Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť 7°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Horečka, vyrážka, zažívací problémy: Dětí s těžkým průběhem covidu přibývá, končí i smrtí

Autor: ČTK, sova - 
16. února 2021
21:05

Lékaři napříč Spojenými státy pozorují zvýšený počet případů zánětlivého onemocnění, které se u dětí a mladistvých objevuje v návaznosti na nákazu koronavirem. Diagnóza je stále vzácná, odborníky ale znepokojuje vyšší podíl těžce nemocných oproti první vlně případů z loňského jara. Na svém webu o tom v pondělí informoval deník The New York Times (NYT).

Stále poněkud záhadné onemocnění, které loni vyvolalo obavy mezi lékaři i rodiči, je v odborných kruzích označováno jako „multisystémový zánětlivý syndrom u dětí“, případně zkratkou MIS-C. Zaznamenáno bylo v několika zemích, americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) podle posledních údajů eviduje 2060 případů u pacientů od kojeneckého věku až po začínající dospělost. Ve 30 z těchto případů pacient nepřežil.

Data CDC, která nezahrnují všechny výskyty z posledních dvou měsíců, ukazují zrychlující růst počtu pacientů začínající asi v polovině října. Tento růst podle informací NYT pokračoval i v dalších týdnech, kdy USA registrovaly rekordní denní bilance infekcí koronavirem. MIS-C se zpravidla objevuje až několik týdnů poté, co se daný pacient nakazí virem SARS-CoV-2.

Symptomy jsou horečka, vyrážka i zažívací problémy

Za znepokojivější, než je nárůst v absolutních číslech, mají lékaři zvýšení intenzity případů s těžkým průběhem, píše NYT. Například v dětské nemocnici ve městě Omaha v Nebrasce vyžadovalo mezi dubnem a říjnem intenzivní péči asi 30 procent pacientů s MIS-C, v prosinci a lednu to ale bylo na 60 procent. Příčiny tohoto posunu nejsou zatím známé a neexistují důkazy o jeho spojitosti s mutacemi koronaviru. Podle expertů je příliš brzy na spekulace o dopadu rozšířených variant na syndrom postihující mladé pacienty.

Koronavirem zasažená nemocnice v americkém státě Rhode Island na východním pobřeží (12. 2. 2021) Koronavirem zasažená nemocnice v americkém státě Rhode Island na východním pobřeží (12. 2. 2021) | ČTK / AP / David Goldman

Onemocnění se projevuje horečkou, vyrážkami, zarudnutím očí nebo zažívacími problémy. Diagnóza může eskalovat až do poruch srdečního svalu nebo srdečních arytmií. Odborníci loni nový syndrom přirovnávali k vzácné Kawasakiho nemoci, která způsobuje u dětí do pěti let záněty cév a srdce, či k syndromu toxického šoku.

Lékařka: Nevíme, co se stane v dlouhodobém horizontu

Většina mladých lidí, i těch, u nichž byl průběh vážný, MIS-C překoná a hospitalizaci končí relativně zdravá, uvádí NYT. Lékaři ale nemají jasno v tom, zda je zánětlivý syndrom nemůže zanechat s dlouhodobějšími srdečními či jinými problémy. „Opravdu nevíme, co se stane v dlouhodobém horizontu,“ varovala dětská kardioložka z nemocnice v Omaze Jean Ballwegová.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa