Sobota 8. května 2021
Dnes je Den vítězství, zítra Ctibor
Polojasno 14°C

Koronavirus ONLINE: Zádrhel u odměn zdravotníkům, někteří „ostrouhají“. A 1631 případů za pátek

Aktualizováno -
8. května 2021
17:00
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for, sova, kso - 
24. ledna 2020
06:45

Epidemie koronaviru v Česku zpomaluje. Za pátek přibylo 1631 nových případů nákazy, o 536 méně než před týdnem. Zdravotníci aplikovali přes 80 tisíc dávek vakcíny a plně očkovaných Čechů je tak už přes milion. A odměny za druhou vlnu epidemie covidu-19 podle České lékařské komory někteří zdravotníci nedosáhnou. Problémy jsou s jejich vyplácením zaměstnancům pracujícím mimo nemocnice, například lékařům, kteří se ještě vzdělávají, nebo u zařízení bez smluv se všemi pojišťovnami. Česká lékařská komora řeší desítky stížností. Dění kolem pandemie koronaviru sledujeme na Blesk.cz online.

  • Česko hlásí k 8. květnu 29 647 mrtvých. Potvrzených případů od začátku pandemie je již 1 644 335, vyléčených pak 1 575 399 a vykázaných očkování 3 595 117. V nemocnicích je 2104 pacientů a celorepubliková incidence je 106 nakažených za 7 dní na 100 tisíc obyvatel. Vývoj nemoci na přehledných grafech sledujte zde.
  • Nový virus SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19 se dál šíří světem. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním) i řadou dalších. Obavy pak panují z mutací koronaviru. Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde.
  • Prezident Miloš Zeman očekává, že pandemie skončí v září. U rozvolnění radí opatrnost, jak řekl pro Blesk.cz.
  • Od 3. května se otevřel 2. stupeň základních škol v Královéhradeckém, Karlovarském, Plzeňském, Středočeském, Libereckém, Pardubickém kraji a v Praze, zbylé kraje by měly následovat o týden později. Děti z 1. stupně se budou testovat jen jednou týdně. 10. května se počítá i s otevřením obchodů a o týden později slibuje vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) otevření zahrádek restaurací.
  • Od 10. května dne definitivně padá povinnost nosit roušky či respirátory venku, nutné budou jen na místech, kde se kumuluje víc lidí, typově na zastávkách MHD.
  • Podívejte se na údaje o počtu hospitalizovaných s covidem-19, těžké případy jsou vyznačeny tmavě modře. Další grafy o koronaviru najdete na Živě.cz.

Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. | Blesk.cz

KORONAVIRUS V ČESKU I VE SVĚTĚ
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
Datum:
Zobrazit další dny
20:14
8. 5. 2021

Celosvětově bylo onemocnění covid-19 prokázáno u 158 093 068 lidí, jak ukazují data Univerzity Anthony Hopkinse. Podle těchto dat zemřelo 3,2 milionu lidí. Údajně jsou ale tato data mnohem vyšší a na covid-19 zemřelo 6 milionu lidí. 

Aktivních případů je na celém světě 19,2 milionu. Z toho 107 tisíc lidí je v kritickém nebo vážném stavu v nemocnicích. 

19:53
8. 5. 2021

V Řecku se dnes pro veřejnost otevřely pláže, kde jsou k dispozici i služby. Vláda jejich provoz povolila díky zlepšení epidemické situace a kvůli blížící se letní turistické sezoně. Provozovatelé ale musejí dodržovat přísná hygienická opatření, testovat pravidelně zaměstnance a dohlížet na to, že mezi slunečníky bude alespoň čtyřmetrová vzdálenost. Informovala o tom agentura Reuters.

„Naše naděje se obrací k turismu,“ uvedl jeden z provozovatelů zařízení na pláži v okolí Atén. Turisté ze zahraničí jsou pro Řecko velmi důležití, příjmy z cestovního ruchu tvoří až pětinu jeho hospodářství.

Letní sezona má v zemi začít 15. května.

19:41
8. 5. 2021

Na Vysočině potvrdily testy v posledních 24 hodinách covid-19 u 169 obyvatel. Nově nakažených bylo o 53 víc než v pátek. Jeden člověk dnes zemřel, byl ze Žďárska. Vyplývá to z údajů, které krajští hygienici zveřejnili k dnešním 18:15. Vysočina patří mezi tři kraje v Česku, v nichž epidemie ustupuje nejpomaleji.

19:22
8. 5. 2021

Vedení NHL zmírní pro play off koronavirová opatření pro kluby, jejichž týmy dosáhnou stanovené hranice proočkovanosti. Podle zveřejněného návrhu by se úlevy týkaly mužstev, v nichž bude mít kompletně dokončenou vakcinaci proti covidu 85 procent cestujících členů. U týmu, s nímž standardně cestuje 56 osob, by tak muselo být očkováno 48 členů.

18:56
8. 5. 2021

Pláže některých dovolenkových destinací se začínají probouzet k životu. Obzvláště na Maltě krásné počasí vylákalo lidi k moři. Podobně na tom jsou i v Irsku a Řecku, kde otevřeli pláže navzdory koronaviru.

Například v Thajsku, Mexiku a Španělsku oblíbené pláže ale dále zejí prázdnotou. Najde se zde jen malá hrstka nadšenců, která i přes nepříznivou koronavirovou situaci, vyrazí k moři. 

18:21
8. 5. 2021

Nemocnice v Karlovarském kraji mají podle statistik zatím nejhorší období pandemie koronaviru za sebou. Na počátku roku se staraly o stovky pacientů s nemocí covid-19, z nichž řada onemocnění nepřežila. Extrémně náročné to bylo hlavně pro nemocniční personál, lékaře a hlavně sestry, které se musely často přeškolit na jiný druh péče, než byly zvyklé. Přesto to zvládly, hlavně díky kolektivům, které se navzájem podržely. Nejtěžší situace byla na začátku roku v chebské nemocnici, která nestíhala přijímat stále nové a nové pacienty. 

„Každý se s tím vyrovnal po svém, každý si prošel svou vlastní krizí, ale kolektiv, který se tam vytvořil a semknul, v tom velmi pomohl. Každý se vyplakal někomu jinému na rameni,„ řekla vedoucí lékařka lůžek následné péče Jitka Tomešová.

18:00
8. 5. 2021

Antikvariátu v Havlíčkově Brodě během epidemie přibývaly knihy i kvůli tomu, že lidé byli doma a vedle sklepů a půd ve větší míře vyklízeli také knihovny. Kvůli poslednímu nařízenému zavření obchodů byl zatím letos antikvariát ve Štáflově chalupě odkázaný jen na internetovou komunikaci se zákazníky. Otevře v pondělí, jak to umožnila vláda.

Zájem je o knihy o přírodě. „Děti si před koronavirovou krizí hodně chodily pro chovatelské knížky - jak chovat křečka, andulky, jak vychovat pejska,“ řekla ČTK  Jana Kotěrová, která chodí do antikvariátu pomáhat.

17:29
8. 5. 2021

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes prohlásila, že v červnu podle původního plánu začne fungovat takzvaný covidový pas. O podobě certifikátu, který má lidem s očkováním, negativním testem či protilátkami usnadnit cesty přes hranice, nyní vyjednávají členské země s Evropským parlamentem.

Merkelová v této souvislosti dodala, že vzhledem k příznivému vývoji nákazy podmíněnému vakcinací vidí reálně šanci na letní dovolenou v zahraničí i pro neočkované.

17:16
8. 5. 2021

Od 8. do 16. května, u příležitosti konce postního měsíce ramadánu, vyhlásil částečnou uzávěru Pákistán. V zemi bylo omezeno cestování a obchody s jiným než nezbytným zboží musely zavřít, informuje BBC. Přerušen byl s výjimkou vlaků provoz hromadné dopravy.

Pákistán od dubna čelí třetí vlně epidemie. Vláda se ale zavedení uzávěry dlouho bránila kvůli obavám z dopadů na ekonomiku. Na duben připadlo 140.000 případů nákazy koronavirem a zhruba 3000 úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19. Od začátku epidemie bylo v zemi potvrzeno 854.000 případů nákazy a 18.800 úmrtí. Skutečné počty jsou ale pravděpodobně vyšší, v zemi se totiž málo testuje.

16:50
8. 5. 2021

Prohlídky bez průvodců a otevření venkovních expozic v kombinaci s hezkým počasím vylákalo Čechy ven. Od 4. května platí, že mohou návštěvníci i do vnitřních prostor památek v některých krajích. Dnes se připojily i další pamětihodnosti. Poprvé se otevřela i venkovní část Hradu Veveří nad brněnskou přehradou či novogotická kaple na hradě Bítov.

16:35
8. 5. 2021

Český premiér Andrej Babiš po večerním jednání lídrů zemí Evropské unie kritizoval, že Evropa pokračuje v masivním exportu vakcín do jiných zemí. „Vystoupil jsem s tím, že bychom měli nejdřív dodávat vakcíny našim spoluobčanům,“ řekl. „Tím nechci říct, že nebudeme pomáhat jinde, ale každý stát se to snaží řešit,“ doplnil. Pro červen a červenec by podle předsedy české vlády mělo být prioritou očkovat občany EU.

Babiš dnes řekl, že předsedkyni Evropské komise požádal, zda by se neangažovala v urychlení dodávek vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech a v přesunutí části dodávek plánovaných na třetí čtvrtletí na červen.

16:22
8. 5. 2021

Ve Zlínském kraji přibylo v pátek 93 případů covidu-19. Je to o 56 méně než před týdnem, o týden dříve bylo v pátek 226 nově nakažených. Nižší páteční přírůstek byl v kraji naposledy 18. září, kdy přibylo 89 nakažených, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví. Za posledních sedm dní přibylo v regionu 160 nakažených na 100.000 lidí, což už není nejvyšší údaj mezi kraji v Česku. 

16:06
8. 5. 2021

EU a Indie zahájí jednání o obchodí dohodě a smlouvě o ochraně investic, shodli se lídři zemí. Chtějí spolupráci v boji proti covidu a změnám klimatu.

"EU a Indie otevírají novou kapitolu vzájemných vztahů. Jsme dvě největší demokracie světa a v mnoha oblastech přirození partneři," prohlásil po zhruba devadesátiminutové videokonferenci předseda Evropské rady Charles Michel.

15:49
8. 5. 2021

Velvyslanec Hovorka dnes v Indii předal dar 500 kyslíkových lahví.Na tiskové konferenci po summitu prezidentů a premiérů zemí Evropské unie to řekl premiér Andrej Babiš. Indickému protějšku Naréndrovi Módímu zároveň nabídl další pomoc českých zdravotníků.

„Nabízíme pomoc našeho zdravotnického personálu. V tomhle směru je naše ministerstvo zdravotnictví v kontaktu s indickým velvyslancem v Praze,“ řekl Babiš.

Česko podle šéfa Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) a vicepremiéra Jana Hamáčka dar vyšel na 3,1 milionu korun, doprava na dalších 2,9 milionu.

15:21
8. 5. 2021

„Velmi zřetelně vyzývám Spojené státy, zrušte zákaz vývozu nejen vakcín, ale i součástí pro jejich výrobu,“ prohlásil po nočním jednání s prezidenty a premiéry členských zemí EU francouzský prezident Emmanuel Macron. Západní země podle něj musejí začít chudším státům poskytovat více vakcín, než bude na místě debata o patentech.

15:06
8. 5. 2021

V Jihomoravském kraji přibylo za pátek 200 případů koronaviru, o 90 méně než před týdnem. Počet případů na 100.000 lidí za sedm dní klesl na 110. Podle posledních informací hygieniků ke čtvrteční půlnoci bylo v nemocnicích 258 pacientů s koronavirem, o několik desítek méně než před týdnem.

14:58
8. 5. 2021

ČR je za 14 dní ze sousedních zemí na třetím místě v počtu nákaz

Nejvíce nakažených za dva týdny přepočteno na obyvatele má nyní z okolních států Německo (289 na 100.000 lidí, před týdnem 324) a Rakousko (266, před týdnem 328). Nejlépe je na tom Slovensko (117, před týdnem 140), které má nejnižší počet nákaz novým koronavirem z okolních zemí už čtyři týdny za sebou.

14:50
8. 5. 2021

Papež František podpořil uvolnění patentů na vakcíny proti nemoci covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Každému musí být zaručen přístup k vakcíně, což vyžaduje dočasné pozastavení práva duševního vlastnictví. Nejvyšší představitel katolické církve to řekl ve videoposelství určeném mladým účastníkům benefičního koncertu Vax Live na podporu globální distribuce očkovacích látek.

14:34
8. 5. 2021

Firmy, které testují své zaměstnance na covid-19 pomocí samotestů, poslaly zdravotním pojišťovnám 61.000 žádostí o příspěvky. Od začátku dubna, odkdy mohou o příspěvky z fondu prevence žádat, vykázaly asi 4,5 milionu testů. Při příspěvku 60 korun za jeden test jde tak o proplacení asi 270 milionů korun. Pojišťovny nyní začínají první faktury proplácet.

14:30
8. 5. 2021

Lyžařský areál Ski Bílá na Frýdecko-Místecku se připravuje na zahájení letní sezony. V příštím týdnu by chtěl zprovoznit lanovku a postupně pro turisty otevřít i další atrakce. Vedoucí areálu Jaroslav Vrzgula doufá, že v letní sezoně návštěvnost opět vzroste. Podobné to bylo už loni, kdy lidé kvůli omezeným možnostem cestování do zahraničí souvisejícím s covidem více vyráželi do hor.Výraznou roli podle něj bude hrát další rozvolňování. Provozovatelům by pomohlo zpřístupnění ubytovacích kapacit i otevření restaurací. 

14:02
8. 5. 2021

V Plzeňském kraji přibylo v pátek 65 případů koronaviru, o devět méně než minulý pátek. Podíl nemocných za sedm dní klesl na 66 na 100.000 obyvatel. Nejvyšší přírůstek nakažených v tomto týdnu byl v úterý, kdy přibylo sto nových případů. Z okresů je na tom za poslední týden nejlépe Domažlicko, nejvíce se nákaza za poslední týden šíří na Klatovsku.Vyplývá to z dnešních údajů ministerstva zdravotnictví.

13:43
8. 5. 2021

EU se po pandemii zaměří na tvorbu nových pracovních míst, shodli se lídři na summitu v Portu. Chce také snížit platové rozdíly mezi muži a ženami.

13:30
8. 5. 2021

Za pátek přibylo v Karlovarském kraji 16 nových nákaz koronavirem, stejně jako předchozí pátek. Ve čtvrtek odhalily testy osm případů, ve středu 34, což bylo za uplynulý týden nejvíce. Za posledních sedm dní připadá v Karlovarském kraji 40 nakažených na 100.000 obyvatel, což je nejméně v republice. Vyplývá to z aktuálních dat ministerstva zdravotnictví.

12:43
8. 5. 2021

V Ústeckém kraji za pátek přibylo 124 nových případů covidu-19. To je nejméně v pracovním dnu od loňského 22. září a o polovinu méně než před týdnem.

12:38
8. 5. 2021

Ministerstvo zahraničí aktualizovalo seznam zemí podle míry nákazy.

LuCo ( 8. května 2021 20:27 )

Co popeláři, ti byli v zázemí???? Taktéž prodavačky atd., ale bohužel nemají své muclery a Kubky...

Andrej_Babis ( 8. května 2021 18:00 )

Čau lidi!
To má hen tu onů logiku, protože by nězbylo na mojich ministrov.

babatomanija ( 8. května 2021 15:01 )

to zžase ne....

To asi ne... jedna vlastovka jaro neěwlá.

babatomanija ( 8. května 2021 15:00 )

jde o to, že by virus neměl čas mutovat, a to je možná zásadní.

babatomanija ( 8. května 2021 14:59 )

MyslíšPuškona? To byl klasik.....

Zobrazit celou diskusi
Další videa