Středa 14. duben 2021
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno, déšť se sněhem 6°C

„Nedopusťme, aby nás covid dostal.“ Harrisová se po druhé dávce potýkala s vedlejšími účinky

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
26. února 2021
16:49

Když se v USA začalo s očkováním proti koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, viceprezidentka Kamala Harrisová (56) se rozhodla jít příkladem. První dávku dostala v prosinci 2020, tedy ještě než se ujala svého úřadu nejen jako první žena, ale i jako osoba tmavé pleti v historii USA. Pro druhou dávku si šla pár dní po lednové inauguraci. Harrisová obdržela vakcínu společnosti Moderna, přiznala, že trpěla vedlejšími účinky a musela „zpomalit“ své pracovní tempo, uvedl list Daily Mail.

Harrisová se tento týden obrátila na afroamerickou komunitu a vyzvala je, aby se nechali očkovat. „Nedopusťme, aby nás covid dostal. Nechme se místo toho naočkovat, ano?“ řekla v rozhovoru, který televize MSNBC odvysílá v sobotu 27. února. „Víme, že u černochů existuje disproporční pravděpodobnost, že se virem nakazí a zemřou kvůli němu,“ dodala viceprezidentka. „Pokud virus, který nás poškozuje nepoměrně více, chceme dostat pod kontrolu, je jedním z řešení nechat se očkovat,“ uvedla.

Nežádoucí účinky ji trápily jen jeden den

Sama ale odhalila, že po druhé dávce, kterou dostala 26. ledna, se potýkala s vedlejšími účinky. „Dostala jsem vakcínu, druhý den jsem si uvědomila, že potřebuju zpomalit,“ postěžovala si na mírnou únavu, dodala ale, že následující den se cítila „jakoby nic“. O svém zážitku promluvila při návštěvě ve washingtonském supermarketu Giant, tamní lékárna je zapojena do vakcinačního programu.

Viceprezidentka krátce přihlížela tomu, jak očkování pokračuje. K tématu vedlejších účinků Harrisová zopakovala stanovisko mnohých odborníků, tedy to, že to svědčí o tom, že imunitní systém začal pracovat.

Viceprezidentka USA Kamala Harrisová. Viceprezidentka USA Kamala Harrisová. | Reuters

Viceprezidentka u očkování

„Po první dávce jsem byla v úplné pohodě, po té druhé jsem si taky myslela, že je vše ok. Druhý den jsem ale vstala a šla do práce, v poledne jsem si uvědomila, že mi není zas tak dobře. Trvalo to jeden den,“ objasnila Harrisová.

Přímo před viceprezidentkou se nechala oočkovat Brenda Thompsonová (69). „Je to takové divné, že? Dostat očkování před kamerami,“ komentovala situaci Harrisová. „Ano,“ přitakala jí žena. „Rozumím tomu, cítila jsem se stejně,“ navázala demokratka. „Mohl by mě někdo držet za ruku?“ dotazovala se Thompsonová. Viceprezidentka s úsměvem nabídla svou ruku s tím, že výjimečně poruší pravidla sociálního distancování.

CDC: Vedlejší účinky jsou normální

Thompsonová následně dodala, že díky vakcíně se bude moct vidět se svým pětiletým vnukem, kterého neviděla od léta. „Volal mi a prosil, abych přišla na návštěvu,“ svěřila se Američanka. „To je jeden z mnoha důvodů, proč se nechat očkovat,“ prohlásila Harrisová. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) jsou „mírné“ vedlejší účinky po druhé dávce vakcíny „normální“.

„Vedlejší účinky jako horečka, zimnice, únava nebo bolest hlavy se nejčastěji objevují po druhé dávce očkování,“ uvádí CDC, jejich specialisté dodali, že lidé po vakcíně Moderna měli jen „slabé“ vedlejší účinky.

Video Přísaha Joea Bidena - Reuters

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa