Koronavirus v Česku zavře návštěvám nemocnice i domovy seniorů. Kde to neplatí?

Autor: ČTK - 
9. března 2020
12:15

Ministerstvo zdravotnictví od úterka zakáže návštěvy na lůžkových odděleních v nemocnicích či v domovech seniorů. Po ranním zasedání Bezpečnostní rady státu to novinářům řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Mimořádné opatření má sloužit jako prevence proti šíření nového typu koronaviru a zabránit nákaze především u nejrizikovějších skupin, jako jsou senioři či lidé s dalšími onemocněními.

Zákaz se nebude týkat mimo jiné návštěv na dětských odděleních, u lidí s omezenou svéprávností, lidí s nemocí v posledním stadiu či v hospicích. Vojtěch vysvětlil, že u oddělení, pro která budou platit výjimky, je riziko nákazy menší.

Zákaz by na nich mohl současně mít nepříznivé důsledky pro hospitalizované. „Cílíme skutečně na zařízení, kde může dojít k riziku nákazy a může dojít k ohrožení nejohroženějších skupin,“ uvedl Vojtěch.

Ministr uvedl, že opatření podepíše v pondělí a pro nemocnice a zařízení pobytových sociálních služeb bude platit od úterý. „Aby to mělo jasně stanovený termín. Dnes bude vydáno a od zítřka (úterý) účinné, zatím na dobu neurčitou. Situaci budeme průběžně vyhodnocovat,“ řekl. Premiér Andrej Babiš (ANO) dodal, že úřad musí ještě dořešit otázku domácí péče.

Nakažených novým typem koronaviru v Česku během víkendu přibylo o víc než polovinu, z neděle na dnešek počet nenarostl. Babiš na tiskové konferenci po zasedání bezpečnostní rady zopakoval, že Česko má nadále 32 pozitivních případů.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud