Pondělí 28. září 2020
Oblačno 12°C

Děti v bouři zrozené: Daniella porodila v autě zapadlém ve sněhu, ten způsobil řadu problémů

Autor: ČTK, Mii - 
3. března 2018
10:02

Desítky tisíc lidí bez elektřiny, ohromné množství sněhu, zrušené lety a několik obětí. To je dosavadní bilance sněhové bouře Emma, která se koncem týdne prohnala přes Britské ostrovy. V Irsku bylo v jejím vrcholu bez elektřiny kolem 120 tisíc lidí a život se tam prakticky zastavil. Londýnské letiště Heathrow hlásí 370 zrušených letů. Dvě ženy dokonce musely rodit v autě a na silnici – jedné vozidlo zůstalo uvězněno ve sněhu, k druhé se zdravotníci nedostali včas. Také kvůli sněhu.

Podle meteorologů je aktuální zimní počasí na Britských ostrovech nejhorší za posledních 30 let. Britský Met Office informoval, že oficiálně padl rekord nejnižší teploty pro 24hodinové období během měsíce března. Zejména ve Skotsku a severní Anglii přitom podle zpravodajské společnosti BBC může mimořádná zima trvat až do konce příštího týdne.

Děti v bouři zrozené

Komplikace kvůli sněhu potkaly i rodící ženy. Daniella Waringová byla nucena porodit ve svém autě poté, co jí cesta do porodnice trvala déle, než očekávala. Její auto doslova uvízlo ve sněhu. S porodem tak asistoval její manžel Andrew.

 

„Počasí bylo velmi špatné a nedařilo se mi najít místo, kde zastavit. Sotva jsem zvládl zavolat záchranku, když se dítě začalo drát na svět. Jelikož jsem ale byl přítomný u porodu našich dvou dalších dětí, jen jsem kopíroval, co jsem viděl,“ vyprávěl muž záchranářům. Ti jej později pochválili za odvedenou práci.

„Podmínky byly přinejmenším obtížné a měli jsme problém rodinu najít. Jak jsme ale projeli cestu několikrát, nakonec jsme našli a informovali zbytek týmu, kde se nachází,“ popisoval záchranář Philip O’Donnell. „Měla jsem o ně strach, jak tak stáli na krajnici v mimořádné zimě, ale teď jsem nadšená, byl to můj první zásah,“ dodala medička Claire Robertsová, která se zaučovala. Dítě je zdravé a už odpočívá v nemocnici.

Podobně netradiční porod měla kvůli sněhu i žena z irské oblasti Kildare. Když začala rodit a volala do nemocnice, zdravotníci přijeli s velkým zpožděním, protože jejich vozidlo zůstalo uvězněno ve sněhu. Nakonec tak porodila na silnici cestou do nemocnice.

Země hibernuje

V Irsku a Británii bylo v pátek zrušeno přes 1900 letů, napsal deník The Guardian. Zcela uzavřená zůstala letiště v Dublinu, Corku a v Cardiffu. Letiště ve Skotsku, kde mráz mírně polevil, se otevřela, avšak cestující tam museli počítat se zdržením či rušením letů. Omezení se dotkla i spojení s Prahou. Podle stránek Letiště Václava Havla byly zrušeny dva páry letů mezi českou metropolí a Dublinem, dále lety do Londýna (City), Bristolu a Glasgow. Zrušen byl také spoj na Heathrow, kde se neuskutečnilo 30 procent letů.

Nejhůře dolehla Emma na jihovýchod Irska, kde se údajně tvoří až dvoumetrové závěje. Doporučení nevycházet ven sice odpoledne přestalo platit, úřady však stále žádají obyvatele, aby nevyjížděli na silnice a na několika místech prodloužily platnost červené výstrahy až do sobotních 9:00 místního času (10:00 SEČ). „Země musí víceméně setrvat v hibernaci“, řekl vicepremiér Simon Coveney. V Irsku se v pátek neobchodovalo na burze, zavřené byly také všechny školy a většina vládních institucí. Některé školy prý nemusí otevřít ani v pondělí.

Pomáhat musela i armáda

Spoustu práce teď bude mít stát s odstraňováním následků a úřady varovaly, že do některých míst nemusí pomoc dorazit i několik dní. Po výpadku dodávek elektřiny pro asi 120 000 domácností, bylo v pátek odpoledne bez proudu stále asi 26 000 odběratelů. Premiér Leo Varadkar ujistil, že dopravit k lidem potraviny a palivo je nyní prioritou vlády. Web Independent.ie odhaduje, že aktuální rozmary počasí vyjdou irskou ekonomiku na přibližně 116 milionů eur (téměř tři miliardy Kč).

Na mnoha místech Irska napadlo podle meteorologů 40 centimetrů sněhu a poprvé od roku 2010 dostal výraznější sněhovou nadílku i Dublin. Další podobnou dávku sněhu už meteorologové neočekávají, dále však v pobřežních oblastech hrozí záplavy. Ty se vyskytly už v pátek například i v jižní části Dublinu.

Dopravní chaos v pátek přetrvával také v Británii, kde stovky aut zapadlých ve sněhu pomáhala vyprošťovat armáda. Úřady v mnoha oblastech vyzývaly obyvatele, aby cestovali jen v případě absolutní nutnosti, podle šéfa dopravní policie pro hrabství Devon, Cornwall a Dorset šéfinspektora Adriana Leiska ale někteří lidé varování nedbali. „Když musíme osvobozovat vás, může to znamenat ohrožení života někoho jiného,“ uvedl.

Obrovské výpadky provázely železniční dopravu po celé Británii. Odpoledne byly nečekaně pozastaveny všechny odjezdy z nejrušnějšího britského nádraží, londýnského Waterloo, nakonec ale bylo oznámeno, že vlaky budou jezdit až do večerních hodin.

V západní a centrální Anglii a Walesu bylo s příchodem večera přes 13 000 odběratelů bez proudu poté, co ve Walesu napadlo místy půl metru sněhu. Naopak zřejmě nedojde ke kritickému nedostatku plynu, před kterým poprvé po osmi letech ve čtvrtek varoval dodavatel National Grid. V pátek své varování stáhl.

Británii nyní hrozí záplavy

Varování kvůli sněhu nebo mrznoucím srážkám budou v Británii platit i o víkendu, půjde už ale pouze o nejnižší stupeň výstrahy. Největším problémem nyní mohou být záplavy způsobené táním sněhu. Napříč Anglií je v platnosti 36 oranžových a 15 červených výstrah. Mimořádně chladné počasí by se pak podle národní meteorologické služby mohlo udržet i celý příští týden.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud