Pátek 23. duben 2021
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Oblačno, déšť 11°C

Slováci „předběhli“ Česko: Prvního pacienta v vážném stavu přijali v Dortmundu, pomáhá i Polsko

Aktualizováno -
6. března 2021
17:20
Autor: ČTK - 
6. března 2021
10:59

Německo dnes přijalo dva slovenské pacienty s onemocněním covid-19. Informovala o tom mluvčí slovenského ministerstva zdravotnictví Zuzana Eliášová. Připomněla také, že v uplynulých dnech první pacienty ze Slovenska převzala i nemocnice ve městě Gorlice na jihovýchodě Polska.

Eliášová podle televize TA3 sdělila, že oba slovenští pacienti byli dnes přepraveni do Dortmundu, kde budou hospitalizováni. První tam přiletěl už ráno a druhého transportoval vládní speciál odpoledne. Ministr zahraničí Ivan Korčok na twitteru v této souvislosti vyjádřil Německu vděk za to, že ve svých nemocnicích poskytne slovenským pacientům urgentní péči.

Nemocnice na Slovensku čelí během nynější silné druhé vlny pandemie náporu pacientů s covidem-19. Česko v pátek aktivovalo zahraniční pomoc a požádalo o součinnost s umístěním minimálně desítek covidových pacientů do Německa, Švýcarska a Polska.

Německo stejně jako Polsko podle dřívějších informací slovenských úřadů nabídly Bratislavě vyčlenit na svých jednotkách intenzivní péče po deseti lůžkách pro pacienty ze Slovenska. Rumunsko zase před více než týdnem vyslalo na Slovensko na základě jeho dřívější žádosti tým lékařů a zdravotních sester.

Korčok vyjádřil vděk Německu za to, že přijme slovenské pacienty, kteří budou dnes přepraveni letecky do Dortmundu.

Na pětimilionovém Slovensku bylo dříve v tomto týdnu hospitalizováno rekordních více než 4000 pacientů s potvrzeným covidem-19 nebo s podezřením na toto onemocnění. Země tehdy měla k dispozici už jen necelé čtyři desítky lůžek pro pacienty s covidem-19 v nejvážnějším stavu.

O zahraniční pomoc požádalo také Česko, kde se nemocnice kvůli koronaviru a jeho britské mutaci dostaly na hranu svých kapacit. Saské nemocnice jsou podle dřívějších informací připraveny přijmout prozatím devět českých pacientů s těžkým průběhem nemoci covid-19, další lůžka pak nabízí další německé spolkové země.

LuCo ( 6. března 2021 19:51 )

Sakra, to si nenecháme líbit! Rychle odvezme někoho třeba na Tchaiwan! Tam to jistě půjde. "Ich bin Tchaiwaneců to hravě zvládne zprostředkovat!

kralovna-vsech-mori ( 6. března 2021 15:49 )

Vy fakt nevíte? O bubákách se diskutuvat nesmí.
?

fico ( 6. března 2021 15:32 )

Už se zase soutěží?

fico ( 6. března 2021 15:32 )

Proč není diskuse u článku o nalitý babě, kterou zkrotili poliši.

Zobrazit celou diskusi
Další videa