Šokující svědectví z kolébky koronaviru: Do laboratoře ve Wu-chanu přišla zásilka smrtících virů

Autor: Darina Jíchová - 
15. června 2020
18:23

Wuchanský institut virologie několik měsíců před vypuknutím pandemie koronaviru, který se z Číny rozšířil do celého světa, obdržel zásilku nejnebezpečnějších virů na světě z kanadské Národní mikrobiologické laboratoře. Pro stanici CBC News to potvrdila jedna z vědkyň, která zajišťovala transfer zásilky. Kanadští experti uvedli, že přepravené viry v žádném případě nelze spojovat s pandemií koronaviru.

Zásilka z mikrobiologického ústavu v kanadském Winnipegu dorazila do Wu-chanu někdy v první polovině roku 2019. O transport se starala Siang-kuo Čchiou, která byla ale později z winnipežské laboratoře propuštěna. Důvodem je podle dokumentů „porušení bezpečnostních předpisů“, laboratoř zdůraznila, že její vyhazov není nijak spojen se zásilkou do Wu-chanu.

Čína požádala o vzorky nebezpečných virů

„Rozhodnutí o jejím propuštění není nijak spojeno se vzorky virů, které byly odeslány do Číny,“ uvedl komunikační šéf zdravotnického systému PHAC Eric Morrissette. „Na žádost Wuchanského institutu virologie byly do Číny odeslány vzorky virů ebola a henipaviru, čínští kolegové je potřebovali pro svůj výzkum,“ vysvětlil Morrissette.

Jeho slova ale mnohé odborníky neuklidnila, podle ottawského epidemiologa Amíra Attarana je „celá věc nadmíru podezřelá“. „Budí to nedůvěru a znepokojení. Taková zásilka je potenciálně životu nebezpečná,“ sdělil reportérům CBC News.

Expert: Nevíme, co za pokusy dělali se vzorky

„Jediné, co víme, je, že doktorka Čchiou byla propuštěna, krátce poté, co odeslala ty nejsmrtonosnější viry na Zemi do Číny. Nevíme, co za pokusy s nimi Číňané prováděli,“ Attaran dokonce naznačil, že čínští vědci mohli viry upravovat pro armádu.

Attaran doplnil, že o Číně se ví, že provádí různé mutace patogenů, aby experti zjistili, zda se tak stanou více nakažlivé a člověku nebezpečnější. „Víme, že to ve Wu-chanu dělají a my jsme jim ještě poslali ebolu a nipah. Člověk nemusí být génius, aby mu došlo, že to byla chyba. Jsem velmi nespokojený s tím, že se kanadská vláda rozhodla sdílet tento genetický materiál,“ prohlásil Attaran.

Kanada: Zásilka nemá s pandemií nic společného

Kanadská vláda, ministerstvo zdravotnictví i národní laboratoře opakovaně popřely, že by mezi současnou pandemií koronaviru a zásilkou vzorků virů existovala nějaká spojitost. Zpráva o balíčku plném virů ještě zesílila napětí mezi západem a Čínou, stále více studií západních vědců totiž zpochybňuje čínskou verzi o původu koronaviru.

Specialisté se shodují na tom, že je nepravděpodobné, že virus pochází z tržnice s mořskými trhy, kde se ze zvířete – asi netopýra, přenesl na člověka. Podle expertů zřejmě virus unikl z laboratoře, která je nedaleko wuchanského trhu. Čína obvinění odmítá. Koronavirem způsobujícím nemoc covid-19 se nakazilo téměř 8 milionů lidí, na 433 tisíc pacientů mu podlehlo.

.tg.bb ( 16. června 2020 20:17 )

.tg.bb ( 16. června 2020 20:17 )

Obchoduje? To jste vyčetl z čeho, mudrlante? Takové vzorky se posílají běžně. Ale je obrovské riziko posílat to do Číny. A ještě větší problém je ten, že tyto vzorky do Číny odeslala čínská pracovnice. Což mnohé epidemiology znepokojilo, protože podezírají Čínu z úprav virů, a to zejména pro vojenské účely. Stačí si článek přečíst...

Jirik-ta ( 15. června 2020 21:04 )

To je podněcování k nenávisti. Už toho nechte. Nic konkrétního se stejně nedozvíme

PPP150W ( 15. června 2020 20:53 )

Proč by muselo? Mně nikdo nenutí Číně důvěřovat, a také jim nevěřím. Kočkopes zvaný komunokapitalizmus je nejhorší mix státního politického uspořádání. Spojuje totiž všechna negativa obou systémů. Totalitní komunistická vláda legitimně kapitalisticky vykořisťuje pracující se všemi aspekty diktátu, tedy i nekompromisních exekucí na těch, kteří se na tom nechtějí podílet. Lži, teror, násilí požehnané tamním zákonem. Ekonomika budovaná na potocích krve, nerespektování ekologických zásad a pohrdáním lidskou důstojností.

PPP150W ( 15. června 2020 20:44 )

Nejen to. Ještě na té celosvětové tragedii vydělali spoustu peněz.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud