Pátek 23. duben 2021
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Oblačno, déšť 11°C

Narvané pláže i bary a pálení roušek. Takhle „slaví“ pokrok v boji s koronavirem v USA

Autor: Darina Jíchová - 
7. března 2021
15:35

První březnový víkend si hned v několika amerických státech lidé užívali bez roušek a dalších restrikcí, s přihlédnutím ke zlepšení situace a úbytku případů koronaviru se státy jako třeba Mississippi rozhodly zrušit povinné nošení roušek. Živo bylo i na Floridě, plno bylo v místních barech i na plážích. V Idahu se zase Američané sešli a po roce nošení roušek, je „rituálně“ spálili. Prezident Joe Biden i experti z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) varovali před unáhleným uvolňování opatření, uvedl list Daily Mail.

V Mississippi přestalo povinné nošení roušek platit 3. března, lidé okamžitě ústenky odložili, s radostí se vrátili do „normálního“ života, kdy mohli bez zakrytých úst a nosu chodit do obchodů a restaurací, pořádat večírky nebo veřejná shromáždění. Například v pátek to ve městech vypadalo jako před pandemií, koronavirus se zdál být už jen vzdálenou vzpomínkou. CDC však upozorňuje, že denně přibývají deseti tisíce nových případů, za posledních 24 hodin to bylo 56 tisíc nakažených.

S rouškami a dalšími restrikcemi jako sociální distancování si tento víkend nedělali hlavu ani lidé na Floridě. Jednalo se také o první víkend jarních prázdnin, tamní pláže zaplavili vysokoškoláci v plavkách. Ve „slunečním státu“ přitom stále platí povinnost nosit venku roušku, policie se snaží dohlížet na dodržování restrikcí, o víkendu se jim ale situace vymkla z rukou. Ve městě Miami Beach dokonce radnice vyhlásila večerku na plážích, které nyní můžou být otevřené jen do půlnoci.

Koronavirus v USA: Takhle to o prvním březnovém víkendu vypadalo na Floridě, (7.03.2021). Koronavirus v USA: Takhle to o prvním březnovém víkendu vypadalo na Floridě, (7.03.2021). | Reuters

Lidé z Idaha už restrikce nechtějí

To ve státě Idaho se před sídlem regionální vlády konala masivní demonstrace proti restrikcím spojeným s koronavirem, shromážděný dav zde pálil roušky a fotky současného prezidenta a lídryně demokratů Nancy Pelosiové.

Překvapivě demonstraci, kde bylo nejméně 100 osob, přihlíželi tři zákonodárci i viceguvernérka státu Janice McGeachinová, kteří dav v jeho jednání povzbuzovali. Guvernér Idaha Brad Little oficiálně nikdy nevyhlásil povinné nošení roušek, toto opatření přijalo 7 okresů a 11 měst.

Biden s rozvolňováním nesouhlasí

Biden vystoupil proti jednání některých států, hlavně proti Texasu a Mississippi, které se začaly pomalu otevírat a vracet k normálnímu chodu, podle Bidena je takové jednání primitivní, tamní vlády přirovnal k neandrtálcům. Upozornil, že shromažďování lidí bez roušek a sociálního distancování povede k opětovnému šíření viru. Svými slovy si ale proti sobě poštval guvernéry, Bidena za jeho prohlášení zkritizoval i guvernér Montany Greg Gianforte. „Ponížil sám sebe,“ reagoval Gianforte.

Montana zrušila povinné zakrývání úst a nosu, nicméně vláda vyzvala, aby lidé stejně roušku nosili. „Čiňte rozumná a zodpovědná rozhodnutí,“ vyzvala vláda své občany. Montana je na tom v současnosti dobře, v pátek zaznamenali jen 143 nových případů, výrazně se zlepšila i situace v nemocnicích.

Prezident Biden bojuje za to, aby restrikce zůstaly v platnosti do doby, než se Spojeným států podaří získat kolektivní imunitu. „Doufal jsem, že v této době už si lidé uvědomili, že roušky mají zásadní vliv na epidemiologickou situaci,“ uvedl prezident. Také experti CDC se domnívají, že opatření by měla dál platit, i přestože probíhající vakcinace ukazuje, jak efektivní jsou očkovací látky v boji s koronavirem. V USA klesly počty nakažených a hospitalizovaných, snížil se i denní počet obětí. „Rozvolnění restrikcí by nás mohlo vrátit do katastrofy,“ shodli se vědci.

Video Povinné testování zaměstnanců ve firmách: Havlíček a Hamáček prozradili detaily - ČTK

zdendikk ( 8. března 2021 05:17 )

Kam se amíci hrabou na nás. U nás se pálí maxitrenky

Blacktip ( 7. března 2021 23:01 )

Presne )

abaron ( 7. března 2021 22:35 )

toto je všade za chrbtom velebnosti kúpia si pivko,sadkajú si kde sa dá a vybafkávajú cigi kašlú na ich somariny lebo nepomáhajú...minulé leto nemal nikto ani nos vystrčiť a už dávno v septembri sme mohli nornálnejšie fungovať aj s vianocami...uplné nezmysli tárajú...a očkovať mali do zipsového systému raz jednu skupinu raz druhú..tie staré mátohy ich nosia pod nosom naschvál.v mhd. ..

elwyn ( 7. března 2021 18:16 )

Vloni se také u nás pálily roušky,pořádaly snídaně a párty a pak se to rozjelo znovu,tak uvidíme co Amerika......

Kaja Kaja ( 7. března 2021 17:44 )

Vymaštění Amíci nebojte co nevidět je ☣ zpět

Zobrazit celou diskusi
Další videa