Nesmějte se škodolibě „eurohujerům“, přesvědčoval Brity ministr. Brexit nás má sjednotit

14. 2. 2018
18:07

Odchod Británie z Evropské unie není důvodem k obavám, ale k naději. Řekl to ve středu britský ministr zahraničí Boris Johnson. Prohlásil to v projevu o takzvaném brexitu, ve kterém se snažil uklidnit ty obyvatele Británie, kterým se plánovaný rozchod s evropským blokem nelíbí. Brexit přitom označil za „velký liberální projekt“, který může „časem sjednotit tuto zemi“.

Dnešní Johnsonova řeč je první z řady projevů ministrů, jimiž chce vláda premiérky Theresy Mayové prokázat připravenost na brexit, a uklidnit tak britskou veřejnost. Odchod Spojeného království z Evropské unie je naplánován na 29. března příštího roku.

Příznivce odchodu Británie z evropského bloku, ke kterým sám patří, ministr Johnson vyzval, aby nevyjadřovali nad brexitem „škodolibou radost“ a brali ohled na to, že značná část Britů si odchod z EU v referendu nepřála. Obyvatele své země vyzval, aby „se sjednotili ve prospěch toho, čemu všichni věří“. Tím je podle něj „sebejisté“ Spojené království.

Brexit nejde zvrátit

Výsledky předloňského referenda o brexitu nelze podle Johnsona už zvrátit. Kdyby se uskutečnilo druhé lidové hlasování o členství v EU, jak někteří požadují, vyvolalo by to podle něj jen nové politické spory a tím, kdo by byl na straně poražených, by byla Británie. Druhé referendum by bylo „katastrofálním omylem, který by vedl k permanentnímu a nesmazatelnému pocitu zrady“, dodal ministr.

Názory na brexit jsou mezi Brity různé.Názory na brexit jsou mezi Brity různé. | 

Aktuální jednání o podmínkách odchodu Spojeného království z EU označil šéf britské diplomacie za dobrá. Podle něj dává smysl, aby si Británie v určitých oblastech udržela společné standardy s evropskou sedmadvacítkou. Ovšem volba, o které oblasti půjde, musí být na Britech.

Británie nesmí zůstat svázaná zákony EU

Po brexitu podle něj nemůže být Londýn vázán pravidly EU. Brusel přitom navrhuje, aby v přechodném období, které by mohlo trvat až do konce roku 2020, platila v Británii nadále unijní pravidla, a to i nově přijatá. Na jejich podobu by ovšem Londýn neměl již žádný vliv. Podle zastánců brexitu by se z Británie stal „vazalský stát“ EU.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
360p
Další videa