Babiš zuří kvůli plánu na posílení vlády. Šílenost, schytal to Metnar od opozice

Aktualizováno -
31. března 2020
13:00
Autor: Markéta Mikešová, David Polák, Sabina Dračková - 
31. března 2020
10:04

Silné emoce vyvolal mezi zástupci opozice návrh ministerstva obrany posílit v době ohrožení státu pravomoci vlády či premiéra. Podle nich se „jinak neviditelný“ Lubomír Metnar (za ANO) snaží o převrat podobný tomu, ke kterému došlo v pondělí v Maďarsku. Tamní premiér Viktor Orbán si prosadil, že do konce nouzového stavu bude vládnout bez kontroly parlamentu. Česká opozice vzkazuje, že nic podobného v Česku nedovolí. Nápad označila za šílený. Sám Metnar přiznal, že nepřišel ve vhodnou dobu, a schytal to i od Babiše.

Příměru s Maďarskem použil například šéf STAN Vít Rakušan. Podle něj je smutné, že fakt, že o Metnarovi nebylo v poslední době příliš slyšet, nelze vysvětlit tím, že měl prostě v koronavirové situaci příliš práce.

„Taky jste si mysleli, že ministr obrany v posledních týdnech tiše koordinoval armádu, aby pomáhala v časech koronakrize? Tak ne, evidentně byl na studijní cestě v Maďarsku,“ konstatoval na twitteru Rakušan. A dodal, že něco takového nikdy nemůže projít: „Ořezat demokracii si nenecháme. Stále máme Senát, který tuto šílenost zastaví.“

Podobně se k nápadu na posílení pravomocí Babiše staví nový šéf lidovců a exministr zemědělství Marian Jurečka. Připomněl, že v dnešní době prakticky neexistuje možnost, že by se parlament nesešel. „Na ministerstvu obrany asi nemá pan ministr co na práci! Nechápu, proč by něco takového bylo nutné, kdyby se náš parlament nemohl opravdu sejít fyzicky, tak zde v době 21. století máme možnost jednat a hlasovat elektronicky,“ napsal Jurečka.

V TOP 09 už navrhují Metnarovo odvolání. Kalousek zmínil zbraně

Druhý muž TOP 09 Tomáš Czernin rovnou volá po odvolání Metnara. „Toto je přímý útok na demokracii v naší zemi,“ uvedl ve vzkazu adresovaném Babišovi. Jeho spolustraník, šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, také návrh nenechal být. Podle něj jde o tak vážnou záležitost, že by se nedivil, kdyby občané vzali do rukou zbraně.

„Kdyby tohle chtěla vážně vláda prosadit, tak to je přesně ten okamžik, kdy v souladu s ústavou mají občané právo postavit se na ozbrojený odpor. Pokud to vláda prosadit nechce, ať premiér okamžitě odvolá ministra Metnara,“ uvedl Kalousek.

Nesouhlasí ani komunisté

Nadšení nezaznívá ani od komunistů. „Maďarský scénář? Raději ne…“ komentoval návrh poslanec KSČM Jiří Dolejš, který patří ale k liberálnějšímu křídlu strany. A nesouhlas vyjádřil rovněž europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „Tohle (Metnar, pozn. red.) myslí vážně? Opravdu chcete zneužít současného stavu k omezení svobody a demokracie? Opravdu si myslíte, že vám to projde? Věřte, že naštvanost lidí je veliká. A podobné snahy se vám vrátí jako bumerang,“ napsal na twitteru.

Nakloněný návrhu není ani šéf KSČM a první místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip. „S tím zásadně nesouhlasím a odmítám ho. Jsem přesvědčen, že jak ústavní zákon o obraně, tak zákon o krizovém řízení jsou dostatečné. Parlament navíc ukázal, jak bylo možné vidět v minulých dnech, že je akceschopný,“ uvedl pro Blesk šéf komunistů, jehož partaj toleruje vládu premiéra Andreje Babiše (ANO).

Podle Filipa se návrh ještě bude řešit na čtvrtečním jednání organizačního výboru Sněmovny.

Mluvčí ODS Jana Havelková si pak rýpla do minulosti ministra obrany. „Tak nezapomínejme, že tenhle pan Metnar sloužil v pohotovostním pluku,“ uvedla s tím, že ve stejném sboru působil kontroverzní komunistický poslanec Zdeněk Ondráček, který během revoluce fyzicky bil i ženy.

Nesouhlas s návrhem vyjádřil i předseda Pirátů Ivan Bartoš. Ten dokonce mluví o zneužití stavu nouze k posílení pravomocí vlády a premiéra.

„S Piráty uděláme vše proto, aby naše země nešla cestou Maďarska. Od vlády chceme jasný plán, jak vyřeší krizovou situaci s epidemií. Zatím ji ale zajímá, jak situaci co nejvíc zneužít k ohýbání demokracie,“ zkritizoval šéf druhé nejsilnější opoziční strany.

Nejasnosti a klidnění od Hamáčka 

Zprávu o návrhu Lubomíra Metnara přinesly v pondělí večer ve společném textu web Aktuálně.cz a týdeník Respekt. Podle nich v návrhu stojí, že pokud by došlo k ohrožení státu a parlament nebyl akceschopný – třeba kvůli pandemii – rozhodovací pravomoci by přešly na vládu. A kdyby i ta nebyla schopná se sejít, tak by rozhodování prováděl sám premiér.

Česko aktuálně funguje podle systému parlamentní demokracie. To znamená, že vláda je odpovědná parlamentu. Ten jí vyslovuje důvěru a zároveň může důvěru vládě vypovědět. Parlament je tudíž ve středu rozhodování de facto o všem. Návrh ministerstva obrany však tento systém zcela „překopává“.

K posílení pravomocí vlády by podle citovaných dokumentů mohlo dojít v neodkladných situacích. Ty ovšem nejsou definované. Navíc podle Aktuálně a Respektu Metnar navrhl, aby text neprocházel klasickým připomínkovým řízením, ale projednala ho rovnou Bezpečnostní rada státu.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) nicméně uklidňuje, podle něj nehrozí, že by návrh byl schvalován nyní. „K aktuálnímu haló ohledně návrhu ministerstva obrany na změnu krizových zákonů. Rozhodně nehrozí, že by se takto zásadní materiál projednával v nouzovém stavu. O celé problematice se diskutuje už rok a zkušenosti ze současné krize je potřeba do návrhu promítnout,“ vzkazuje vicepremiér.

Na něj ale okamžitě zpět reagoval rozčílený Kalousek. „Vy o tom diskutujete už rok (bez účasti opozice) a Andrej Babiš tvrdí, že o ničem neví. Kdo tady lže?,“ pustil se do Hamáčka.

Šéfa vládní strany se rovnou zeptal, proč se v nouzovém stavu takový návrh vůbec předkládá. „Jak může po roční diskuzi s ČSSD Vzniknout takhle obludný materiál? Je strašné, že v takto krizové situaci se Vám nedá věřit nic,“ pokračoval opoziční politik.

Ke Kalouskovi se přidal i bývalý europoslanec Pavel Telička (HLAS), který se v minulosti od Babišova hnutí ANO, za které byl zvolený, distancoval. „Kde berete, Jane Hamáčku, tu odvahu reakci na tuto nehoráznost nazývat “haló”? Jste zcela odtržený od reality?“ tázal se ministra vnitra.

Fiala: Vláda chce vypnout parlament

„Mně to připadá absolutně nepřijatelné, nepochopitelně nevhodné načasování a skoro to vyvolává pocit, že vláda tak trochu zkouší, co by jí mohlo projít,“ říká pro Blesk Zprávy předseda ODS Petr Fiala. Podle něj jde o nebezpečný nápad, ke kterému navíc není žádný důvod.

„Všichni viděli, že když vláda přichází s nějakými návrhy, tak parlament je schopen se sejít prakticky okamžitě a schválit to, takže i v nouzovém stavu funguje zákonodárná moc a nevidím jediný důvod, proč by se takto měla posilovat vláda, která navíc postupuje chaoticky,“ dodal s tím, že kontrola ze strany parlamentu by problémům s šířením koronaviru spíše pomohla.

Největší nebezpečí vnímá Fiala v tom, že by vláda mohla přijímat další opatření, která omezují lidskou svobodu. Jde podle něj třeba o svobodu pohybu či možnost cestovat. Taková nařízení podle něj musí být zaváděna v maximální možné míře se souhlasem těch, které si lidé zvolili.

„Tohle je vlastně vyloučení zákonodárné moci, tedy parlamentu, a veškerou moc by měla vláda a to je něco, co přijatelné rozhodně není,“ doplnil s tím, že parlament, který si občané zvolili, je tu od toho, aby vládu kontroloval.

„Vláda se jim má odpovídat, tady by to bylo tak, že by si vláda ten parlament vypla a dělala si, co chtěla a to třeba v situaci, kdy tu máme premiéra, který zcela prokazatelně ve vládě si prosazuje svoje ekonomické zájmy a je ve střetu zájmů. Víme to, mluví o tom půl Evropy,“ připomněl s rozčarováním.

Metnar si dal pohov. Zatím

Poté, co se návrh ministerstva obrany začal vášnivě řešit na veřejnosti, mírní šéf resortu svá slova. Na twitteru napsal, že svůj návrh špatně načasoval. „...rozhodně nechci v dané situaci oslabovat moc Poslanecké sněmovny! Pokud by v budoucnu k něčemu mělo dojít, musí k tomu být široká politická shoda!“ snažil se ubezpečit.

Šéf opozice Petr Fiala ale nápad nevnímá pozitivně ani do budoucna. Šéf ODS, který by ji rád do vlády v příštích volbách dovedl a sám usedl na premiérské křeslo, by takové pravomoci podle svých slov nechtěl ani pro sebe. 

Babiš: Zastavil jsem to. Tohle se kolegům fakt nepovedlo

„Ne, to si nedovedu představit. Já na rozdíl od premiéra Babiše nepohrdám parlamentem. Naopak jsem stoupenec parlamentní demokracie, protože lidi si volí svoje zástupce a těm můžou věřit, je to pro ně větší ochrana pro jejich svobody, podnikání a pro jejich život,“ reagoval Fiala na dotaz Blesk Zpráv. Současná krize podle Fialy ukazuje, že není potřeba se parlamentní moci zbavovat.

Návrh na posílení vlády a premiéra od resortu obrany vedeného Lubomírem Metnarem (za ANO) kritizoval i šéf vlády Andrej Babiš (ANO). „Absolutně s tím nesouhlasím, zastavil jsem to a projednávat to SAMOZŘEJMĚ nebudeme. Nevím, proč teď ministerstvo obrany vytáhlo dokument, který jim zadala vláda už v roce 2015. Tohle se kolegům fakt nepovedlo.“

Zpátečku kvituje i Kalousek. „Myslím si, že pokusit se předložit takový materiál v takovéto situaci, je na převzetí politické odpovědnosti pana ministra a jeho okamžité odstoupení. Poradíme se, zda to budeme chtít ještě řešit na příštím zasedání Sněmovny, které má být 7. dubna,“ řekl Blesku. Podle něho i kdyby ministr s návrhem přišel za normálních okolností, tak by nadále byl naprosto nepřijatelný.

Orbán se touto cestou vydal 

Zprávy o návrhu přišly jen pár hodin poté, co si velmi podobný stav odhlasovalo Maďarsko. Tamní parlament schválil zákon, kdy řídicí pravomoci po dobu nouzového stavu přešly na premiéra Viktora Orbána. Ten nyní může vládnou pomocí dekretů, a dokonce dostal určitou kontrolní moc nad novináři.

Krok si v zahraničí vysloužil kritiku zejména proto, že Orbán se autoritářským tendencím těší dlouhodobě. Podle různých hlasů je možné, že v Maďarsku v důsledku dojde k potlačování lidských práv. Znepokojení vyslovila i Evropská komise, zemi bude podle svých slov pečlivě sledovat.

bloudek ( 1. dubna 2020 14:20 )

Takový ministr obrany s celou opozicí místo podpory krizového štábu budou neustále mlátit prázdnou slámu. Ptám se, kde je dnes civilní ochrana, která dříve měla připravenou ochranu pro všechny občany v této zemi? Možná ani ten ministr obrany vůbec neví, že něco takového existovalo. A opoziční strany taktéž - tito oposlanci jsou bez paměti, jak zapomněli na svou minulost, tak i na to ostatní. Měli by v této době občanům ti, kteří tam vysedávají a pospávají, kdo se podílel na této devastaci.

Ocicko ( 31. března 2020 18:14 )

Jseš asi sjetej ne? Kdyby vláda nedělala opatření, jaká dělá, tak bychom již všichni pochcípali. To prostě blbcovi nevysvětlíš viď?

Ocicko ( 31. března 2020 18:02 )

Také souhlas!!!

Ocicko ( 31. března 2020 18:02 )

Blamale, Blamale, ty jseš debil. Určitě patříš do spolku blbců MCH. Asi si myslíš, že Fiala se shnilými, žlutými zuby nebo vykulenej Rakušan by to dělali lépe? Kalousek ten už to se svými výroky pos.al úplně. Jdi se udat. HNUS

tomik007 ( 31. března 2020 17:35 )

Babiš zuří kvůli plánu, zmita oknem tatraplánu

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud