Babišovy tajnosti okolo Jourové: Dosáhne na vysoké křeslo v nové Evropské komisi?

Autor: Jakub Veinlich - 
5. 8. 2019
17:49

Už je jasné, proč je premiér Andrej Babiš (ANO) při vyjednávání portfolia pro českou eukomisařku tak opatrný. Při jednání s novou šéfkou komise Ursulou von der Leyenovou šlo minulé pondělí totiž o hodně. Šéf české vlády se snaží pro českou nominantku Věru Jourovou (ANO) vyjednat nejen „prestižnější“ portfolio, než měla doposud, ve hře je ale také post místopředsedkyně Evropské komise. Blesk Zprávám to potvrdila sama Jourová.

Hodinu a patnáct minut trvala minulý týden v pondělí schůzka Andreje Babiše s nově zvolenou šéfkou příští Evropské komise Usrulou von der Leyenovou. Svého mandátu se ujme sice až v listopadu, už teď ale probíhají „námluvy“ se zástupci jednotlivých států, kteří se snaží vyjednat pro své eurokomisaře co nejlepší oblast, které by se měli věnovat v příští Komisi.

Mezi první trojicí prezidentů a premiérů, se kterými Leyenová mluvila, byl francouzský prezident Macron, poté vyrazila nová šéfka EK do Polska a hned poté jednala mezi čtyřma očima právě s Babišem.

Babiš pozval budoucí šéfku EK do Česka

„Paní Ursulu von der Leyen jsem pozval na návštěvu naší krásné země, lákal jsem ji taky na kladrubský hřebčín, který se čerstvě dostal na seznam UNESCO,“ vzkázal Babiš v neděli na facebooku.

Video Babiš jedná o oblasti pro Jorouvou. Kytku pro Leyenovou přivezl z Prahy. - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

„Mluvil jsem samozřejmě o paní Jourové, bavili jsme se o geografické a gendrové rovnováze, která ještě nenastala,“ řekl po schůzce český premiér Babiš.

S Leyenovou řešil kvůli uplatnění Jourové především oblasti digitalizace, obchod nebo vnitřní trh. Zatím ale není ani jasné, zda Leyenová Jourovou do svého týmu vezme. „Paní předsedkyně se k tomu nevyjadřuje, ani jsem nečekal, že by se k tomu vyjádřila a předpokládám, že se vše dozvíme na poslední chvíli,“ přiznal Babiš.

Video Babiš po schůzce s Leyenovou: Jourová si zaslouží lepší portfolio. - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Jourová rovnou místopředsedkyní Komise?

Babiš má ale podle všeho při vyjednávání velké tajemství, které nechce potvrdit. V osobě Jourové vidí totiž velkou naději, že by mohla být místopředsedkyní Evropské komise. Sám premiér to sice nechce přímo komentovat, zdroj z jeho okolí ale Blesk Zprávám tuto informaci potvrdil, stejně jako ta, o které se mluví.

„Pan premiér jednal o silné pozici, což je buď místopředsedkyně Evropské komise, nebo několik možných významných portfolií v oblasti ekonomiky,“ potvrdila Blesk Zprávám Věra Jourová.

A podobně mluví i diplomatický zdroj, který má o vyjednávání v Bruselu přehled a podrobné informace. „Ano, tento záměr tu je a český premiér opravdu tímto směrem uvažuje,“ potvrdil Blesk Zprávám jeden z bruselských diplomatů.

Důležité teď podle všeho bude, jaké Leyenová určí geografické a politické rozdělení Komise. O post místopředsedů je samozřejmě velký zájem. Jedno až dvě křesla totiž mohou získat socialisté a nárok budou chtít uplatit i ve frakci dříve nazývané ALDE (nově Renew Europe – Obnova Evropy), která by měla navrhnout právě Jourovou.

Video „Brusel mi zazdil rodinu.“ Jourová pro Blesk bilancovala práci komisařky. Co jí chybí? - David Budai, Jan Jedlička, Pavel Kříž

„Jestli to budu já, bude jisté až po nominaci vládou ČR. Byla by to pro mě čest a velký závazek,“ okomentovala před týdnem Jourová svou případnou oficiální nominaci do nové Komise pro Blesk Zprávy.

Nominace na eurokomisaře se budou oficiálně odevzdávat 26. srpna a o definitivním složení komise by mělo být podle premiéra Babiše jasno nejspíš až koncem září.

Domda ( 6. srpna 2019 21:39 )

Opravdu jste při smyslech takovou kravinu může napsat jenom blbecek nízkého vzdělání že?

Domda ( 6. srpna 2019 21:32 )

Jourová a Charanzova to jsou největší debilky co tam Bureš STB nacpal největší *** co kopou proti nám to je možný jen u nás hnus

Jan Brandis ( 6. srpna 2019 07:51 )

Vážně? Tak to mne poučte, co pro nás udělala? Vím jen že "bojovala" za stejnou kvalitu potravin. Bohužel bez úspěchu 😂🤣😂

asijo ( 6. srpna 2019 03:51 )

Jourová je záruka horší kvality potravin.

cesky_novinar ( 5. srpna 2019 22:19 )

komická debilita redakce blbováru …kdo se se stupidním blbovárem nebaví, tak prej dělá tajnosti

Zobrazit celou diskusi
Další videa