„Zrádce.“ Šéf britské opozice to za údajné styky s StB schytal od ministra

Autor: CTK, ivm - 
16. února 2018
12:00

Konzervativní britský ministr obrany Gavin Williamson označil předsedu Labouristické strany Jeremyho Corbyna za „zrádce, kterému nelze důvěřovat“. Williamson to uvedl při příležitosti setkání ministrů obrany NATO v Bruselu, informoval o tom web listu Evening Standard. Ministr tak reagoval na informaci, že Corbyn se v 80. letech třikrát setkal s příslušníkem československé tajné policie StB. Corbyn uvedl, že nevěděl, že muž je agentem tajné služby.

„To, že se stýkal se zahraničními špiony, je zrada této země. Nemůžeme mu důvěřovat,“ prohlásil britský ministr obrany na adresu lídra opozice Corbyna. „Znovu a znovu stranil těm, kdo chtějí zničit všechno velké na této zemi, ať už je to sympatizování s teroristy či podpora rudých režimů,“ řekl také Williamson. Teroristy měl podle britského webu na mysli palestinské radikály či íránský režim. 

Corbynův mluvčí v reakci na Williamsonova slova uvedl, že ministr obrany „by se měl věnovat své práci a nevěřit úplně falešným a směšným pomluvám“. Mluvčí Corbyna hájil s tím, že se vytrvale snaží hájit mír a bezpečí občanů.

Corbyn se s agentem setkal třikrát, oficiálně to byl diplomat

Britský ministr obrany kritizoval Corbyna poté, co list The Sun ve čtvrtek otiskl článek s titulkem „Corbyn a špion komoušů“, v němž informoval, že se tehdejší labouristický poslanec Corbyn setkal ve druhé polovině 80. let nejméně třikrát s agentem československé tajné služby.

Corbyn schůzky přiznal s tím, že se stýkal s diplomaty z mnoha zemí. Agent byl totiž tajemníkem československého velvyslanectví. Také ředitelka českého Archivu bezpečnostních složek uvedla, že Corbyn agenta považoval za diplomata. Z dokumentů „nijak nevyplývá, že by věděl, že se stýká s rozvědčíkem“, uvedla ředitelka archivu.

Předseda labouristů byl podle šéfa britské tajné služby velmi naivní

Podle bývalého šéfa britské tajné služby MI6 Richarda Dearlovea byl ale Corbyn buď „neuvěřitelně naivní“, nebo přesně věděl, „co se děje, takže byl spoluviníkem“. „Dokumenty ukazují, že (Corbyn) byl cílem (StB) v době, kdy český režim pronásledoval disidenty. Režim byl nepřítelem Západu,“ řekl Dearlove podle britských médií.

Mluvčí Corbyna v reakci na to bývalého šéfa MI6 kritizoval s tím, že by neměl přikládat důvěryhodnost falešným pomluvám, když sám „byl zapojen do nechvalně proslulé pochybné dokumentace“, která (v roce 2003) pomohla přivést Británii do „katastrofální války v Iráku“.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud