Sobota 8. května 2021
Dnes je Den vítězství, zítra Ctibor
Polojasno 14°C

Koronavirus ONLINE: Plně očkovaných Čechů je už přes milion. A 1631 případů za pátek

Aktualizováno -
8. května 2021
08:00
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for, sova, kso - 
24. ledna 2020
06:45

Epidemie koronaviru v Česku zpomaluje. Za pátek přibylo 1631 nových případů nákazy, o 536 méně než před týdnem. Zdravotníci aplikovali přes 80 tisíc dávek vakcíny a plně očkovaných Čechů je tak už přes milion. V pondělí na Pražském hradě proběhne velká pieta za oběti covidu v Česku. Na nádvořích se při něm rozsvítí téměř 30 000 svíček. A premiér Andrej Babiš (ANO) chce na summitu EU v Portugalsku požádat předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, aby zkusila získat dodatečné množství vakcín proti covidu-19 na červen. Dění kolem pandemie koronaviru sledujeme na Blesk.cz online.

 • Česko hlásí k 7. květnu 29 608 mrtvých. Potvrzených případů od začátku pandemie je již 1 642 696, vyléčených pak 1 570 842 a vykázaných očkování 3 508 897. V nemocnicích je 2187 pacientů a celorepubliková incidence je 111 nakažených za 7 dní na 100 tisíc obyvatel. Vývoj nemoci na přehledných grafech sledujte zde.
 • Nový virus SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19 se dál šíří světem. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním) i řadou dalších. Obavy pak panují z mutací koronaviru. Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde.
 • Prezident Miloš Zeman očekává, že pandemie skončí v září. U rozvolnění radí opatrnost, jak řekl pro Blesk.cz.
 • Od 3. května se otevřel 2. stupeň základních škol v Královéhradeckém, Karlovarském, Plzeňském, Středočeském, Libereckém, Pardubickém kraji a v Praze, zbylé kraje by měly následovat o týden později. Děti z 1. stupně se budou testovat jen jednou týdně. 10. května se počítá i s otevřením obchodů a o týden později slibuje vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) otevření zahrádek restaurací.
 • Od 10. května dne definitivně padá povinnost nosit roušky či respirátory venku, nutné budou jen na místech, kde se kumuluje víc lidí, typově na zastávkách MHD.
 • Podívejte se na údaje o počtu hospitalizovaných s covidem-19, těžké případy jsou vyznačeny tmavě modře. Další grafy o koronaviru najdete na Živě.cz.

Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. | Blesk.cz

KORONAVIRUS V ČESKU I VE SVĚTĚ
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
Datum:
Zobrazit další dny
8:15
8. 5. 2021
!

Zdravotníci v Česku podali v pátek podruhé za sebou více než 80 000 dávek vakcíny proti covidu. Ukončené očkování má v zemi přes milion lidí.

7:58
8. 5. 2021
!

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje. Za pátek přibylo 1631 nových případů nákazy, o 536 méně než před týdnem. Potřetí v řadě je nárůst pod 2000.

7:57
8. 5. 2021

Zahraniční destinace se podle cestovní agentury Invia chystají na zahájení sezony. Například Bulharsko se turistům otevřelo od 1. května, Řecko nebo Itálie ohlásily, že po polovině května cestovatelé z ciziny nebudou po příjezdu muset do karantény. Ceny zájezdů jsou srovnatelné s rokem 2019, Češi si ale více dopřávají, poptávají lepší hotely a kvalitnější služby. ČTK to řekla mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková. Naopak šéf rezervačního portálu Booking.com Glenn Fogel předpokládá, že náklady na zahraniční dovolenou budou letos vyšší.

Nejvíce klientů se podle Řezníčkové letos v létě tradičně chystá do Řecka, které podle ní oznámilo, že od 15. května ukončuje pro turisty sedmidenní karanténu. Čechům bude vstup umožněný s dokladem o očkování proti koronaviru nebo negativním PCR testu, uvedla. I další cestovní kanceláře potvrzují, že Řecko je i v letošním roce u českých cestovatelů nejžádanější destinací pro trávení letní dovolené.

7:54
8. 5. 2021

Odborníci z olomoucké firmy mySASY vyvinuli mobilní aplikaci vyhodnocující parametry srdečního tepu, která může několik dní před propuknutím prvních příznaků upozornit na možnou nákazu novým koronavirem. Určena byla pro profesionální sportovce. Tvůrci chtějí v létě uživatelům z řad veřejnosti nabídnout novou verzi aplikace, která pomocí spektrální analýzy variability srdeční frekvence dokáže avizovat nákazu koronavirem.

„Vstup infekce nebo jakéhokoliv viru do organismu je zásadním narušením celkového vnitřního prostředí. To se projevuje změnou aktivity autonomního nervového systému, kterou jsme schopni pomocí mySASY monitorovat,“ řekl ČTK spoluzakladatel firmy mySASY Radim Šlachta. Aplikace dostává data o srdeční činnosti z hrudního pásu a vyhodnocuje parametr, pro který odborníci používají název „funkční věk“. Na něj má podle Šlachty velký vliv například spánek, strava, pohyb či stres.

7:49
8. 5. 2021

Češi se zbavují mazlíčků pořízených za koronakrize. Odložili morčata, králíky i prase.

O stará, týraná a handicapovaná zvířata. Právě o taková se stará Hana Šimková, která v Horním Žďáru u Ostrova nad Ohří provozuje záchrannou stanici volně žijících živočichů Ostrovský Macík. Teď, když začíná rozvolňování krizových opatření, zaznamenali v Macíku první přísun odložených zvířat pořízených v době koronakrize.

Video V Ostrovském Macíku přijali první odložená zvířata pořízená v době koronakrize. Lidé se zbavují morčat, králíků, odložili i prase - Kateřina Lang
video
7:27
8. 5. 2021

V boji proti koronaviru obecně platí zásada „3R“. Tedy mytí rukou, roušky a rozestupy. Odborníci radí, že bychom si měli přidat ještě „K“ - kloktání. Kloktání je opomíjený, ale velmi jednoduchý způsob prevence. Zejména nyní, kdy se děti vracejí do školních lavic a lidé se začínají více potkávat, může být riziko přenosu viru opět vysoké. Navíc slizniční imunita je pro boj s covidem-19 klíčová. Umíte správně kloktat a můžeme kloktat slivovici?

7:14
8. 5. 2021

Zatímco v Evropě se situace pomalinku stabilizuje, Indie má bohužel opačné problémy. Aktuálně hlásí 4187 úmrtí po nemoci covid-19 za uplynulých 24 hodin, což je nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. V druhé nejlidnatější zemi světa se za poslední den potvrdilo 401 078 nových případů nákazy. Hranici 400 000 nově infikovaných tak země překonala třetí den v řadě.

O den dříve ministerstvo zdravotnictví hlásilo rekordních 414 188 nových případů a 3915 úmrtí. Indie se potýká s mohutnou druhou vlnou pandemie. Úřady tvrdí, že za současným strmým nárůstem počtu infikovaných může být dvojitá mutace koronaviru, kterou v zemi poprvé objevili v březnu. Zástupci vládního poradního týmu připouštějí, že neočekávali, že současná, druhá vlna pandemie udeří s takovou silou.

V zemi s více než 1,3 miliardy obyvatel se od začátku pandemie nakazilo 21,9 milionu lidí, z nichž téměř 240 tisíc nákaze podlehlo. První úmrtí po nemoci covid-19 Indie zaznamenala 12. března loňského roku ve státě Karnátaka. Hranici prvních 50.000 obětí překonala po pěti měsících. V říjnu počet mrtvých dosáhl 100 000, letos v lednu 150 000, koncem dubna 200 000.

7:10
8. 5. 2021

V Německu přibylo za uplynulý den 15 685 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 238 úmrtí, oznámil Institut Roberta Kocha (RKI). Přesně před týdnem země zaznamenala 18 935 nově infikovaných a 232 úmrtí, píše agentura DPA.

7:09
8. 5. 2021

Krásné sobotní ráno, vážení čtenáři Blesk.cz. Také dnes se budeme věnovat dění kolem pandemie nového typu koronoviru, a to jak u nás, tak za hranicemi. 

V Německu začínají platit výhody pro lidi, kteří jsou očkovaní proti covidu-19 nebo už nemoc prodělali. Nově nemusí do karantény při příjezdu do země a při kontaktu s nemocnými, nepotřebují testy a nevztahuje se na ně omezení nočního vycházení. Volnější režim začne i v Belgii, kde se dnes po více než půlroční pauze otevřou venkovní prostory restaurací a barů.

23:25
7. 5. 2021

A zde je přehled ze zahraničí: 

 • Země Evropské unie jsou rozdělené v pohledu na možné uvolnění patentů na vakcíny proti covidu-19, o němž budou dnes večer hovořit unijní prezidenti a premiéři. Zatímco například Francie, Itálie či Španělsko jsou pro návrh podporovaný stovkou zemí světa včetně Spojených států, zejména Německo se k němu staví skepticky.

 • Kvůli nemoci covid-19 ve světě umřelo přibližně 6,9 milionu lidí, odhadli v čerstvé analýze vědci z Institutu pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME) při Washingtonské univerzitě. S vyčíslením „skutečné bilance pandemie“ přišli ve chvíli, kdy byl součet oficiálně hlášených počtů úmrtí napříč zeměmi méně než poloviční, konkrétně okolo 3,24 milionu.

 • Lidé očkovaní proti nemoci covid-19 a uzdravení získávají v Německu více svobody, nebudou potřebovat testy a týkat se jich nebude ani omezení nočního vycházení či karanténa. Povinnost nosit respirátory a roušky je ale zachována.

 • Japonský premiér Jošihide Suga v Tokiu, Ósace a dvou dalších prefekturách prodloužil až do konce května stav nouze kvůli pokračujícímu šíření koronaviru. Nové opatření vyvolává otázky nad osudem již jednou odložených letních olympijských her, které by v Tokiu měly začít 23. července.

 • Indie dnes oznámila další rekordní přírůstek 414.188 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 3915 úmrtí, uvedla agentura Reuters. O den dříve ministerstvo zdravotnictví hlásilo 412.262 nových případů a 3980 úmrtí, což v obou případech představovalo nejvyšší denní přírůstky od začátku pandemie.

 • Nynější katastrofální koronavirová krize v Indii má negativní dopady na chudé země ve zbytku světa. Nedostanou totiž v Indii vyráběné proticovidové vakcíny, s nimiž počítal mezinárodní vakcinační program COVAX. Stalo se tak poté, co Dillí oznámilo, že vakcíny potřebuje přednostně pro sebe.

 • Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes oznámila, že začala s průběžným hodnocením přípravku k léčbě nemoci covid-19 od britské společnosti GlaxoSmithKline a firmy Vir Biotechnology. Lék sotrovimab má zabránit těžkému průběhu nemoci a snížit riziko hospitalizace.

 • Británie doporučila pro lidi pod 40 let použití jiné vakcíny proti nemoci covid-19 než té od společnosti AstraZeneca. Důvodem je nízké, ale možné riziko vzniku krevních sraženin.

 • Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes schválila k nouzovému použití vakcínu proti covidu-19 čínského výrobce Sinopharm. Podle světových tiskových agentur to znamená, že nyní vakcínu mohou nakupovat a distribuovat organizace OSN.

 • Ruská vakcína Sputnik V proti nemoci covid-19 obstála v testech v Maďarsku, které ji zkoumalo pro Slovensko. Bratislava s rozhodnutím o používání zmíněné očkovací látky ještě čeká na vyjádření Ruska, které analyzuje vzorky vakcíny, jež byla dříve dodána na Slovensko.

 • Zákaz vycházení s výjimkami bude na Slovensku přes den vzhledem k zlepšující se epidemické situaci platit od příštího týdne již jen ve dvou okresech, které leží u hranic s Českem. Vyplývá to z dnešního oznámení hlavního hygienika Slovenska Jána Mikase.

 • V saúdskoarabském soukromém i veřejném sektoru budou moci pracovat jenom lidé naočkovaní proti covidu-19. Oznámila to dnes vláda. V zemi s 34 miliony obyvatel zatím použili deset milionů očkovacích dávek.

 • Vývoz z Číny se v dubnu meziročně zvýšil o 32,3 procenta na 263,9 miliardy dolarů (5,6 bilionu Kč), zatímco růst dovozu činil 43,1 procenta a byl nejvýraznější za deset let. Oznámil to dnes čínský celní úřad. V obou případech je to vyšší růst, než čekali analytici.
 • Společnost IAG, která je mateřským podnikem aerolinek British Airways, v prvním čtvrtletí snížila meziročně ztrátu o 37 procent na téměř 1,1 miliardy eur (28,3 miliardy Kč). Firma dnes uvedla, že ve výhledu na zbytek roku zůstává opatrná.

 • Trh práce v Kanadě v dubnu přišel zhruba o 207.100 pracovních míst, zatímco míra nezaměstnanosti vystoupila na 8,1 procenta. Oznámil to dnes kanadský statistický úřad. Výsledek nepříjemně překvapil analytiky.

Děkujeme, že jste tu byli dnes s námi. Novinky z domova i ze světa vám budeme přináše i zítra. Zatím přejeme za celou redakci dobrou noc.

23:17
7. 5. 2021

Děkujeme za pozornost našemu online zpravodajství o šíření a boji s koronavirem. Na závěr pátečního večera přinášíme přehled nejdůležitější zpráv a aktualit týkající se koronavirové krize. Nejdříve z domova:

 • Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 byl ve čtvrtek podruhé za sebou pod dvěma tisíci. Testy prokázaly 1559 nově nakažených, o 670 méně než před týdnem.
 • Ve čtvrtek dostalo v Česku očkování proti nemoci covid-19 nejvíce lidí v jednom dni od začátku vakcinace. Očkováno bylo 81 753 lidí, počet podaných dávek vakcín tak byl podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví zhruba o 3800 vyšší než minulý čtvrtek, kdy byl dosavadní rekord.
 • Stát uvažuje o tom, že by v létě antigenní testy na covid-19 už nebyly zdarma každé tři dny jako nyní, ale méně často. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Podle něj už by to při nízkém výskytu covidu-19 v populaci nemělo logiku.
 • Motivací nechat se očkovat proti covidu-19 bude podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) cestování a přístup do různých prostor, například na kulturní nebo sportovní akce. Menšího zájmu v mladších věkových skupinách se neobává.
 • Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes na summitu lídrů EU požádal předsedkyni Evropské komise Ushulu von der Leyenovou o dodatečné dávky vakcín proti covid-19. Ideálně na červen. Zmínil také, že je na místě debata o celonárodní očkovací kampani. Podle Babiše zájem o vakcinaci klesá.
 • Od pondělí 10. května se do kategorie zemí s nejnižším covidovým rizikem, po jejichž návštěvě se na turisty nevztahují žádné zvláštní požadavky, přesune Izrael. Přidá se k dalším státům v zelené barvě - Vatikánu, Austrálii, Jižní Koreji, Novému Zélandu, Singapuru a Thajsku.

 • Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl návrh na zrušení povinného testování na školách, které zavedlo ministerstvo zdravotnictví na začátku dubna. Návrh na zrušení opatření podali rodiče žákyně prvního stupně jedné z pražských základních škol.

 • Školy v přírodě se podle předpokladu ministra školství Roberta Plagy (za ANO) budou moci konat od 31. května. Za jakých podmínek to bude možné, bude muset určit hygienická služba a ministerstvo zdravotnictví. Plaga to dnes ráno řekl v rozhovoru s Radiožurnálem.

 • Podíl nezaměstnaných v Česku v dubnu klesl z březnových 4,2 procenta na 4,1 procenta. Nezaměstnanost je tak nejnižší od loňského prosince. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

 • Průmyslová výroba v březnu meziročně vzrostla o 14,9 procenta, což je důsledek loňského omezení výroby po nástupu pandemie. Loni v březnu se kvůli opatřením vlády proti šíření nákazy a narušení výrobních řetězců zastavil chod řady firem a výroba o 12 procent propadla. Tahounem růstu jsou automobilky, jejichž výroba meziročně stoupla o 47 procent.

 • Automobilka Škoda uskladnila nedokončené vozy na letišti v Hradci Králové. Do konce týdne by měla na letištní plochu dopravit 1800 vozů, kterým chybí čipy. Čipy jsou nyní i kvůli pandemii ceněnou komoditou.
 • Česká exportní banka (ČEB) loni poprvé za dobu svého fungování neposkytla žádný vývozní odběratelský úvěr. Rekordně nízký byl i objem nových kontraktů, který činil 989 milionů korun.

 • Plzeňský Prazdroj prodal loni v době pandemie koronaviru v ČR i v zahraničí téměř 11,2 milionu hektolitrů svých piv, meziročně o 4,2 procenta méně. Prodej piva v zahraničí ale meziročně vzrostl o jedno procento na 4,52 milionu hektolitrů.

Video Tisková konference ministra zdravotnictví Petra Arenbergera. (7.5.2021) - ČTK/Blesk
video
23:03
7. 5. 2021
!

Světová zdravotnická organizace vydala na twitteru prozatímní politická doporučení k nouzovému užívání vakcíny od čínské firmy Sinopharm.

22:38
7. 5. 2021
!

Americké město New York dodnes používá mrazírenské kamiony na skladování těl lidí, kteří zemřeli po nákaze koronavirem. Stovky mrtvol jsou takto podle města uchovávány na molu v Brooklynu, zatímco se pozůstalí rozhodují, jak s nimi naložit. Některé ale mohou skončit na hromadném pohřebišti pro těla, k nimž se nikdo nehlásí. Napsala o tom dnes agentura AP.

22:17
7. 5. 2021
!

„To je nejdůležitější pro nás, abychom získali ještě vakcíny na červen, protože se dostáváme do fáze, že pravděpodobně v červenci, respektive dřív budeme muset dělat nějakou reklamní akci na to, aby se lidé očkovali,“ řekl dnes premiér Andrej Babiš (ANO) mezi jednáním na summitu EU. Podle premiéra by se mělo v evropských kruzích začít mluvit o celonárodní očkovací kampani.

Lidé podle něj musí pochopit, že vakcíny jsou bezpečné a že vedou k pohodlnějšímu životu. „Protože očkování jim umožní vstup všude bez problémů. Ti, co nebudou očkovaní, se budou muset testovat,“ dodal premiér.

21:45
7. 5. 2021
!

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce požádat předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, aby zkusila získat dodatečné množství vakcín proti covidu-19 na červen.

21:43
7. 5. 2021
!

V Brazílii, která patří mezi nejpostiženější státy světa, se připravují na Den matek. Bohužel trošku depresivněji, jak to v dnešních pandemických dnech bývá.

21:21
7. 5. 2021
!

Neurobiolog Omar Šerý sdílel výsledky z pokusů, kdy se odebíraly vzorky z různých povrchů a zjišťovalo se, na jakých ulpívá virus. „Tento týden jsme vzorkovali povrchy na kovidové jednotce jedné z nemocnic v JMK. Nejvíce virů bylo na podrážkách personálu, na zemi v ošetřovně, na klikách z umělé hmoty. Nacházeli jsme jednotky až desítky virů,“ napsal.

Šerý podotýká, že v minulosti se nenašly viry např. na poště nebo v obchodních centrech.

21:13
7. 5. 2021
!

Ve Španělsku už začal legislativní chaos, co se týče nových pravidel proti šíření koronaviru, která začnou platit od neděle v různých regionech, napsal dnes deník El Mundo. Zatímco baskický nejvyšší soud zamítl tamní vládě pokračování nočního zákazu vycházení, soudy ve Valencii či na Baleárských ostrovech omezení vycházení v noci povolily. Zákaz nočního vycházení po sobotní půlnoci bude platit celkově ve čtyřech oblastech, kde žije pětina španělského obyvatelstva, uvedla agentura Europa Press.

Španělská vláda odmítla prodloužit nouzový stav se zdůvodněním, že se zrychluje očkování a zlepšuje epidemická situace. Ta je ale velmi rozdílná v jednotlivých autonomních oblastech.

20:42
7. 5. 2021
!

Pandemie koronaviru měla za následek i to, že se zpomalila výroba elektroniky, ale i automobilů. V těchto dnech se tak plní letištní plocha v Hradci Králové automobily firmy Škoda, kterým chybí především čipy. Na plochu by se mělo dostat až 1800 vozů.

Podle České televize je 1800 vozů maximální kapacita a bude naplněna do konce týdne.

20:30
7. 5. 2021
!

Na Pražském hradě se v pondělí odehraje pieta za oběti covidu-19

Hrad uvedl, že první svíčka bude zapálena zhruba v 19:30, poslední přibližně o hodinu později. „Hudba Hradní stráže bude hrát od 20:00 do 22:00,“ stojí v pozvánce. Za úplné tmy ve 22:00 je na krátkou chvíli v plánu zhasnutí osvětlení uvnitř nádvoří. Podle Pražského hradu bude svíček téměř 30 tisíc.

20:16
7. 5. 2021
!

Celosvětově se SARS-CoV-2 prokázal u 157 301 031 lidí, jak ukazují data z Univerzity Johnse Hopkinse. Z toho 3,2 milionu lidí zemřelo.

Aktivních případů je nyní téměř 19,5 milionu, z čehož 108 tisíc je ve vážném nebo kritickém stavu.

20:00
7. 5. 2021
!

Testování dětí neinvazivními antigenními testy ve školách v Olomouckém kraji odhalilo během uplynulého měsíce jen půl promile pozitivních případů. 

„V týdnu od 30. dubna do 6. května bylo v Olomouckém kraji ve školách provedeno u dětí či žáků celkem 33.618 antigenních testů. Z nich bylo pozitivně testováno devět dětí,“ řekla dnes ČTK mluvčí KHS Markéta Koutná. Z dětí, které měly pozitivní preventivní test ve škole, KHS dosud šetřila PCR testem potvrzené pozitivní čtyři děti, doplnila mluvčí.

19:44
7. 5. 2021
!

Anglie povolí lidem od půlky května cestování do zahraničí, ale dovolenou bez nutnosti karantény po návratu bude možné strávit jen ve 12 zemích.

Oznámil to dnes britský ministr dopravy Grant Shapps. Do skupiny zemí s nízkým rizikem nákazy koronavirem patří například Portugalsko, Izrael, Austrálie nebo Island. Při cestách do oblíbených rekreačních destinací, jako jsou Španělsko, Francie, Itálie nebo Řecko, bude i nadále nutná po návratu domácí izolace. Obyvatelé Anglie budou moci vyjet do zahraničí od 17. května. Největší nápor lidí toužících po dovolené pak čeká země z takzvaného zeleného seznamu.

„V téhle zemi se nám povedlo vystavět pevnost proti covidu. V jiných částech světa ale nemoc stále řádí…, a proto je dnešní oznámení nezbytně velice opatrné,“ uvedl Shapps.

19:20
7. 5. 2021
!

