Podnikatelská elita se šikuje: Druhé referendum o brexitu podpořilo přes 70 šéfů

Autor: ČTK, bud - 
4. 11. 2018
05:00

Přes 70 britských obchodníků a podnikatelů požaduje vypsání referenda o brexitové dohodě v dopise, který zveřejnil nedělník The Sunday Times. Dohodu s Evropskou unií vyjednává premiérka Theresa Mayová a signatáři varují před hospodářskými škodami v případě neřízeného či destruktivního brexitu.

Deník zveřejnil list před čtvrtečním spuštěním kampaně za druhé referendum s názvem Byznys pro lidové hlasování. Jenže Mayová v minulosti opakovaně prohlásila, že žádný nový plebiscit se konat nebude.

„Podnikatelská sféra dostala slib, že když země odhlasovala odchod, tak obchodování s EU bude pokračovat bez potíží,“ uvádí dopis. V něm podnikatelé konstatují, že jistota budoucích vztahů je potřebná, aby mohli investovat v dlouhodobém horizontu.

Bolavý rozchod s Bruselem a chudnutí Británie

„I přes nejlepší úsilí premiérky návrhy, které projednávají vláda a Evropská komise, toto nesplňují a nejsou zdaleka ani tak dobré, jako je současná dohoda, kterou uvnitř EU máme,“ dodávají podnikatelé. Ti poukázali také na to, že nejistota posledních dvou let vedla k poklesu investic, což povede k chudnutí Británie.

Dopis podepsali mimo jiné někdejší šéf pojišťovny Lloyd’s of London John Nelson, bývalý šéf společnosti Marks & Spencer Paul Myners či zakladatelka portálu Lastminute.com Martha Foxová.

Podle televize Sky News, která o dopisu informovala s předstihem, jsou mezi signatáři také Justin King, bývalý šéf společnosti provozující supermarkety Sainsbury's, či sir Mike Rake, bývalý předseda představenstva telekomunikační společnosti BT Group. 

Dopis  podepsali především zakladatelé, ředitelé a další vysoce postavení představitelé soukromých podniků, neboť představitelé podniků s podílem státu se zdráhají veřejně prezentovat své politické názory. 

Otevřený list varuje, že současné návrhy řešení brexitu, o kterých Londýn s Bruselem jedná, nezajistí bezproblémový obchod po 29. březnu příštího roku, kdy by měla Británie evropský blok opustit. 

Sedmdesátka vysoce postavených podnikatelů proto vyzývá, aby o vyjednaných podmínkách brexitu nechala britská vláda rozhodnout všechny britské občany.

V Británii se množí hlasy za nové referendum o EU:

Video Premiér v demisi Andrej Babiš se neobává, že by po brexitu Britové dál nezaměstnávali Čechy. - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy
720p 360p

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
spoon ( 3. listopadu 2018 21:40 )

tahni do ha.jzlu kretene!

Miloslav123 ( 3. listopadu 2018 21:11 )

Brexit ve své podstatě směřuje proti žádoucímu směru vývoje mocensko-politického uspořádání světa. V současnosti si už stále více lidí uvědomuje, že stávající mocensko-politické uspořádání světa je totálně nespravedlivé. Politický vývoj lidstva neodvratně směřuje ke vzniku globální vlády, která napraví vztahy v současné odsouzeníhodné mezinárodní politice i vztahy v politice jednotlivých států. Pokud globální vláda vznikne na základě demokratických principů rozhodování, nelze proti nastolení takové světovlády nic racionálního namítat. Jedna možná cesta vzniku Globální federace, která napraví vztahy v současné mezinárodní politice i v politice jednotlivých států a nastolí trvalý mír na celé planetě, je uvedena v článku: OTEVŘENÝ DOPIS POLITICKÝM STRANÁM VE VŠECH STÁTECH SVĚTA - https://miloslav7.blogspot.com/2018/04/otevreny-dopis-politickym-stranam-ve.html

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa