl mezi tím, kdy je populace očkovaná, a když je populace méně naočkovaná,“ uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci a vzal si na pomoc grafy, které znázorňují rozdíl mezi Irskem, které má 90% proočkovanost a mezi ČR
„Vývoj počtu hospitalizovaných. Vidíte Irsko a Českou republiku? ČR jde nahoru! Irsko má incidenci stejnou, ale počet hospitalizovaných je výrazně nižší,“ rozlítil se premiér v demisi. „Už to konečně pochopte. Očkování je proto, abychom zabránili přehlcení nemocnic, abychom zabránili tomu, aby lidé nezemřeli.“
Grafy pak na svém Twitteru sdílel Vojtěch.
Pokud dnes ještě někdo pochybuje o tom, jaký efekt má očkování, tak se podívejte na tento graf. Není nic přesvědčivějšího. A aby informace byla komplexní, tak Irsko má dnes naočkováno alespoň první dávkou 94 % populace 18+. ČR zatím 71 % dospělé populace. pic.twitter.com/GhFoMEUnjZ
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) November 19, 2021
Úřady by měly kvůli sílící epidemii co nejvíce využívat práci z domova, vláda schválila doporučení náměstka pro státní službu Petra Hůrky, které obsahuje i další pokyny, jak by měly úřady s ohledem na epidemickou situaci fungovat.
Babiš řekl, že doporučení kopíruje stejný dokument, který vláda podpořila loni v září. Hůrka tehdy doporučil, aby úředníci na pracovišti s výjimkou vlastních uzavřených kanceláří pobývali výhradně se zakrytými dýchacími cestami. Kvůli hrozbě nemoci měly také úřady preferovat elektronický nebo telefonický kontakt a elektronické formuláře před papírovými, na místa určená pro styk s veřejností se doporučovalo nainstalovat přepážku.
Jako bys Brezhnevovi z úst vypadl 😳