Pondělí 22. července 2024
Svátek slaví Magdaléna, zítra Libor
Polojasno 30°C

Tři roky od obvinění množitelky čivav Wastlové: Soud se vleče, obžalovaná jednání zdržuje

Video se připravuje ...
Autor: Jana Ulrichová, Kateřina Lang - 
26. října 2021
05:10

Budou to už tři roky, co policisté v Plzni obvinili z týrání zvířat a neoprávněného podnikání množitelku psů Ivu Wastlovou (51), která na dvou místech na Plzeňsku držela v otřesných podmínkách stovku čivav. Teď se za to u soudu zpovídá z týrání a neoprávněného podnikání, jednání ale cíleně protahuje.

I když bylo soudní řízení zahájeno v květnu 2019, obžaloba zazněla až o rok později. Do té doby posílala Wastlová soudu neschopenky. Když konečně na jednání dorazila, trvala na tom, že chce osobně slyšet všechny svědky, kterých v případu figurují desítky. Soud proto všechny postupně předvolává a jednání se tak vleče.

Iva Wastlová u soudu v Plzni Iva Wastlová u soudu v Plzni | Jana Ulrichová

Výkaly v krmení

Podle obžaloby držela a množila Wastlová v letech 2017 a 2018 v nevyhovujících podmínkách v panelovém bytě v Plzni 79 čivav. Měla je zavřené v klecích vyskládaných na sobě, v každé kleci se tísnilo hned několik zvířat najednou. Psi živořili ve špíně, granule i vodu měli znečištěné výkaly a močí. Chov byl navíc promořený smrtelně nebezpečnou parvovirozou.

Čivavy zabavené množitelce Ivě Wastlové, Plzeň Čivavy, které přežily, propadly státu. Většina z nich už má nové domovy Čivavy zabavené množitelce Ivě Wastlové, Plzeň Čivavy, které přežily, propadly státu. Většina z nich už má nové domovy | Blesk:ÚPZSVM

Těla v mrazáku

Wastlová měla přitom psy nejen v paneláku v Plzni, ale i v domě v nedalekém Sedlci. Tam zřejmě odkládala nemocná zvířata, na kterých už nemohla vydělávat. Při domovní prohlídce tam policisté našli 18 živých psů a řadu těl uhynulých zvířat. Byla nacpaná v mrazáku, zakopaná na pozemku a část jich byla spálena v sudu.

Vydělala 800 000 Kč

Podmínky, v jakých psy chovala, ale množitelku netrápily. Důležitý pro ni byl zisk. Štěňata podle státní zástupkyně prodávala za 5 až 25 000 korun, vydělávala i na psech, které měla na krytí. Za období, kvůli kterému stojí před soudem, si podle obžaloby přišla na více než 800 000 korun.

Sedlec u Starého Plzence, dům, kde množitelka Iva Wastlová odkládala nepotřebná zvířata Takhle to v domě během policejního zátahu vypadalo Sedlec u Starého Plzence, dům, kde množitelka Iva Wastlová odkládala nepotřebná zvířata Takhle to v domě během policejního zátahu vypadalo | Blesk:Krimi Plzeň

O mrtvých nevěděla?

U soudu Wastlová vše popírá. Tvrdila, že se o všechny své psy starala. O mrtvolách, které se našly v Sedlci, prý neměla ponětí a neví, jak se tam dostaly. „Pochybila jsem jen v tom, že jsem neměla živnostenské oprávnění,“ prohlásila. Hlavní líčení bude pokračovat v listopadu, rozsudek ale podle soudkyně ještě nepadne.

Ramita ( 28. října 2021 21:44 )

Mrcha jedna, zavřít a zahodit klíč a už o ní nikdy neslyšet. Doufám, že bude v bolestech umírat a že jí nikdo nepomůže. Tohle ti mrcho karma neodpustí, jde si pro tebe, tak ji přivítej!

Zobrazit celou diskusi