Viděla první snímky koronaviru na plicích. Doktorka z Wu-chanu záhadně zmizela

Autor: sova, ČTK - 
2. dubna 2020
07:50

Zdá se, že v Číně mizí lékaři, kteří na konci prosince upozorňovali na smrtelné nebezpečí koronaviru. Ještě předtím, než v zemi vypukla epidemie, varoval před jeho šířením doktor Li Wen-liang (†34). Úřady mu pohrozily stíháním kvůli šíření poplašné zprávy a 6. února sám muž nákaze nakonec podlehl. Jeho kolegyně a lékařka Aj Fen z Ústřední nemocnice ve Wu-chanu nyní záhadně zmizela.

Právě do jejích rukou se 18. prosince minulého roku dostaly snímky rentgenu plic jednoho z prvních pacientů, který se nakazil nemocí dnes známou pod názvem Covid-19. Údajně mělo jít o poslíčka, který rozvážel syrové pochoutky z rybího trhu ve Wu-chanu.

Tmavé skvrny na plicích lékařce okamžitě připomněly snímky obětí smrtelného koronaviru, který zabíjel během epidemie SARS zhruba před sedmnácti lety. Na oddělení intenzivní péče, kterému Aj Fen šéfovala, se to navíc během týdne začalo hemžit pacienty s akutním zápalem plic. Netrvalo dlouho a stejná situace nastala ve všech nemocnicích v regionu.

Lékař proti zkáze

Vedení nemocnice lékaře Aj Fen, Li Wen-lianga a dalších osm kolegů důrazně varovalo před šířením poplašných zpráv. Nehledě na zákaz se doktor Li rozhodl před nemocí i nadále varovat. Kvůli vysoké koncentraci viru se ale v nemocnici nakazil a nakonec mu i podlehl. Po jeho smrti se na čínském internetu strhla nebývalá bouře kritiky vůči státnímu aparátu. Cenzoři stíhali příspěvky s lékařovým jménem mazat jen s velkými potížemi.

Doktor Li Wen-liang (†34) zemřel na koronavirus, před kterým varoval již loni. Nechal po sobě syna a těhotnou manželkuDoktor Li Wen-liang (†34) zemřel na koronavirus, před kterým varoval již loni. Nechal po sobě syna a těhotnou manželku | Reuters, reprofoto/twitter

I doktorka Aj Fen se následně v rozhovoru s čínskými médii pustila do kritiky vedení nemocnice. „Kdybych věděla, co nastane, žádný zákaz by mě nezastavil,“ řekla lékařka, která zároveň vyjádřila lítost nad tím, že kromě doktora Li už o nákaze více nepromluví ani tři její další kolegové. Jsou totiž mezi obětmi.

Otazníky kolem skutečných počtů nakažených

„Mluvila bych o tom (koronaviru) úplně s každým, s kým bych mohla,“ přiznala Aj Fen v rozhovoru, který byl po svém úterním zveřejnění okamžitě stažen z internetu. Nyní se šíří v zachycených kopiích po soukromých zprávách. A po výpovědi, kterou médiím poskytla, se nyní slehla zem i po samotné lékařce.

Náhlé zmizení přichází ve chvíli, kdy se na čínskou vládu snáší kritika za to, že lhala o skutečném počtu nakažených a tajila klíčové informace o šíření nového typu koronaviru. O tom, že Čína neudává reálné počty nakažených a nezahrnuje do statistik bezpříznakové pacienty, psala řada předních světových médií. Od středy země začala zveřejňovat také počty pacientů s Covidem-19, kteří nejeví příznaky onemocnění.

Oficiální údaje mluví o tom, že pevninská Čína, nezahrnující Hongkong a Macao, zaznamenala do pondělka včetně 81 518 případů nákazy a 3305 lidí podlehlo nemoci Covid-19 způsobené koronavirem.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud