Čtvrtek 27. ledna 2022
Svátek slaví Ingrid, zítra Otýlie
Zataženo, déšť se sněhem 4°C

Testy čekají v pondělí školáky v 31 okresech. Rozšíření na další už Svrčinová neplánuje

Autor: ČTK, for - 
7. listopadu 2021
16:55

V pondělí 15. listopadu se budou testovat na covid-19 neočkované děti ve školách ve 23 okresech, ve kterých v pondělí 8. listopadu proběhne první kolo testování. Rozhodla o tom dnes hlavní hygienička Pavla Svrčinová, na dotaz ČTK to řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. I když epidemie roste a k sobotě hranici 300 nových případů na 100.000 obyvatel za týden, kterou ministerstvo pro testování stanovilo, překonalo 61 okresů, další už se mezi testované zařazovat nebudou.

Podle ministerstva se i ze zahraničních zkušeností, například z Rakouska, ukazuje, že testování žáků ve školách nemá vliv na zastavení epidemie. V pondělí 8. listopadu se budou testovat žáci celkem v 31 okresech, v osmi už to bude druhé kolo.

Po 15. listopadu ministerstvo zdravotnictví už pokračovat v antigenním testování žáků neplánuje. Podle názoru Svrčinové a náměstkyně ministra pro zdravotní péči Martiny Koziar Vašákové tyto testy často nezachytí bezpříznakové nakažené, což děti většinou jsou.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v týdnu řekl, že je lepší testovat v ohnisku nákazy třeba celou školu PCR metodou na základě rozhodnutí hygieny. Podle Svrčinové chtějí v následujícím období hygienici testovat hlavně žáky, kteří mají symptomy. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) se však obává toho, že ochrana škol před covidem-19 nebude v následujících měsících dostatečná. V dopise, který zaslal Vojtěchovi, poukázal na to, že hygienici už v současnosti nestíhají trasovat kontakty nakažených, a označil za nepřijatelné, aby se žáci testovali metodou PCR jen na běžných odběrových místech. Vojtěcha požádal o odpověď do úterý.

V pondělí v tomto týdnu se děti ve školách na covid-19 testovaly v okresech České Budějovice, Ostrava-město, Prostějov, Prachatice, Brno-venkov, Přerov, Opava a Karviná. Nadcházející pondělí se zde testování zopakuje a dalších 23 okresů přibude. Jde o hlavní město Prahu a okresy Beroun, Kolín, Praha-západ, Praha-východ, Strakonice, Český Krumlov, Domažlice, Klatovy, Plzeň-město, Rokycany, Louny, Olomouc, Šumperk, Jihlava, Blansko, Brno-město, Vyškov, Frýdek-Místek, Nový Jičín, Kroměříž, Vsetín a Zlín. Poslední kolo lokálního testování se tam bude konat 15. listopadu.

Jako hranici pro lokální testování ve školách určilo ministerstvo zdravotnictví sedmidenní výskyt nákazy 300 případů na 100.000 obyvatel. Pro první termín byla rozhodující data ze soboty 23. října, pro druhý ze soboty 30. října. Epidemie se ale mezitím zhoršila i v dalších okresech. Kvůli víc než týdennímu zpoždění dat si ministerstvo zdravotnictví vysloužilo kritiku některých opozičních politiků i ministra školství Plagy (za ANO), podle kterých by se mělo rozhodovat spíš podle predikcí.

Kompletní výsledky pondělního testování ministerstvo zatím nezveřejnilo, stále se čeká na výsledky potvrzujících PCR testů, zopakoval dnes Köppl.

Video Očkovat malé školáky: Ano, či ne? A kritika za nesmyslná opatření v debatě Blesku - Blesk TV a Mall TV

 

MAMKA2316 ( 7. listopadu 2021 17:47 )

Svrčinová ?? Není co dodat ???Epidemii způsobují očkovaní, kteří si myslí, že nemohou být infekční. Jsou to nevědomí vrazi, říká imunolog Šinkora
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: ŽivotvČesku
Eliška Reiglová | Redaktorka
elis­ka.re­iglo­va@zi­votvces­ku.cz­Publi­ková­no: 7. 11. 2021
Ministerstvo zdravotnictví podle aktuálních dat eviduje k sobotnímu večeru 31.022 zemřelých s potvrzeným onemocněním covid-19. V posledních dnech umírá denně podobný počet nakažených jako za celé prázdniny, tedy přes 40 lidí. Dosluhující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (35) na tiskové konferenci označil aktuální vlnu za epidemii neočkovaných. Podle imunologa je ale příčina stoupajících počtů nakažených, hospitalizovaných i zemřelých v něčem jiném. "Největší průšvih tohoto podzimu je, že si očkovaní myslí, že jsou nejen chránění, ale i sterilní, že nemohou přenášet tuto respirační nemoc," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Šinkora.
Se svolením Jiřího Šinko­ryPro­fime­diaPro­fime­dia
3
Zobrazit galerii
Stále častěji se začínají objevovat zprávy o očkovaných lidech, kteří se i přes ochranu vakcínou nakazili koronavirem. Velkou diskuzi ohledně efektivity vakcín rozjela nákaza očkované Terezy Kostkové (45), později pak Haliny Pawlowské (66), která má za sebou rovněž dvě dávky vakcíny. Obzvláště podle neočkovaných jde o jasný důkaz, že i očkovaní by se měli před vstupem na hromadné akce či do restaurací a hospod testovat. To by bylo vhodné i podle imunologa Jiřího Šinkory, který, jak sám tvrdí, od počátku očkovací akce věděl, že vakcína může zabránit těžkému průběhu nemoci, ale nákaze ne.

"Když jsem se dozvěděl, jaký to bude typ vakcín, takzvaný intramuskulární, tak bylo jasné, že nemohou zabránit tomu, aby se očkovaný nenakazil na sliznicích a nešířil to po určitou dobu dál. Nitrosvalová injekce vytvoří protilátky uvnitř těla, které brání tomu, aby člověk dostal těžký průběh, když virus pronikne pod povrch. To ani není jeho existenční plán, proniká pod povrch pouze v případech, kdy tělo

ginkognito ( 7. listopadu 2021 17:17 )

Kdyby se testování najednou přestalo dělat, tak covid zmizí. Jenže jsou v tom takové prachy, že to není možné ukončit. Banda nenažraná důležitých blbců, co vedou svět!

frantacizek ( 7. listopadu 2021 17:11 )

pokud nezařadíte plošně PCR, tak je to k ničemu a budeme v práci vegetit, děcka pak doma, pač online výuka není. Našim studentkám to neublíží ještě ten týden stop stavu, ale nevím, jak to bude jinde

Zobrazit celou diskusi
Další videa