Poprvé musel René Lána zavřít svou restauraci Plzeňka v Perninku na Karlovarsku loni na jaře. A v říjnu znova. Místo čekání na konec vládních opatření se rozhodl zkusit něco jiného, a tak začali v restauraci připravovat zabijačkové speciality. Prodává je nejen z okénka restaurace, ale jezdí s nimi i na farmářské trhy.

„Chtěli jsme to zkusit. Někdy v prosinci mezi svátky jsme si usmysleli dělat zabijačkovou výrobu, což v restauracích nebývá neobvyklé. Nejdřív jsme si pozvali řezníka, to mělo ohlas. Načež jsme řezníka pozvali ještě jednou a po třech, čtyřech dnech znovu vyprodáno. Pak už jsme to dělali bez řezníka sami. Učili jsme se to, ne každý výrobek se zpočátku povedl. Začali jsme to dodávat a dnes se možná rýsuje to, že až otevřeme, budeme mít živnosti dvě,“ popsal Lána.

„Nejhorší období jsme přežili ze svých úspor. A co se týká této výroby, jsme na začátcích. Nebylo by to na uživení, včetně nákladů, které máme. Ale pomohlo nám to, byl to přeci jen nějaký příjem. I když některé kompenzace státu by se mohly zdát dostačující, chodí s velkým zpožděním. Navíc jsou složité na vyřízení,“ konstatoval Lána.

19:08
7. 5. 2021
!

Provozovatelé lanovek ve východních Krkonoších se chystají na jejich spuštění. První začne fungovat v Peci pod Sněžkou, a to kabinová lanová dráha na Sněžku. ČTK to řekli zástupci provozovatelů lanovek. Vláda rozhodla o tom, že lanovky mohou obnovit provoz od 10. května společně s maloobchodem a dalšími službami.

„Letní provoz zahájíme ve středu 12. května včetně okének v bistru Pec a Sněžka,“ uvedl pro ČTK zástupce vedoucího provozu lanovky Jiří Martinec.

V největším krkonošském středisku ve Špindlerově Mlýně chystají zatím víkendový provoz sedačkové lanovky na Medvědín od pátku 14. května, uvedl provozovatel na webu.

valjentova ( 8. května 2021 07:43 )

Kdyby nelezldo konečníku eu a usa a nešpinil Rusko ,zařídil nejlepší Sputnik,tak jsme nebyli ve srabu a neměli tolik mrtvých!!!

tomik007 ( 8. května 2021 03:07 )

NAPOSLEDY - USPESNE vyjednal těch vakcín méně 😱🙄🤮

Omasta ( 8. května 2021 01:14 )

Dokud nebudou potrestání viníci úmrtí 20.000 nemocných s covidem, bude mizerie pokračovat. Smrt zavinili praktičtí lékaři odmítající léčbu a ministerstvo zdravotnictví.
Je to prvotní příčina přeplněných nemocnic a veškerých restrikcí. Restrikce nemusely být od začátku žádné, kdyby lékaři léčili nemocné.
Lidi, když nebudete trvat na potrestání praktických lékařů, nikdy nedosáhnete konce testování, covidpasů, vakcín!. Marně se budete dožadovat otevření hospod a svobody, marně budete demonstrovat.

Heil_Babisch ( 7. května 2021 23:57 )

Soudruh Babiš měl pravdu, když říkal, že zachránil tisíce mrtvých.
Byl předvolební čas a v něm potřeba se něčím blýsknout. A uvolňování bylo lukrativní ke zlepšení PR soudruha Babiše.
Kdyby nebylo jeho rozhodnutí na uvolňování antivirových opatření, tak ti lidé mohli žít. Měli ale vzácnou příležitost radostně položit své životy na oltář Babišova volebního vítězství.
Čest jejich památce!

kapsa72 ( 7. května 2021 21:39 )

Covidove obeti maji na svedomi predevsim neukazneni, zamindrakovani debilove, co nedodrzovali zadnou disciplinu. Ti by potrebovali vojnu jako remen...

Zobrazit celou diskusi
Další videa