Koronavirus „rozežral“ dívce plíce. Musela podstoupit oboustrannou transplantaci

Autor: Darina Jíchová - 
15. června 2020
05:30

Lékaři z nemocnice Northwestern Memorial v americkém Chicagu museli u mladé přeživší koronaviru provést oboustrannou transplantaci plic, neboť jí je virus vážně poškodil. Pacientkou byla hispánská žena okolo dvacítky, která měla drobné zdravotní problémy. Koronavirus způsobující nemoc covid-19 dívce úplně „rozežral plíce“ a v orgánech podle lékařů zanechal díry, informoval list Daily Mail.

Žena se nakazila covidem-19, lékaři se domnívají, že k infekci došlo i proto, že ze zdravotních důvodů bere léky, které jí snižují imunitu. S koronavirem zápasila přes šest týdnů na jednotce intenzivní péče, kde byla připojena na ventilátor i na extrakorporální membránovou oxygenaci (EMCO). Pacientka se jako zázrakem uzdravila, začaly jí ale selhávat orgány včetně plic.

Do 48 hodin se ošetřujícím lékařům podařilo najít vhodného dárce pro oboustrannou transplantaci plic, riskantní zákrok podstoupila žena tento týden ve středu. Operace se povedla a pacientka se podle nemocnice zotavuje.

Lékaři uvedli, že než se nakazila, byla žena „více méně zdravá“, ale měla „drobné zdravotní obtíže“, na které brala léky. Problémem je, že obsahovaly látku snižující imunitu.

Nejdřív se s koronavirem na doporučení praktika pokoušela bojovat sama, v dvoutýdenní domácí izolaci se jí ale přihoršilo a musela do nemocnice. Zdravotníci nezaváhali a okamžitě ji vezli na JIPku, kde skončila na přístrojích. Odpojit ji z nich mohli až téměř po 2 měsících.

Pacientka se plně zotaví

Oboustrannou transplantaci plic u ní provedl Ankit Bharat. „Je to 10 hodin dlouhá a náročná procedura. Bylo nezbytné ji provést, ženiny plíce byly nejen plné děr, ale jako přitavené na hrudní dutinu,“ vysvětlil Bharat. „Očekáváme, že se plně zotaví,“ prohlásil další z lékařů Rade Tomic, který dodal, že pacientka je „při vědomí, komunikuje s rodinou i zdravotníky a usmívá se“.

Lékaři tisku odmítli sdělit ženinu totožnost, uvedli však, že se nedávno se svým přítelem přistěhovala do Chicaga ze Severní Karolíny. „Řadu dní byla pacientem v nejkritičtějším stavu,“ prohlásila pneumoložka Beth Maksinová. „Staral se o ni celý tým, většina z nás se ptala: Jak se mladá a zdravá žena dostane až do takového stavu? Je toho tolik, co o koronaviru nevíme,“ navázal Tomic.

„Proč je průběh u některých pacientů horší než u druhých? Nespočet našich specialistů se snaží odhalit tajemství koronaviru,“ podotkl Tomic. Právě vědci z Chicaga se domnívají, že vliv na průběh koronaviru má genetika.

Náročná operace byla poslední šance

K oboustranné transplantaci ještě doplnil, že k zákroku došlo, až když byla žena negativní na covid-19. „Byla to její poslední šance,“ komentoval ošetřující lékař Bharat. Zdůraznil, že jen u zlomku pacientů s koronavirem se lékaři odvážili provést transplantaci plic. „Začaly jí selhávat ledviny, srdce i játra a my jsme věděli, že musíme jednat,“ vypověděl Bharat.

„V životě jsem neviděl tak poškozené plíce, nikdo z našeho týmu. Byly zčernalé, plné děr a zjizvené tkáně, přilepené na hrudní dutinu,“ popsal lékař. Přesto všechno se žena uzdravuje a lékaři se domnívají, že se bude moct vrátit k normálnímu životu.

Další videa
Články odjinud