Pátek 5. březen 2021
Svátek slaví Kazimír, zítra Miroslav
Oblačno, sněžení 3°C

Británie čelí ničivým záplavám: Evakuace tisíce lidí, někteří ale odmítají kvůli covidu

Autor: ČTK - 
21. ledna 2021
11:07

V Británii se lidé přes noc evakuovali ze svých domovů kvůli záplavám, které v Anglii a Walesu způsobila bouře Christoph, informují dnes britská média. Do bezpečí se lidé museli uchýlit z 2000 domů z několika částí širší oblasti Manchesteru, z části Walesu a hrabství Merseyside na severozápadě Anglie.

V oblasti platí 200 záplavových varování, pět z nich vysokého stupně, který znamená i možné ohrožení na životě. Meteorologové předpovídají další pršení a sněžení, kvůli nepříznivému počasí platí dnes v zemi varování a v severních částech ostrova v polohách nad 400 metrů nad mořem by mohlo nasněžit až 30 centimetrů, napsal deník The Guardian.

V Didsbury, manchesterském předměstí, policie v noci klepala lidem na dveře a říkala jim, že se mají uchýlit do bezpečí do místní mešity. „Zdálo se mi, že ve vzduchu je kombinace úzkosti a nedůvěry. Také jsem obcházel domy, abych pomohl místní informovat,“ sdělil člen městské rady Richard Kilpatrick listu Manchester Evening News.

„Kam se během korony evakuovat?“

Premiér Boris Johnson ujišťoval, že vláda je „zcela připravena“ na krizovou situaci vyvolanou záplavami i pandemií a že pro lidi, kteří se budou muset v důsledku počasí evakuovat, budou připravena zařízení, v nichž nebude hrozit nákaza covidem-19. Johnson na obyvatele apeloval, aby případné výzvy k přesunu uposlechli. Jeden obyvatel Didsbury ale stanici BBC sdělil, že i když jeho rodině bylo řečeno, aby se evakuovala, zatím zůstává na místě. „Kam se během ‚korony‘ bude člověk evakuovat? Nechcete se vystavovat dalším lidem. Zkoušíme vydržet, jak dlouho to půjde, doufejme, že to přejde. Jestli bude dál pršet a bouře bude pokračovat, tak to bude problém,“ vysvětlil muž.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa