Místo Hamáčka u kormidla Prymula: Krizi pomůže zvládnout 22 odborníků!

Autor: Jakub Kopřiva - 
17. března 2020
12:29

Lepší pozdě než nikdy! Vláda schválila svolání Ústředního krizového štábu, v jehož čele zasedne epidemiolog Roman Prymula (56). Jenže z řad veřejnosti zaznívá na adresu premiéra Andreje Babiše (65, ANO) kritika, že se »nerozhoupal« dřív. Proč? A jaké jsou pravomoci 22 odborníků ve štábu?

První případy koronaviru v Česku se objevily asi před dvěma týdny, kabinet ale o vzniku tohoto útvaru začal jednat až o právě uplynulém víkendu. Podle dosavadních informací měl být v čele krizového štábu vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (41, ČSSD), nakonec je ale všechno jinak.

Bude ho řídit pan náměstek ministra zdravotnictví, profesor Prymula, který zásadním způsobem doporučuje vládě a štábům, jak realizovat opatření s cílem omezení šíření koronaviru,“ řekl Babiš.

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády. (16.3.2020)Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády. (16.3.2020) | ČTK/Roman Vondrouš

Nechce hádky

Předseda menší z koaličních stran toto rozhodnutí se skřípajícími zuby přijal. „Respektuji, že vláda rozhodla, jak rozhodla. Nemyslím, že je prostor, abychom se tu dohadovali,“ okomentoval to krátce Hamáček. Jenže podle kritiků měla vláda Ústřední krizový štáb svolat mnohem dřív. A přisadil si nakonec i sám šéf ČSSD, když na sociální síti twitter uvedl, že jeho partaj tento krok navrhovala už několikrát. „Jasně, asi třikrát, (ministryně práce a sociálních věcí) Jana Maláčová taky,“ odpovídal Hamáček v diskuzi. Dodal, že skuteční odborníci zatím řeší dílčí problémy na ministerstvu vnitra místo toho, aby byli k ruce vládě. To, že byl nakonec vybrán do čela štábu Prymula, vzbudilo diskuze, jestli nejde o strategii premiéra, který nechtěl svému koaličnímu partnerovi umožnit, aby se během krize ukázal.

Hamáček podle svých vyjádření  několikrát apeloval na premiéra. Šéf vlády Babiš ale prý  jeho výzvám odolával.Hamáček podle svých vyjádření několikrát apeloval na premiéra. Šéf vlády Babiš ale prý jeho výzvám odolával. | ČTK/O. Deml, M. Přibyl

Dohady s nouzovým stavem

Neshody mezi Hamáčkem a Babišem byly také kvůli vyhlášení nouzového stavu, ke kterému vláda přistoupila minulý týden ve středu. Ministr vnitra navrhoval, aby kabinet takto učinil už mnohem dřív, a to už z kraje března. Premiér ale tehdy řekl, že k tomu nevidí důvod.

Skupina expertů

Babiš během minulého týdne, kdy kabinet vyhlásil nouzový stav, tvrdil: „krizový štáb je vláda“. Jenže to není to samé, protože právě tento štáb má kabinetu sloužit jako poradní a expertní nástroj. Dvaadvacetitičlenné těleso je z definice složené ze školených odborníků a má k dispozici poměrně rozsáhlý aparát. Vládě pak štáb dává doporučení a kabinet je může schválit, popřípadě upravit a vyhlásit. Kvůli koronaviru se Ústřední krizový štáb sešel poprvé v pondělí odpoledne. Vizitky odborníků najdete v galerii.

K čemu je Ústřední krizový štáb

✔ Ústřední krizový štáb je pracovním a poradním orgánem vlády k řešení mimořádných situací. Patří do systému Bezpečnostní rady státu.

✔ Jeho hlavní prací je po vyhlášení nouzového, výjimečného nebo válečného stavu – nebo při hrozbě takové situace – připravovat návrhy na řešení krize.

✔ Návrhy, které štáb vymyslí, předkládá jeho předseda na schůzi Bezpečnostní rady státu nebo v případě možného prodlení přímo vládě.

✔ Má za úkol koordinovat, sledovat a vyhodnocovat stav realizace opatření přijatých vládou, ministry i jinými správními úřady.

✔ Členové štábu mají povinnost být na příjmu a v případě potřeby se do 120 minut dostavit na jeho zasedání.

✔ Předsedou štábu má být ministr vnitra, v případě válečného stavu ministr obrany. Současným šéfem je ale epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Prymula.

Video V Česku je zakázaný volný pohyb osob: Babiš, Hamáček, Vojtěch, Schillerová i Prymula řekli detaily. - abl

pooresh ( 20. března 2020 12:59 )

To mas tak mmrde,Beyb je tragick-komicka figurka ceske historie!

pooresh ( 20. března 2020 12:58 )

Joooo plukovnik Primule,ten to veme utokem,jako husiti!

stbakbures ( 17. března 2020 21:58 )

Nic jiného si ten šmejd a zloděj - soudruh STBák Bureš nezaslouží.

marmat ( 17. března 2020 15:40 )

Najděte kdokoliv článek, kde se nereje do premiéra....
Možná ty o "vaření", nebo "dopravní nehody"....
Každý chudinka jen reje....
DODNES OPOZICE NIC KONSTRUKTIVNÍHO
nevymyslela, nenavrhla, nepomohla - mimo ataků na Babiše
ČEKAJÍ jako supi na svou vytouženou odříkanou kořist .

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud