Babiš v oblíbeném letovisku Čechů: Špičky EU a Afriky proberou migranty, války i peníze

Autor: peb, ČTK - 
23. 2. 2019
15:44

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude v neděli a pondělí zastupovat Česko na summitu v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch. Lídři členských zemí EU a Ligy arabských států (LAS) budou probírat témata jako migrace, ekonomická spolupráce a konflikty na Blízkém východě. Bude to první vrcholné setkání těchto dvou bloků. A ačkoli na oficiálním programu nefiguruje, dojde i na jednání o brexitu.

 

Evropskou unii bude v neděli a v pondělí v letovisku na břehu Rudého moře zastupovat předseda Evropské rady Donald Tusk i předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker.

Přijedou i nejvyšší představitelé 24 zemí unie včetně německé kancléřky Angely Merkelové, britské premiérky Theresy Mayové a českého premiéra Andreje Babiše. Chybět budou naopak francouzský prezident Emmanuel Macron i španělský premiér Pedro Sánchez. 

Setkání, na němž bude mít zastoupení 49 zemí, povede společně s Tuskem egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. Co se týče dalších arabských zemí, očekává se účast libanonského premiéra Saada Harírího, prezidentů Iráku a Tuniska či saúdskoarabského krále Salmána.

Vůbec první summit EU a LAS navazuje na nedávné setkání ministrů zahraničí unijních a arabských zemí, na kterém šéfové diplomacie vyjádřili odhodlání prohlubovat partnerství mezi Evropou a arabským světem. Nyní jsou kromě investic a ekonomické spolupráce na programu také globální témata, jako jsou klimatické změny a boj proti terorismu, dále pak regionální problémy, zejména izraelsko-palestinský konflikt, boje v Sýrii, Jemenu a Libyi.

Babiš loni navštívil sever Afriky také. V tomto případě však Maroko, kde působil ve službách československého státu i před revolucí.

Video Babiš v Maroku ukázal dům, kde bydlel s rodinou i klub, kde hrála dcera tenis s princem - Jakub Veinlich, Blesk Zprávy / Foto abl, reprofoto TV Nova
1080p 720p 360p

Mogheriniová: Nebude to rozhodně jen o migraci

Náměstek generálního tajemníka LAS pro mezinárodní záležitosti agentuře AFP řekl, že arabské země od summitu očekávají „nový začátek“ pro spolupráci s těmi evropskými. Německá vláda v pátečním prohlášení poukázala na to, že v regionu jsou aktivní i další mocnosti, jako je Rusko a Čína. „Proto je důležité, aby tam Evropská unie byla také přítomna, jsou to naši jižní sousedé,“ míní Berlín.

„Povedeme upřímné a otevřené diskuse, a to nejen o migraci, rozhodně ne,“ vzkázala tento týden novinářům šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová, která v Šarm aš-Šajchu bude také. Právě téma migrace, konkrétně odkazy na migrační pakt OSN, ale zřejmě byly při ministerském setkání v Bruselu překážkou pro přijetí společného závěrečného prohlášení.

Migrační pakt odmítá několik zemí EU včetně České republiky. Vysoce postavený unijní diplomat v pátek novinářům řekl, že spory kolem textu společné deklarace přetrvávají i před summitem v Egyptě.

Ten bude zároveň příležitostí pro bilaterální schůzky jednotlivých delegací. Ta česká má na neděli naplánované setkání s iráckým prezidentem Barhamem Sálihem. V pondělí by měla jednat s jordánským ministrem zahraničních věcí Ajmánem Safadím i s libanonským premiérem Harírím.

Brexit: Dohoda v poušti?

Skrze bilaterální jednání pronikne do programu summitu i téma odchodu Británie z EU. Premiérka Mayová se v neděli odpoledne setká s předsedou Evropské rady Tuskem a podle své mluvčí má v plánu hovořit i s dalšími evropskými lídry. Při množství jednání britských a unijních představitelů se tento týden hodně spekulovalo o možnosti, že by obě strany využily summit v Egyptě k pokusu odblokovat aktuální patovou situaci kolem brexitu. Unijní činitelé ale jakoukoli „dohodu v poušti“ vylučují.

Video Babiš se vydal do Maroka s manželkou Monikou. V mauzoleu se museli zout a premiérova žena obléci šátek - Jakub Veinlich, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

junkiexl ( 24. února 2019 03:58 )

To zas bude mezinarodni ostuda, az Bures zagegla cehunskocolstinou.

April Blaylock ( 23. února 2019 22:06 )

Doporučuji nejlepší lék na hubnutí, pomohl mi > > > > > www.Takeslim.Com

jentakjenkobliha ( 23. února 2019 18:34 )

Slovenský imigrant, fízl a kriminálník bude řešit migraci, to stupidní i pro kobliháře, že ?

jentakjenkobIiha ( 23. února 2019 18:17 )

Brečím dobře, brečím rád,
jsem zdendakk ten malý smrad.
Nicků mám jak máku,
rád se šťourám v zadku(pokud možno v cizím).
Jentakjen mi nedala,
strašně mě tím zklamala.
Nemám práci, nemám ženu,
kluky už jsem zkoušel též,
když nikoho neuženu,
tak je tady diskuse.
Celé dny a celé noci,
od večera do rána,
nadávám tu na Babiše,
jako malý retarda.
Příspěvků mám asi deset,
točím já je dokola,
intelektem neoplývám,
myšlenky jdou zezdola.
Anonymně na diskusi
silný jsem jak Bivoj,
v realitě na mou duši
jsem jen hloupý tykvoň.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa