Pondělí 26. července 2021
Svátek slaví Anna, zítra Věroslav
Oblačno, bouřka 27°C

Premiér zarputile odmítal lockdown: „Umírají jen lidé nad 80 let,“ tvrdil Johnson poradci

Autor: Darina Jíchová - 
20. července 2021
19:15

Bývalý hlavní poradce britského premiéra Borise Johnsona Dominic Cummings podal otevřený rozhovor stanici BBC, jedním z témat byl například i podzimní lockdown. Cummings vypověděl, že premiérovi se na podzim 2020 moc nechtělo uzávěru vyhlásit ani zpřísnit omezení spojená s koronavirem.

Cummings tvrdí, že mu premiér řekl, že se mu nechce zpřísňovat restrikce, když „v podstatě umírají jen lidé nad 80 let“. Podle něj chtěl premiér, aby se covid-19 převalil přes Británii, Cummings to vysvětlil tím, že Johnsonovi šlo o to nezničit ekonomiku. Jedná se vůbec poprvé, kdy premiérův exporadce podal takto detailní interview a nechal nahlédnout do toho, co se během pandemie dělo v Downing street.

Premiérova kancelář na blížící se zveřejnění rozhovoru reagovala prohlášením, že „podnikli všechno nezbytné, aby zachránili životy a živobytí občanů“, Johnsonův mluvčí dodal, že se vláda vždy řídila radami odborníků. Cummings se dotknul i svého vlastního skandálu, kdy se během jedné z uzávěr rozjel přes téměř půlku země na návštěvu k rodičům. Vysvětlil, že k tomu měl vážné důvody, ke kontroverznímu kroku ho vedlo narušení bezpečnosti v okolí jeho domu, ve kterém v Londýně s rodinou žije.

Exporadce nemá tvrzení čím podložit

Cummings je kvůli svým často šokujícím tvrzením terčem ostré kritiky, je mu vyčítáno hlavně to, že své výroky nemá čím podložit. Jeho poslední odhalení se týká počátku loňského podzimu, kdy podle jeho slov hlavní poradci britské vlády Patrick Vallance a Chris Whitty tlačili na premiéra, aby zpřísnil opatření. „Ne, ne, ne, to neudělám,“ měl reagovat Johnson.

Exporadce uvedl, že premiér vybuchl. Jenomže o měsíc později, 13. října, se obavy expertů potvrdily, v Británii začaly stoupat počty nakažených i obětí. Vůdce opozice Keir Starmer se vyslovil pro lockdown na dva až tři týdny, ale Johnsonova vláda rozhodla jinak. Premiér ve zprávě poslané přes aplikaci WhatsApp, kterou má BBC k dispozici, napsal, že je „mírně otřesen údaji týkajícími se epidemické situace“.

Jak to bylo s lockdownem

Na druhou stranu premiér poukázal na to, že věkový medián obětí je mezi 81 a 82 lety pro muže a 85 let pro ženy. „To je dost nadprůměrná délka životů. Lidé pod 60 let zřídka chodí do nemocnice a všichni tihle v podstatě přežijí. Myslím, že to musíme přehodnotit. Kolik máme osmdesátníků? Maximálně 3 miliony. To ukazuje, že nemusíme vyhlašovat lockdown,“ napsal Johnson.

Nicméně k 31. říjnu byla pro Anglii čtyřtýdenní uzávěra přece jen vyhlášena, Johnson tvrdil, že lockdown ochrání zdravotníky a národní zdravotnický systém NHS, kterým by jinak hrozilo přetížení. Na obranu Johnsona už nyní vystoupil ministr obchodu Paul Scully, ten poukázal na to, že lockdowny a jejich dopad na ekonomiku se rovněž negativně odráží na životech lidí. Dále poznamenal, že ve Walesu vyhlásili lockdown dříve a nemělo to na vývoj situace žádný vliv. „Tato naše rozhodnutí nejsou černobílá,“ komentoval ministr Scully.

„Cummings je očividně zahořklý.“

Rozhovor bude v plném znění odvysílán v úterý 20. července navečer, moderátorka stanice BBC neustále Cummingse vyzývala k tomu, aby svá tvrzení podložil nějakými důkazy nejen svými vlastními výroky. Exporadce to komentoval tím, že pokud by se vše prošetřovalo, tak se jeho slova potvrdí. Stínový ministr zdravotnictví Justin Madders dodal, že pro zdravotníky, pacienty a pozůstalé po obětech covidu-19 bude těžké vyslechnout si Cummingsova slova.

„Odhalení dalších důkazů o tom, že premiér učinil špatná rozhodnutí na úkor veřejného zdraví, ukazují, že Boris Johnson je lehkovážný a nezpůsobilý vládnout. Jeho jednání během pandemie musí být neodkladně prošetřena,“ prohlásil Madders. „Cummings je očividně zahořklý, vím to, sám jsem ho zaměstnával a vyhodil jsem ho. Vím, jak to pak chodí,“ komentoval bývalý Cummingsův zaměstnavatel Iain Duncan Smith, někdejší lídr konzervativců. „Premiér má být souzen za to, jaká rozhodnutí udělal, ne za to, co k nim vedlo,“ domnívá se.

Video Angličané nenávidí buzeraci, říká o masivním rozvolnění Čech žijící v Londýně. A co nemocnice? - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa