
Virolog Černý o účinnosti vakcín i přenosu infekce od očkovaného. A bude potřeba čtvrtá dávka?

Na jednotkách intenzivní péče se objevují i lidé s očkováním proti onemocnění covid-19. Podle expertů ale jde o očekávaná čísla a počty sedí k deklarované účinnosti proti chycení infekce, ale také sedí k číslům o ochraně před vážným nebo kritickým stavem. Virolog Jiří Černý nicméně zvedá varovně prst, imunitní systém slábne, a je tak zapotřebí ho po nějaké době povzbudit. Není například ještě ani známo, zdali do budoucna nebude potřeba čtvrtá dávka vakcíny. Expert odpověděl i na to, jaká je pravděpodobnost, že očkovaný nakazí neočkovaného.
Čísla nakažených i hospitalizovaných nadále rostou, od začátku týdne se počet lidí s covidem-19 v nemocnicích téměř zdvojnásobil. Valná většina lidí, kterým se ukázal pozitivní test nebo se dostali do nemocnic, je neočkovaných, jak upozorňují experti. Najdou se ale i tací, kteří očkovaní jsou, na což ukazují zejména odpírači očkování. Podle nich je očividné, že nás vakcína neuchrání a navíc se „zlobí“ na očkované, že mohou roznášet nemoc snadněji ve společnosti, protože se nemusí testovat. Odpovědi jsme hledali u expertů.
Podle expertů jsou obavy liché a počet očkovaných s onemocněním je v normě avizované ochrany. „Účinnost současných vakcín je velmi vysoká v tom smyslu, že výrazně sníží riziko pro očkovaného, že prodělá onemocnění covid-19 v jeho nejtěžší formě, která je pro něj život ohrožující a pro společnost náročná z hlediska alokace zdrojů na jeho léčbu. Toto číslo je poměrně vysoké i nyní, kdy sice vidíme v nemocnicích i očkované pacienty, je jich ale násobně méně než neočkovaných, jsou věkově starší a mají výrazně lehčí průběh infekce,“ upozorňuje virolog Blesk Zprávy Jiří Černý z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity.
To potvrzují i data přednášená na ministerstvu zdravotnictví. Podle analýzy z konce října je rozdíl mezi nakaženými s očkováním a bez něj více jak šestinásobný. Přesněji vycházelo, že nových případů na 100 tisíc lidí bylo 66 z řad očkovaných a 422 z řad neočkovaných.
Na stole i čtvrtá dávka?
Avizovaná účinnost mRNA vakcín je 90-95 %. „Což znamená, že na jednoho nemocného z vakcinované skupiny připadá cca 10-20 nakažených z kontrolní skupiny. Kvůli nedostatku testů se nemohla v době provádění klinických testů u všech pokusných osob testovat i samotná bezpříznaková infekce. Později se ale ukázalo, že i v tomto ohledu byly vakcíny účinné,“ upřesňuje Černý, který vysvětlil, že každá vakcína projde složitým procesem testů, kde se testují i nežádoucí účinky.
Molekulární biolog Evžen Bouřa z Ústavu organické chemie i biochemie Akademie věd ČR dodává pro Aktuálně.cz, že čísla nakažených „sedí s proklamovanou účinností.“
I podle zahraniční studie je účinnost vakcín stále vysoká. Například u vakcíny firmy Pfizer a BioNTech je to stále okolo 90 %. U Moderny se to pohybuje rovněž na 90 %. Pokud už se člověk nakazí, z více jak 70 % pak vakcíny chrání proti hospitalizaci.
Černý dodává, že pravděpodobnost nákazy u očkovaného se zvyšuje dobou od očkování podle toho, jak slábne imunitní paměť. „Toto je v současné době nejlépe prozkoumaný vliv. Je ale patrné, že povzbuzující dávka vakcíny vede k zlepšení stavů, a to dokonce tak významně, že imunitní odpověď je po ní ještě lepší než po prvních dvou dávkách,“ pokračuje Černý pro Blesk Zprávy.
Virolog dodává, že má pravděpodobně vliv i genetické pozadí a stav imunitního systému očkovaného jedince. Stejně tak genetická variabilita a také infekční dávka, se kterou očkovaný přijde do styku. „Tyto aspekty se ale u lidí jen velmi špatně studují a zatím jim úplně nerozumíme,“ podotýká.
Stejně jako i ostatní experti v Česku i v zahraničí zdůrazňuje, že z tohoto důvodu se zavedla třetí doplňující dávka, která navodí vysoce rezistentní stav. „Jak dlouho bude tento stav trvat a kdy a jestli bude nutná čtvrtá a případně další dávky, zatím nevíme,“ dodává.
Černý: Přenos z očkovaného nelze vyloučit, testujte se
Další věcí ale je, jaká je ochrana před přenosem. Ačkoliv data ukazují, že je malá pravděpodobnost, že očkovaný nakazí někoho z neočkovaných, nelze tuto možnost vyloučit, jak zmiňuje Černý.
„Nicméně očkovaným nic a nikdo nebrání, aby se sami nechali otestovat v případě, že mají jakékoliv podezření nebo si jen chtějí být z nějakého důvodu jisti tím, že nejsou infekční. Dokonce i nyní jsou preventivní testy pro očkované zdarma. Já sám mám dokončené očkování v červnu a v případě, že jdu třeba navštívit své staré prarodiče, přednáším nebo jdu třeba do kina, tak se nechávám otestovat, abych zjistil, jestli nejsem pro lidi kolem sebe zdrojem rizika,“ doplňuje.
K přenosu viru z očkovaného na neočkovaného se vyjadřoval i vakcinolog Roman Chlíbek na twitteru. Ten zmínil holandskou studii, podle které je ochrana před přenosem na hodnotě 75 % u varianty alfa a na 63 % u varianty delta. Zmínil ale, že je přenos nepravděpodobný.
2021-11-08,;===s prokázanou nákazou==pozitivní_celkem: 9253,==bez_ockovani: 6062,vek_prumer: 27,==nedokoncene_ockovani: 203,=_vek_prumer: 35,==dokoncene_ockovani: 2981,=vek_prumer: 51,==posilujici_davka: 7,=vek_prumer: 56===zemrelí_celkem: 22,bez_ockovani: 15,=vek_prumer: 72,==dokoncene_ockovani: 7,=vek_prumer: 80,===hospitalizovaní_celkem: 298,==bez_ockovani: 172,=vek_prumer: 61,==nedokoncene_ockovani: 7,=vek_prumer: 68,==dokoncene_ockovani: 119,==vek_prumer: 74,===jip-celkem: 66,==_bez_ockovani: 48,=vek_prumer: 63,==_nedokoncene_ockovani: 1,=vek_prumer: 69,==_dokoncene_ockovani: 17,=vek_prumer: 74,==