Čtvrtek 21. října 2021
Svátek slaví Brigita, zítra Sabina
Oblačno, déšť 15°C

Spolupracoval šéf britské opozice s StB vědomě? Určitě, tvrdí agent, s nímž se scházel

Autor: ČTK, nkov - 
16. února 2018
16:47

Nynější předseda britské Labouristické strany Jeremy Corbyn v 80. letech vědomě spolupracoval s československou Státní bezpečností (StB) a dostával za to peníze, řekl v pátek novinářům na dotaz ČTK bývalý příslušník StB Ján Sarkocy. Zároveň potvrdil dřívější informace, že se během svého působení na diplomatickém postu v Londýně s Corbynem opakovaně setkával. Archiv bezpečnostních složek Sarkocyho tvrzení nicméně odmítá, za pomluvu ho označil i tiskový mluvčí lídra britské opozice.

Corbyn podle Sarkocyho nebyl jediným představitelem labouristů, který spolupracoval s StB. „Byl naverbován. Dostával za to i prachy,“ uvedl na adresu Corbyna, byť peníze mu prý sám nepředával. Dodal, že Corbyna „přihrál“ StB nyní významný poslanec labouristické strany a že naverbování Corbyna se uskutečnilo „pod ochranou Ruska“.

„Všechny informace, které jsme dostávali nejen od něj, ale i od jednoho podpůrného zdroje, aby to bylo verifikovatelné, byly hodnoceny v Moskvě ‚jedničkou‘. To, co nemohli dělat Rusové, jsme dělali my,“ řekl nyní 64letý Sarkocy, který žije nedaleko Bratislavy. Corbyn se podle něj například účastnil asi dvakrát ročně recepcí na československé ambasádě.

Obsah získaných informací Sarkocy blíže neupřesnil. S nadsázkou pouze řekl, že věděl, co bude mít tehdejší britská premiérka Margaret Thatcherová k snídani, k obědu a k večeři a jaké šaty bude mít na sobě.

StB zajímaly Corbynovy vazby na JAR

Doplnil, že motivem Corbyna spolupracovat s StB patrně nebyly jen peníze a že se s ním potkal častěji než třikrát, jak to vyplývalo z dosavadních informací. Naznačil také, že StB se o Corbyna zajímala i s ohledem na jeho kontakty na rodinu jihoafrického bojovníka proti apartheidu a pozdějšího prezidenta Nelsona Mandely.

Na dotaz, zda Corbyn věděl, že mluví nejen s diplomatem, ale zároveň s příslušníkem StB, Sarkocy odpověděl, že v té době nebylo pochyb, že českoslovenští diplomaté pracují pro StB.

Jeremy Corbyn (Labour Party) se v 80. letech údajně scházel s československou StB. Jeremy Corbyn (Labour Party) se v 80. letech údajně scházel s československou StB. | twitter

Thatcherovou neměl předseda Labouristů v oblibě

Podle čtvrtečního vydání britského listu The Sun svazek StB britského politika popisuje jako muže s negativním vztahem „ke Spojeným státům i současné politice konzervativní vlády“, kterou v té době vedla Thatcherová. Jeho postoj k východnímu bloku byl podle listu označován za „pozitivní“ a hovoří se také o jeho údajné podpoře „sovětské mírové iniciativy“.

Sarkocy dnes tvrdil, že britská tajná služba se o naverbování Corbyna dozvěděla a že on musel Británii následně opustit. „Kdyby se v té době něco stalo, mohl Corbyn jít bydlet do Ruska,“ řekl.

Podle Sarkocyho, který podle archivních dokumentů jako příslušník StB působil na ambasádě v Londýne v letech 1986 až 1989 v pozici třetího tajemníka velvyslanectví, spolupracovali s StB i jiní představitelé labouristické strany. „Nebyli to jen ti v postavení poslanců, ale byli z řad vyšší vrchnosti,“ řekl bez bližších podrobností.

Ze svého působení u StB měl Sarkocy podle svých slov dobrý pocit. Řekl také, že práce ho naplňovala.

Archiv Sarkocyho tvrzení popírá

Ředitelka Archivu bezpečnostních složek Světlana Ptáčníková prohlásila, že tvrzení bývalého rozvědčíka Státní bezpečnosti (StB), který se v 80. letech s Corbynem setkával, je v rozporu s dochovanými materiály. 

Video Moje StB, Příběhy 20. století - Post Bellum

Rozvědčík Ján Sarkocy řekl, že Corbyn s StB spolupracoval vědomě. Podle Ptáčníkové tento politik nemohl být agentem, protože v tom případě by měl zcela jinak vedený svazek.

„Kdyby byl Corbyn agent, měl by svazek vedený v jiné kategorii. To jsou svazky řádu čtyři, to znamená že jejich čísla začínají čtyřkou,“ řekla Ptáčníková. Vysvětlila, že vedení agentů mělo svá přesná pravidla, a když se jím někdo stal, byl převeden do jiného typu svazku. Tvrzení bývalého rozvědčíka jsou podle ní v přímém rozporu s archivními materiály.

Sarkocy byl v roce 1989 z Velké Británie vyhoštěn spolu s několika dalšími rozvědčíky. Ještě v té době je v závěrečné zprávě o jeho stycích uveden Corbyn jako "RS", tedy osoba, o niž měla rozvědka zájem, nikoli jako agent.

Ve svazku se dochovaly pasáže, které naznačují, že rozvědka se snažila vystupovat tak, aby Corbyn neměl žádné podezření. Doslova je tam uvedeno, že výdaje na schůzky mají být takové, aby nebolo možné dedukovať zo strany CORBYNa prípadný operatívny záujem“.

Corbynův mluvčí označil tvrzení za směšné

Na vyjádření ředitelky archivu se odvolal i tiskový mluvčí Jeremyho Corbyna. Tvrzení, že předseda labouristů Jeremy Corbyn byl spolupracovníkem československé Státní bezpečnosti (StB), je prý směšnou pomluvou a je naprosto nepravdivé.

Jeremy nebyl agent, důvěrný styk, informátor ani spolupracovník československé zpravodajské služby. Tato tvrzení jsou směšnou pomluvou a naprosto nepravdivá,“ uvedl na dotaz ČTK mluvčí předsedy nejsilnější britské opoziční strany.

„To, jak bývalý československý agent Jan Sarkocy popisuje své setkání s Jeremym, bylo nepravdivé před 30 lety, je to nepravdivé nyní a je to naprosto nedůvěryhodné,“ uvedl dále. „Jeho líčení událostí má více děr v příběhu než špatný film o Jamesi Bondovi,“ dodal.

Video Babiše vedla StB jako agenta oprávněně. Soud v Bratislavě smetl jeho žalobu - Televize JOJ

Zobrazit celou diskusi
Další videa