Úterý 25. ledna 2022
Svátek slaví Miloš, zítra Zora
Zataženo 3°C

Hamáček hrozí: Kontroly opatření budou častější. A Češi budou pro Němce opět rizikoví

Autor: ČTK - 
1. listopadu 2021
13:20

Policisté a hygienici budou v souvislosti se zpřísněnými protikoronavirovými opatřeními častěji provádět kontroly. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) to uvedl po dnešním jednání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ). Přísnější opatření platí v Česku od dnešního dne, hospodští a restauratéři musí ode dneška kontrolovat doklady o bezinfekčnosti hostů. Hamáček vedle toho promluvil o zhoršené situaci kolem pandemie v ČR. Česko se patrně příští týden dostane opět na seznam rizikových zemí v sousedním Německu.

„Ode dneška přicházejí do praxe nová opatření, což bude vyžadovat zvýšenou míru kontroly. Krajské hygienické stanice jsou v kontaktu s krajskými ředitelstvími policie a na krajské úrovni se již uskutečnila jednání, je tam dohoda o spolupráci při kontrolách,“ uvedl Hamáček.

Hamáček také připomněl, že padělání certifikátu o očkování je trestné. Například server iDNES.cz minulý týden uvedl, že se v Česku objevily internetové nabídky na získání falešných certifikátů. Ministerstvo zdravotnictví podle webu připravuje na provozovatele stránek trestní oznámení.

Řešili i predikce dalšího vývoje pandemie

Podle Hamáčka se štáb zabýval i zhoršující se epidemickou situací. „Viděli jsme i predikce na další období s tím, že ministerstvo zdravotnictví situaci vyhodnocuje. Pokud by bylo potřeba přijmout další opatření, tak by se diskutovala v rámci Rady vlády pro zdravotní rizika, a poté by přišel na řadu ÚKŠ,“ uvedl Hamáček.

ÚKŠ podle Hamáčka řešil také možné dodání ochranných pomůcek úřadům. „Ministerstvo průmyslu a obchodu dává dohromady statistiku za celou státní správu a v případě potřeby, kdy by některým státním úřadům chyběly ochranné pomůcky, jsme schopni je uvolnit ze státních hmotných rezerv, kde dochází k průběžné obměně,“ uvedl ministr.

V neděli přibylo v Česku 2749 potvrzených případů covidu. Je to nejvyšší nedělní nárůst od poloviny března a zároveň téměř o tisíc nakažených víc než před týdnem. V nemocnicích je s koronavirem poprvé od května více než 1500 lidí. Na 100 000 obyvatel připadá v Česku za posledních sedm dní 321 nakažených, v mezitýdenním srovnání se počty nově nakažených zvýšily v každém dni uplynulého týdne.

O povinnosti personálu restaurací kontrolovat bezinfekčnost hostů rozhodl končící kabinet premiéra Andreje Babiš (ANO) 20. října. Opatření vyvolalo kritiku některých hospodských, podle který stát přenáší odpovědnost za šíření epidemie na majitele a provozovatele gastro služeb. Restrikce podle nich povedou k úbytku hostů a dalšímu poklesu tržeb. Zástupci iniciativy Chcípl PES, která se později změnila na politické hnutí Otevřeme Česko, dnes uvedli, že zhruba 400 restaurací kontroly dodržovat nebude.

Ode dneška se také zkracuje doba platnosti testů na covid-19. Negativní výsledek antigenního testu nově platí 24 hodin místo dosavadních tří dnů. U přesnějších PCR testů se platnost zkrátila z týdne na 72 hodin. Výrazně se omezuje rovněž okruh lidí, kteří mají nárok na preventivní test hrazený z veřejného pojištění. Nenaočkovaní lidé si je ode dneška musí platit ze svého.

Česko se opět stane rizikovou zemí pro Němce

Štáb se podle Hamáčka zabýval i případnou pomocí Česka jiným zemím. „Máme několik žádostí o pomoc do zahraničí. Nejaktuálnější je Lotyšsko, které žádá i dodávky ventilátorů,“ řekl Hamáček. Ministerstvo zdravotnictví podle něj nyní vyhodnocuje, zda je Česko schopné takovou pomoc poskytnout. O pomoc podle Hamáčka žádá také Rumunsko.

Česká republika se však podle Hamáčka příští týden pravděpodobně dostane na německý seznam epidemicky vysoce rizikových zemí.  Česko bylo na seznamu rizikových zemí v Německu od loňského září do letošního června, z toho od ledna do dubna bylo v přísněji hodnocené kategorii vysoce rizikových oblastí.

„Česká republika se od příštího týdne pravděpodobně dostane na německý seznam zemí s vysokým rizikem, to bude znamenat změny pro naše občany cestující do Německa. Budou tam nové povinnosti, což má na starosti ministerstvo zahraničí, které detailní informace zveřejní na svých internetových stránkách,“ řekl Hamáček.

O zapsání na seznam společně rozhodují německá ministerstva zahraničí, vnitra a zdravotnictví, správcem seznamu je pak Institut Roberta Kocha (RKI), který je hlavním německým úřadem pro potírání infekcí. RKI aktualizované seznamy oznamuje pravidelně v pátek, zapsání pak platí s účinností od neděle.

Komplikace pro neočkované, povinnost i pro očkované

Nové epidemické hodnocení Česka bude znamenat komplikaci především pro neočkované. Cestování se ale zkomplikuje i očkovaným, pokud do Německa přijedou s dětmi mladšími 12 let, pro něž vakcína zatím dostupná není.

Pro očkované a vyléčené bude jedinou změnou povinnost vyplnit digitální vstupní formulář. Ten musí vyplnit i neočkovaní, pro které bude po příjezdu nově vyžadována desetidenní karanténa. Tu je možné po pěti dnech předčasně ukončit negativním testem.

Povinnost testu při vstupu do Německa pro neočkované bude nehledě na karanténu zachována, což ale platí i v současném režimu, kdy je Česko považováno za epidemicky bezpečné. Děti mladší 12 let nebudou muset žádný test předkládat, jejich karanténa je automaticky stanovena na pět dní.

Karanténní nařízení, které vstup do Německa upravuje, počítá s řadou výjimek. Izolace ani vstupní formulář není vyžadován od těch, kteří Německem jenom projíždějí, případně kteří vysoce rizikovou oblastí bez zastavení projeli. Tato úleva platí také pro takzvaný malý pohraniční styk, kdy pobyt v Německu nepřesáhne 24 hodin, případně kdy cesta z Německa do vysoce rizikové oblasti je kratší než 24 hodin. Pro návštěvu dětí či rodičů je pak možné uplatnit výjimku pro pobyt trvající až 72 hodin. Formulář a karanténa se netýká ani pendlerů, kteří do Německa dojíždějí za prací či studiem.

V Česku nyní počty nakažených nemocí covid-19 rychle rostou, na 100 000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 321 nakažených. Jednou z podmínek pro zařazení na německý seznam vysoce rizikových zemí je sedmidenní incidence výrazně přesahující stovku. Německo ale zároveň hodnotí i rychlost šíření infekce, rozsah testování, pozitivitu testů či obsazenost nemocnic.

Německo již v říjnu oznámilo, že s účinností od 31. října zařadilo na seznam epidemicky vysoce rizikových zemí Slovensko. Německo nyní řadí cizí státy, kde se nákaza rychle šíří, do dvou kategorií – vysoce rizikové oblasti a oblasti s výskytem mutací koronaviru. V minulosti mělo ještě kategorii „prosté“ rizikové oblasti, kterou ale od srpna zrušilo. Jako oblast s mutacemi, což prakticky znemožňuje cestování, nyní Německo neoznačuje žádnou zemi.

Video Smejkal: Kontroly v hospodách měly být dávno. A testy? Ať lidé začnou být spoluzodpovědní. - Pavlína Horáková, Lukáš Červený

svetluvstric ( 19. listopadu 2021 09:53 )

tenhle smejd ma jeste drzost kvakat z politickeho zahrobi takove ho.na? jeste ze socdemaci a komousi vypadli ze hry

MajkaB ( 1. listopadu 2021 17:01 )

Víš co, Hamajdo?
http­s://y­outu­.be/65­ShgK7l­Drg

padouch236 ( 1. listopadu 2021 15:54 )

Kde bere odvahu tento křivák podvodnický, ještě se k něčemu vyjadřovat? Na co sáhnul, tam sto let nic neporoste! Už si pořiď nějaké maskování, za chvíli už příjdeš o imunitu a budeš v hledáčku policie ubožáku!

vrsrvrsr ( 1. listopadu 2021 15:46 )

Kde bere tento rektální alpinista a hrobník ČSSD tu drzost ještě někomu něčím hrozit... Měl by chodit zahalený kanály, aby ho nikdo nepoznal...

karelhlavaty ( 1. listopadu 2021 14:59 )

Hamáčku, zneužil jsi, co se dalo, zatloukl jsi poslední hřebíček do socanský rakve, Burešovi jsi p*delí prolezl miliónkrát až k mandlím. Mě to prostě hlava nebere. Každej jinej SOUDNEJ člověk by si na tvém místě už dávno někde v tichosti hodil mašli...

Zobrazit celou diskusi
Další videa