Mayová chystá projev k brexitu a rozvodu s EU. „Zdravý rozum zvítězí,“ věří ministryně

Autor: base, ČTK - 
11. 2. 2018
12:45

Britská premiérka Theresa Mayová během několika příštích týdnů vystoupí s projevy, v nichž nastíní cestu Británie z Evropské unie; první z nich se čeká příští týden. Podobné proslovy chystají i někteří ministři její vlády.

Británie doufá, že příští měsíc uzavře dohodu o přechodném období po brexitu a že během letoška vyjedná dlouhodobou obchodní smlouvu. Nicméně Brusel dal tento týden najevo, že dohoda o přechodném období vůbec není jistá a že Londýn musí dát najevo, co od Unie chce.

„Je to v našem zájmu a je to v zájmu EU. Myslím, že zdravý rozum zvítězí,“ odpověděla britská ministryně pro mezinárodní rozvoj Penny Mordauntová na otázku, zda se dohody o přechodném období podaří dosáhnout.

Mayová a její kolegové z vlády o různých aspektech britského odchodu z EU chtějí mluvit v sérii projevů, pro něž se vžilo označení „cesta k brexitu“.

„S tím, jak postupujeme po této cestě do budoucnosti, vyjasníme více podrobností, aby bylo jasnější, jak nový vztah (s EU) prospěje lidem ve všech částech naší země,“ řekl agentuře Reuters nejmenovaný zdroj z kanceláře premiérky.

Mayová prý s prvním projevem vystoupí příští sobotu na bezpečnostní konferenci v Mnichově, kde má mluvit o bezpečnostních vazbách, jaké chce mít Británie s EU. Její ministři se zaměří na práva pracovníků nebo obchod. Jako první se chystá ve středu vystoupit šéf britské diplomacie Boris Johnson, který patří mezi nejhlasitější zastánce odchodu Británie z Evropské unie. Naopak ministr financí Philip Hammond, považovaný za nejproevropštějšího člena současné vlády, projev mít nebude.

Video Facka pro Mayovou. „Rebelové“ si vybojovali zákon, kterým ovlivní finále brexitu. - Reuters, Markéta Volfová
1080p 720p 360p
¨

Doporučujeme
kukuku ( 11. února 2018 13:49 )

Úplně stejně jako mladá tupá.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa