Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Nedostatek testů pro Čechy: Kde je vzal Mynář? Lékaři je přeprodávají, Prymula přikývl

Autor: Sabina Dračková, ČTK - 
21. dubna 2020
09:05

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář před páteční zabijačkou ve své restauraci v Osvětimanech nechal udělat zúčastněným rychlotesty na koronavirus. Mnozí se teď podivují, jak se k testům dostal, když vrcholní představitelé boje s nákazou stále říkají, že je testů nedostatek na to, aby se otestovali všichni. Kancléř si je koupil od místní lékařky. Ta prodávala testy, které si koupila u soukromé firmy, nikoliv ty „státní“, které lékaři dostávají na příděl. Takový nákup je podle náměstka zdravotnictví Romana Prymuly v pořádku. Samotné použití rychlotestů v Mynářově případě ale nebylo spolehlivé.

Pomocí rychlotestů z kapky krve by od středy měli začít testovat i praktičtí lékaři. Zamířit by k nim po 14 dnech měli lidé, kteří měli nařízenou karanténu proto, že byli v kontaktu s nakaženým, ale test u nich byl negativní. Někteří to ale odmítají proto, že nemají ochranné pomůcky a zatím ani rychlotesty, napsala v pátek ČTK.

Zhruba 28.000 lidí je totiž zařazených do studie, která má prokázat, kolik lidí v populaci už nemoc prodělalo bez příznaků. Česko sice nakoupilo statisíce rychlotestů, které z Číny přivezl armádní letoun, i tak jich ale není dost na to, aby se otestovala celá země.

Slyším to poprvé, tvrdil Vojtěch

V ten stejný den se zrovna v Osvětimanech na Zlínsku konala bez vědomí hygieniků zabijačka. Konkrétně v areálu nechvalně proslulého penzionu se sjezdovkou hradního kancléře Vratislava Mynáře. Ten nechal zúčastněným šesti lidem ještě předtím udělat právě rychlotesty. 

„To se přiznám, že nevím. Slyším to poprvé, že byli otestováni lékařkou,“ odpověděl v neděli ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na dotaz Radiožurnálu, jak se mohl kancléř k testům od lékařky dostat. Blesk Zprávy se ale na použití rychlotestů ministra zdravotnictví ptaly už v sobotu. Vojtěch ale neodpověděl.

„Žádné státní,“ brání se kvůli testům Mynář

Kancléř Vratislav Mynář Blesk Zprávám popsal, že se domluvil s místní doktorkou, aby jim testy přijela udělat. Doktorka je podle jeho slov měla sama koupené pro své pacienty. Objednávku doložil fakturou, podle které lékařka zaplatila za sadu 25 kusů rychlotestů téměř 9000 korun s DPH.

„Žádné státní, žádné darované, žádné moje ani ty, co dostává ona. Ona má oficiálně koupené, dokonce mi i ukazovala fakturu,“ bránil se Mynář možným spekulacím o původu testů. Těch státních je obecně ve Zlínském kraji nedostatek.

Aby lékařka prodávala státní rychlotesty, není podle Prymuly možné. „Ty rychlotesty my distribuujeme jako stát lékařům, kteří by měli dělat opravdu kontrolu po tom, kdy končí karanténa těch daných lidí. Takže tam si nedovedu představit, že by je někdo mohl prodávat. S tím mám poměrně zásadní problém,“ dodal Prymula k tomu, kdy by testy koupené Mynářem byly stání. Ty totiž doktoři dostávají zdarma.

Že ale existuje možnost koupit si rychlotest od nějaké soukromé firmy, Prymula potvrdil. „To je hypoteticky možné. Pokud to byly testy, které si ta lékařka zakoupila na trhu a nebyly to testy, které my distribuujeme zdarma, tak je to v pořádku. To znamená, že pokud ona je koupila, tak je může takovým způsobem používat,“ vysvětlil Prymula pro Blesk Zprávy.

Nakoupit se dá jen „přes“ zdravotníky

V okolních zemích si rychlotest mohou lidé koupit i sami a nemusí to tak dělat přes lékaře. Tuto možnost ale v Česku ministerstvo nepovolilo. A tak každý, kdo chce z vlastní vůle udělat rychlotest, musí využít lékaře, který mu test přeprodá a udělá. Jde ale jen o píchnutí do prstu, které lidé běžně zvládají například u cukrovky.

Prodej od soukromých firem zdravotnickým pracovníkům ale už ministerstvo zakázat nemůže. „U testů, které jsou s evropskou registrací, tam naše orgány nemají možnost je nějakým způsobem zakázat, protože mají celoevropskou registraci a tyto testy je možné používat,“ doplnil Prymula.

Rychlotesty obyčejně lékaři provádí zhruba za 1000 korun. Tolik tedy zřejmě stály testy i Mynáře, ten je platit teprv bude. „Normálně mně vystaví fakturu na konci měsíce, kterou já zaplatím,“ říká Mynář.

Koupit se pak dá i klasický test na covid-19. Jde o stěr z nosu nebo krku, který se nemusí provádět jen na konci karantény. Ten stojí okolo 2000 korun. Právě nad nesprávným použitím rychlotestů v Mynářově případě se pozastavil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula i jeho šéf Adam Vojtěch.

Pro Mynáře nespolehlivé

„Rychlotesty se používají při standardní situaci, například při ukončení karantény a podobně, ale takovéto použití rychlotestů není úplně standardní,“ řekl Radiožurnálu ministr zdravotnictví.

„Ty rychlotesty slouží k tomu, abychom sledovali chronicitu toho procesu. Po čtrnácti dnech v karanténě zjišťujeme, jestli ten člověk prodělal, nebo neprodělal to onemocnění. Ty rychlotesty neslouží pro to, aby akutně zjistily, jestli ten člověk je pozitivní, nebo není,“ vysvětlil Prymula.

Podle Prymuly informace z takto použitých testů není stoprocentní. To znamená, že pokud by kancléř Mynář nebo starosta Osvětiman Aleš Pfeffer, který se akce také zúčastnil, či někdo z dalších byli nakaženi například krátce a neprojevily se u nich ještě žádné příznaky, rychlotest by přítomnost viru v těle dost možná nepoznal.

Okolnosti zabijačky prověřují policisté. O výsledcích budou informovat krajskou hygienickou stanici jako správní orgán příslušný k projednání případného přestupku. 

ivalen ( 26. dubna 2020 17:20 )

testy dostal od doktorky a ta je vykáže na proplacení pojišťovně ... klasika. Prase zabít přece musel, když nemělo co žrát, přece ho nebude živit, to by se mu prodražilo

sorgedoktor ( 21. dubna 2020 15:56 )

Ja se d i v i m, ze takopvYch nazoru tady neni vic.My moravska nartodnost snad pana Mynare tolerujeme.Meůli snad to prtase zakopat

marlen52 ( 21. dubna 2020 14:55 )

tenhle Mynář si může dovolit všechno jo kdyby to byl Babiš to by bylo čoro už by byla plná Letná

.tg.bb ( 21. dubna 2020 13:31 )

Na Mynáře nespolehlivé, páč na prasata to nefunguje.

Jolanda ( 21. dubna 2020 13:01 )

Alza chystá test na domácí použití a nejen alza
http­s://ww­w.no­vinky­.cz/do­maci/­clanek­/alza-chysta-prodej-rychlotestu-na-covid-19-40317405

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud