Do EU jedině za poplatek: Brusel chce Britům po brexitu „napařit“ víza

Autor: dj, ČTK - 
26. 4. 2018
23:25

Evropská unie chce, aby pro Brity po brexitu při návštěvě jedné ze členských zemí EU platila vízová povinnost. Za vízum by tak museli zaplatit 175 korun, EU míní tento plán rozšířit na všechny země mimo Evropský hospodářský prostor. Vízová povinnost začne pro Velkou Británii platit v případě, že se rozhodne opustit celní unii Evropské unie, informoval deník Daily Mail.

Schválená víza budou platná po tři roky nebo do vypršení cestovního pasu, povolení může být anulováno v případě, že se daný člověk dostane na seznam podezřelých osob.

Britové při žádosti o vízum do členských zemí EU budou muset poskytnout své osobní údaje a informace o jejich zahraničních cestách. Budou rovněž muset odpovědět na otázky o jejich bezúhonnosti.

Nová povinnost závisí na celní unii

Vstupní poplatek navrhl úřad Evropského systému cestovních povolení, jde mu hlavně o zamezení nelegalní migrace a volného pohybu zločinců. EU ale doufá, že jí to pomůže s několika miliardovým rozdílem v rozpočtu, který jí po brexitu zůstane. Vízová povinnost se bude týkat všech zemí, které nejsou členy EU, mezi něž bude od 29. března příštího roku spadat i Británie.

EU připouští, že pokud Britové zůstanou v celní unii nebo se společně dohodnou na jiných podmínkách, bude možné, aby se jim toto nové nařízení vyhlo.

Žádost bude možné podat přes online aplikaci, kde Britové vyplní svá osobní data a údaje jejich cestovních pasů. Žadatelé budou nuceni odpovídat i na otázky jejich cestovní historie a právní bezúhonnosti. Všechny informace budou po zpracování zařazeny do databází orgánů EU zabývajících se bojem s kriminalitou.

Co bude platit při cestě do Británie?

Pokud se nevyskytnout žádné problémy vše by mělo být vyřízeno během několika minut. Pokud by nastaly komplikace, může vyřízení požadavku trvat až čtyři týdny, Brusel upozorňuje, že v takovýchto situací vízum nemusí být vůbec vydáno.

Premiérka Theresa Mayová vzkázala, že i britské hranice budou kontrolované a že zamezí volnému vstupu do země. Její vláda ale zatím nijak nespecifikovala, jaká opatření budou pro obyvatele členských zemí EU při cestě do Británie platit. Poslanec Craig Mackinlay už v loňském roce mluvil o zavedení vstupního poplatku ve výši necelých 300 korun. Nic však není oficiální.

Hlavní vyjednávač EU o brexitu Michel Barnier (vpravo) a britský ministr pro brexit David Davis na jednání v sídle EU v BruseluHlavní vyjednávač EU o brexitu Michel Barnier (vpravo) a britský ministr pro brexit David Davis na jednání v sídle EU v Bruselu | 

Projekt Galileo má být britský protějšek

Mezitím britská vláda zvažuje vytvoření satelitního navigačního systému, který by byl konkurentem projektu Evropské unie Galileo. Důvodem je snaha omezit přístup Británie k citlivým bezpečnostním informacím po jejím odchodu z EU.

Satelitní program Galileo, který má být konkurentem americkému systému GPS, se ukázal být dalším konfliktním bodem mezi Británií a EU, která k Británii přistupuje tak, jako kdyby Londýn už unii opustil. Mluvčí britského ministerstva pro podnikání, energetiku a průmyslovou strategii uvedla, že Británie by chtěla členem programu Galileo zůstat. Pokud bude odříznuta, je připravena reagovat.

Británie chce zpět miliardy

Ministr pro podnikání Greg Clark uvedl, že pokud bude Británie ze systému vyloučena, může to způsobit roky zpoždění a zvýšení nákladů na projekt, které mají dosáhnout deseti miliard eur (254,6 miliardy Kč).

Clark rovněž jedná s právníky o získání 1,4 miliardy eur, které země do projektu od jeho zahájení v roce 2003 investovala. V Praze sídlí od roku 2012 Agentura pro evropský globální navigační družicový systém (GSA), která systém Galileo provozuje.

Doporučujeme
zdenek43 ( 27. dubna 2018 16:43 )

at se nestrati toooooo,,, ze Anglani maji p l a t i t ......... Velký rozvod začíná, zkomplikují ho dluhy. Británie odmítá zaplatit 60 miliard eur, EU na nich trvá - 29.3.2017 Británie měla do společného evropského rozpočtu zaplatit ještě zhruba 60 miliard eur (přes 1,5 bilionu korun). Podle propočtů Evropské komise to je částka, kterou budou Britové po odchodu dlužit. Jde o jejich podíl na různých společných projektech, se kterými dřív souhlasili, nebo o výplaty penzí britským zaměstnancům evropských institucí. "Není to žádná sankce nebo trest, ale Británie musí zaplatit svůj účet," řekl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Britští politici zatím nechtějí o placení ani slyšet. forrrrrrrrrrrrrrrrrr - - - 11.2017 - Podle posledních zpráv se Mayová chystá zvýšit částku, kterou Británie za svůj odchod EU vyplatí. Premiérka je prý ochotná zaplatit až 20 miliard liber......... 20 a neeeeeee 60 ???!!!!!!!!

zdenek43 ( 27. dubna 2018 16:21 )

ale - to jsou zase keci - oblbovak jak se urednik STARA - POTI - MAKA . . . . jak jednoduche -  Návod jak vyplnit formulář ESTA pro vstup do USA bez víza Cestovní registrace ESTA umožňuje vycestovat do USA bez nutnosti žádat o vízum. Formulář ESTA je k dispozici online, jeho vyplnění zabere asi 10-15 minut. V tomto článku pro vás mám obrázkový návod a vzor, jak správně vyplnit ESTU. Poplatek za cestovní registraci ESTA Cena cestovní registrace ESTA je 14 $ (289,50 Kč). Z toho 4 $ (82,71 Kč) jsou nevratný poplatek za vyplnění formuláře a 10 $ (206,78 Kč) daň na podporu cestování. Při neschválení registrace ESTA se 10 $ vrací. Kdo může cestovat do USA na ESTA? Žádost ESTA mohou vyplnit osoby, které cestují do USA za účelem obchodní cesty, nebo turistiky za předpokladu, že doba pobytu nepřekročí 90 dní. Žadatel musí být občan ČR, Slovenska, nebo jiné země zařazené do programu Visa Waiver Program (VWP). Vycestovat lze pouze na biometrický pas. Kdy vyplnit ESTA Američané doporučuji o ESTA požádat přinejmenším 72 hodin před odletem. S kratším časem roste riziko, že rozhodnutí nezískáte včas. Já doporučuji ESTA vyplnit ihned po zakoupení letenek. V případě zamítnutí ESTA musíte žádat o cestovní vízum, vyřízení se může protáhnout na dva týdny.......atd.

tomik007 ( 27. dubna 2018 08:25 )

VIZA budou chtit hlavne Britove aby se jim tam necpali namrdi

cocumysvole ( 26. dubna 2018 23:50 )

Ti degenerovaní debilové v Bruselu museli zblbnout víc než je jejich přirozenost. Británie je jediná velmoc která celou HLOUPOU EU držela nad vodou - jak finančně tak morálně. A jestli si mocipáni z EU myslí že tímhle debilním kopáním můžou Británii jakkoliv ublížit tak jsou na omylu. Ale až jim to dojde tak už bude zatraceně pozdě.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud