Podnikatelská elita se šikuje: Druhé referendum o brexitu podpořilo přes 70 šéfů

Autor: ČTK, bud - 
4. 11. 2018
05:00

Přes 70 britských obchodníků a podnikatelů požaduje vypsání referenda o brexitové dohodě v dopise, který zveřejnil nedělník The Sunday Times. Dohodu s Evropskou unií vyjednává premiérka Theresa Mayová a signatáři varují před hospodářskými škodami v případě neřízeného či destruktivního brexitu.

Deník zveřejnil list před čtvrtečním spuštěním kampaně za druhé referendum s názvem Byznys pro lidové hlasování. Jenže Mayová v minulosti opakovaně prohlásila, že žádný nový plebiscit se konat nebude.

„Podnikatelská sféra dostala slib, že když země odhlasovala odchod, tak obchodování s EU bude pokračovat bez potíží,“ uvádí dopis. V něm podnikatelé konstatují, že jistota budoucích vztahů je potřebná, aby mohli investovat v dlouhodobém horizontu.

Bolavý rozchod s Bruselem a chudnutí Británie

„I přes nejlepší úsilí premiérky návrhy, které projednávají vláda a Evropská komise, toto nesplňují a nejsou zdaleka ani tak dobré, jako je současná dohoda, kterou uvnitř EU máme,“ dodávají podnikatelé. Ti poukázali také na to, že nejistota posledních dvou let vedla k poklesu investic, což povede k chudnutí Británie.

Dopis podepsali mimo jiné někdejší šéf pojišťovny Lloyd’s of London John Nelson, bývalý šéf společnosti Marks & Spencer Paul Myners či zakladatelka portálu Lastminute.com Martha Foxová.

Podle televize Sky News, která o dopisu informovala s předstihem, jsou mezi signatáři také Justin King, bývalý šéf společnosti provozující supermarkety Sainsbury's, či sir Mike Rake, bývalý předseda představenstva telekomunikační společnosti BT Group. 

Dopis  podepsali především zakladatelé, ředitelé a další vysoce postavení představitelé soukromých podniků, neboť představitelé podniků s podílem státu se zdráhají veřejně prezentovat své politické názory. 

Otevřený list varuje, že současné návrhy řešení brexitu, o kterých Londýn s Bruselem jedná, nezajistí bezproblémový obchod po 29. březnu příštího roku, kdy by měla Británie evropský blok opustit. 

Sedmdesátka vysoce postavených podnikatelů proto vyzývá, aby o vyjednaných podmínkách brexitu nechala britská vláda rozhodnout všechny britské občany.

V Británii se množí hlasy za nové referendum o EU:

Video Premiér v demisi Andrej Babiš se neobává, že by po brexitu Britové dál nezaměstnávali Čechy. - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy
720p 360p

Doporučujeme
spoon ( 3. listopadu 2018 21:40 )

tahni do ha.jzlu kretene!

Miloslav123 ( 3. listopadu 2018 21:11 )

Brexit ve své podstatě směřuje proti žádoucímu směru vývoje mocensko-politického uspořádání světa. V současnosti si už stále více lidí uvědomuje, že stávající mocensko-politické uspořádání světa je totálně nespravedlivé. Politický vývoj lidstva neodvratně směřuje ke vzniku globální vlády, která napraví vztahy v současné odsouzeníhodné mezinárodní politice i vztahy v politice jednotlivých států. Pokud globální vláda vznikne na základě demokratických principů rozhodování, nelze proti nastolení takové světovlády nic racionálního namítat. Jedna možná cesta vzniku Globální federace, která napraví vztahy v současné mezinárodní politice i v politice jednotlivých států a nastolí trvalý mír na celé planetě, je uvedena v článku: OTEVŘENÝ DOPIS POLITICKÝM STRANÁM VE VŠECH STÁTECH SVĚTA - https://miloslav7.blogspot.com/2018/04/otevreny-dopis-politickym-stranam-ve.html

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa