Mynář si kvůli zabijačce stěžuje na hon. Starostu Osvětiman vyslýchala kriminálka

Autor: sova - 
20. dubna 2020
19:15

Nebyla to vlastně zabijačka, ale nucená porážka do mrazáku, řekl starosta Osvětiman Aleš Pfeffer (SPOZ) o praseti hradního kancléře Vratislava Mynáře pro Seznam Zprávy. Promluvil také o tom, odkud skutečně pocházely rychlotesty, kterými se za půl hodiny stihli všichni přítomní otestovat, nebo o důvodech, proč celý případ nejprve nekonzultoval s hygienou. Případ vyšetřuje kriminálka. Policie už  starostu Osvětiman vyslechla. Mynář si pak pro ČTK posteskl, že na něj média pořádají hon. A řekl, že za 25 rychlotestů zaplatil lékařce téměř 9000 korun bez DPH.

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář je přesvědčen o tom, že při domácí zabijačce prasete dodržel předpisy platné ve stavu nouze. Odmítl, že by pořádal zabijačku s hostinou, šlo podle něj o sanitární porážku prasete a jeho rozporcování. Mynář to dnes řekl ČTK. Testy na koronavirus, které účastníci porážky absolvovali, si podle něj koupila jeho lékařka.

Kancléř odmítl, že uspořádal zabijačku s hostinou, byla to podle něj sanitární porážka prasete a jeho rozporcování. „Nebylo to v restauraci, ale ve stanu na trávě v místě, kde mám trvalé bydliště. Nebyli tam kamarádi, ale příbuzní, nejbližší spolupracovníci a řezník,“ uvedl Mynář.

25 testů za 9000 korun bez DPH 

„Starostu Osvětiman, pana (Aleše) Pfeffera (nestr. za SPOZ) jsem nepozval, ten přišel zkontrolovat řádně nahlášenou porážku,“ dodal. O účasti starosty informovala média.

Účastníci akce se podle Mynáře nemohli nakazit nemocí covid-19, protože všichni měli roušky a ve stanu byla oddělená pracoviště, která od sebe byla vzdálená více než dva metry. Všichni zároveň byli otestováni na přítomnost koronaviru. Mynář odmítl, že testy na koronavirus byly ze zásob státu. Zakoupila je podle něj jeho lékařka a on jí je proplatí ze svých prostředků. Objednávku doložil fakturou, podle které lékařka zaplatila za sadu 25 kusů rychlotestů téměř 9000 korun s DPH.

Vše začalo podle starostových slov ve čtvrtek. Zavolal mu švagr prezidentova kancléře s tím, že prase má zdravotní problémy, a žádal Pfeffera o radu.

„Řekl jsem mu, že jestli je to takhle vážné, prase se musí zabít,“ řekl starosta a dodal, že k tomu musí být omezený počet lidí – nejlépe čtyři až pět.

„Doktorku jsem neznal, ale byla nejspíš z Kyjova“

„Řekl jsem, že všichni musejí mít roušky, dodržovat vzdálenosti od sebe a ideálně, aby všichni byli otestováni,“ nastíinil Seznam Zprávám Pfeffer a přiznal, že zpočátku měl obavu, že by se vše mohlo zvrtnout: „Tušil jsem, že jsme mediálně známý městys a že takový problém může nastat.“

Byl starosta tedy i tím, kdo raketovou rychlostí zajistil nedostatkové rychlotesty? Podle jeho vyjádření nikoliv.

Oni mi zavolali, že zajistili paní doktorku, která byla ochotná nás otestovat,“ vzpomínal před novináři muž z radnice s tím, že už neví, zda šlo o telefonát od Mynáře, nebo kancléřova švagra. „Neznal jsem ji, ale byla nejspíš z Kyjova.“

Ve čtvrtek večer si tak lékařka přivezla rychlotesty do Osvětiman a otestovala pětici aktérů včetně starosty. „Čekali jsme půl hodiny, všichni negativní,“ shrnul Pfeffer.

Starostu vyslechla kriminálka

„V pátek ráno jsem přišel na místo v devět. Porazilo se prase, pověsilo se, rozporcovalo, za dvě a půl hodiny bylo v mrazáku,“ uvedl k událostem následujícího dne. „Žádná zabijačka v hospodě, nic takového.“

Na otázku Seznam Zpráv, proč muselo být na místě pět lidí, odpověděl starosta: „Když střelíte dvěstěkilové prase, sám ho nezvednete. Teď ho musíte pověsit, to také sám nezvládnete, to prase má furt dvě stě kilo. Vyřezáváte vnitřnosti, vyndáváte je, někdo to prase musí držet. Pan Prymula říkal, že by to zvládl jeden člověk. To bych teda chtěl vidět, to by musel být superman.“

Hygienu prý nekontaktoval z toho důvodu, že si nastudoval, co můžou a nemůžou dělat v nouzovém stavu. I přesto už ale Pfeffera vyslechla kriminálka a následně mu policie dvakrát volala, aby se ho doptala na podrobnosti.

„Za protektorátu se udávalo na gestapu, teď se udává a mediálně lynčuje,“ řekl starosta a dodal, že doufá, že ho „nezastřelí jako za toho protektorátu“.

lapassio@seznam.cz ( 21. dubna 2020 19:50 )

Jak dlouho si necháte srat na hlavu lidi..??

Petr lesinger ( 21. dubna 2020 18:05 )

Zase naší ,,sp­rave­dliví'­'ple­tou z lejna bič.Moc si s ním udavači ,ale nezapráskají.Na Moravě je taková zabijačka běžnou věcî.Jen ti závistiví blbci z velkých měst to nejsou schopni pochopit.

jiznicechy ( 21. dubna 2020 15:34 )

Přesně tak to bylo u mne. Řada lidí ho volila, protože nechtěli Drahoše a zamoření země migranty.

havran2 ( 21. dubna 2020 08:28 )

Co ten si stěžuje,má se tady jako prase v žitě ! ! !

Ladic_pijan ( 21. dubna 2020 06:56 )

To byly ty čínské testy. Kapnes na to krev s řekne ti to hned, jestli máš virus nebo jsi těhotná

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud