Merkelová, saúdský král či Babiš v oblíbeném letovisku Čechů: „Upřímně nejen o migraci“

Autor: simao, ČTK - 
24. 2. 2019
21:38

Budou to upřímné a otevřené diskuze a nepůjde jen o migraci, upozornila šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová. Právě problémy s migranty však jsou jedním z nejdůležitějších témat v oblíbeném letovisku Šarm aš-Šajch, kam se sjelo na 40 hlav států a premiérů zemí Evropské unie a arabského světa.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí dnes v úvodu prvního summitu šéfů států a vlád zemí Evropské unie a Ligy arabských států (LAS) vyzval unii k posílení společného boje proti terorismu.

Setkání v letovisku Šarm aš-Šajch na Sinajském poloostrově se účastní hlavy států a premiéři z téměř 40 zemí. Hlavními tématy dvoudenního jednání, na kterém Česko zastupuje premiér Andrej Babiš, jsou bezpečnost, rozvoj či regionální záležitosti.

Al-Džazíra s odvoláním na experty píše, že se ale žádná průlomová rozhodnutí neočekávají. Jeden z expertů například uvedl, že summitu se účastní příliš mnoho hlav států, a tak je nepravděpodobné, že dospějí k nějakému společnému stanovisku. Jiní naopak upozorňují na to, že jde také o egyptského prezidenta Sísího, který si chce hostováním události udělat dobrou reklamu.

Boj proti ISIS

Sísí přirovnal globální terorismus k nebezpečnému moru a doplnil, že státy LAS a EU se mu musí postavit jednotně. Skutečnost, že se summit koná, je podle něj důkazem, že Evropa a arabské státy jsou více propojeny než rozděleny. Egypt trápí terorismus již mnoho let, na severu Sinaje je aktivní místní větev teroristické organizace Islámský stát (IS).

Kritici Sísího viní, že pod záminkou boje proti terorismu potlačuje opozici. Hlavním smyslem summitu je podle webu Arab News posílit arabsko-evropské vztahy a postavit se společným výzvám. Součástí agendy jsou tak témata migrace, obchodu, investování, bezpečnosti i situace v regionu.

Summit EU a LAS v Egyptě: Family fotoSummit EU a LAS v Egyptě: Family foto | Reuters

Plenární zasedání o posílení partnerství je naplánované na dnešní večer. V pondělí se čeká jednání o regionálních výzvách, jako je například konflikt v Sýrii či Jemenu, situace v Libyi či izraelsko-palestinský mírový proces. Podle agentury AFP setkání provází rozsáhlá bezpečnostní opatření. „Povedeme upřímné a otevřené diskuse, a to nejen o migraci,“ vzkázala tento týden novinářům šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

Migrace jako klíčové téma

Právě téma migrace, konkrétně odkazy na migrační pakt OSN, ale zřejmě byly při nedávném ministerském setkání v Bruselu překážkou pro přijetí společného závěrečného prohlášení. Migrační pakt odmítá několik zemí EU včetně České republiky. Vysoce postavený unijní diplomat v pátek novinářům řekl, že spory kolem textu společné deklarace přetrvávají i před summitem v Egyptě.

Premiér Babiš považuje migraci za klíčové téma setkání. „Protože to je samozřejmě hlavní problém Evropy i problém těchto států, které mají na svém území tisíce ilegálních migrantů. A je samozřejmě důležité, že jsme u toho a můžeme na to říct svůj názor,“ řekl Babiš ráno před odletem do Egypta.

Obchodní partneři

Mluvčí Evropské unie Preben Aamann dnes na twitteru napsal, že „EU je zdaleka nejdůležitějším obchodním partnerem pro země Ligy arabských států (LAS)“, prý pomalu významnějším než jsou pro tyto státy obchodní vztahy s USA, Čínou a Ruskem dohromady.

Nejmenovaný zdroj z EU agentuře AFP řekl, že summit je velmi důležitý vzhledem k tomu, že USA své zapojení na Blízkém východě omezuje, zatímco Rusko a Čína nikoliv. „To není úplně v našem zájmu,“ řekl zdroj.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa