Babiš chce seškrtat miliardy za české předsednictví EU. A Jourová nemá křeslo jisté

Autor: peb, ČTK - 
20. 5. 2019
09:35

Výdaje na české předsednictví Evropské unie v druhé polovině roku 2022 jsou podle současného návrhu vyčísleny na 2,7 miliardy korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) je považuje dál za neúměrně vysoké a chce je snížit zhruba na polovinu. V rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny (HN) také jasně neodpověděl na otázku, zda jeho vláda znovu navrhne do Evropské komise současnou komisařku Věru Jourovou (ANO).

„Úředníci nám předložili návrh rozpočtu za 3,8 miliardy. Když jsem je s tím vyhnal, kleslo to na ty necelé tři,“ uvedl předseda vlády. Dodal, že jeho představa je 50 milionů eur, tedy necelých 1,3 miliardy korun. Rozpočet na příští rok už počítá s částkou 178 milionů korun. Babiš o financování českého předsednictví nyní jedná se státní tajemnicí pro EU Milenou Hrdinkovou.

Premiér se v rozhovoru vyhnul odpovědi, zda je spokojen s dosavadní činností Jourové a zda ji jeho vláda navrhne i na další období. „To není na mně, abych ji hodnotil. Paní Jourová je komisařka Evropské komise. Ona tam není za ANO. My jsme za Česko obsadili to místo a ona pracuje pro Evropskou komisi, nepracuje pro Česko,“ řekl Babiš s tím, že nominace do komise bude jeho strana řešit v rámci koalice s ČSSD.

Babiš chce pro českého eurokomisaře důležitější pozici

Klíčová podle něj není osoba komisaře, ale oblast, kterou bude mít český zástupce na starosti. „To není o paní Jourové. To je o tom portfoliu v komisi. Určitě budeme chtít, abychom v příští komisi měli jiné, důležitější portfolio. Například by to mohl být vnitřní trh,“ řekl Babiš. 

Jourová, někdejší ministryně pro místní  rozvoj a poslankyně ANO, v současném týmu Jeana-Claudea Junckera odpovídá za oblast spravedlnosti, ochranu spotřebitele a rovné příležitosti mužů a žen. Funkční období stávající komise končí letos na konci října, Jourová by ráda pokračovala i v té následující, upozornila ale, že nominovat ji případně bude muset celá česká vláda.

Letos v únoru Babiš novinářům řekl, že Jourová by podle něj mohla pokračovat i v nové Evropské komisi. „Naše komisařka paní Jourová dělá dobrou práci, myslím si, že pokud se shodneme ve vládě, tak by neměl být důvod, aby nepokračovala, aby usilovala o lepší pozici,“ uvedl tehdy Babiš.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tomik007 ( 20. května 2019 12:45 )

POMSTA za Ujofert !

banany ( 20. května 2019 10:37 )

Ať dají europoslancům plat 30 tis. a uvidíte jak tam bude prázdno! Všichni do jednoho rezignují!!! Jsou tam jen pro prachy, je to boj se tam dostat. Na lidi s.e.r.o.u, ty je nezajímají jak žijí a za kolik!!!!!

panda82 ( 20. května 2019 10:33 )

no jak Němcová ta se též drží koryta jak čert kříže, co je to za stranu víme,prezentoval ji Lang

panda82 ( 20. května 2019 10:31 )

Když tam není za Česko, tak za koho, celou dobu o ní nebylo slšet, no a doufám, že se nebudeme pezentovat kostkou cukru za 2,7 mld. a reklamní fy budou OK, ne tunel

janair ( 20. května 2019 10:28 )

Z pod..vodni.ce europoslancem .....jak typicke pro CR

Zobrazit celou diskusi
Další videa