Úterý 29. září 2020
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Oblačno, déšť 14°C

Kozy u tyranky Marie dál živoří na balkoně. Lidé nabízí pomoc, úřad ale mlčí

Autor: Jana Ulrichová, Kateřina Lang - 
9. května 2019
05:20

Problematický chov Marie Vránkové (59) řeší středočeská obec Číčovice už 15 let řeší. V současné době má žena svá zvířata ustájená v rozestavěném domě, kozy na balkoně v patře, koně v přízemí. Na pozemku zavaleném harampádím živoří i kočky, pes a drůbež. Jakkoli krajská veterinární správa už loni na podzim konstatovala, že jde o týrání a navrhla zvířata odebrat, úřady až dosud otálely.

„Chovatelka byla na základě četných stížností občanů opakovaně upozorňována na nevhodnost svého počínání, stížnosti se řešily na přestupkovém oddělení Roztoky,“ uvedla starostka obce Marie Chuchutová.

S chovatelkou ale podle slov starosty nic nehnulo, nereagovala, nepřebírala poštu, na jednání nechodila a dokonce v kontrolní den přestěhovala zvířata jinam. Její koně přitom několikrát z nezabezpečeného pozemku utekli, což zdůvodňovala tím, že je „někdo pustil“. Jeden z jejích uprchlých koní dokonce způsobil v roce 2012 na dálnici D7 nehodu.

V tomto domě zvířata žijí už řadu měsíců, kozy v patře na balkoně, koně v přízemíV tomto domě zvířata žijí už řadu měsíců, kozy v patře na balkoně, koně v přízemí | Jana Ulrichová

Starostka: Nikdo nám nepomohl

Podle slov starostky žádala obec v minulých letech opakovaně o pomoc nadřízené orgány, ale vždy bezvýsledně. „Naposledy podala obec podnět k zahájení řízení kvůli nevhodnosti chovu koní a jiných hospodářských zvířat v tomto objektu Městskému úřadu Černošice v prosinci 2018. Dosud jsme žádnou odpověď neobdrželi,“ potvrdila nečinnost úředníků.

Poté, co na zvířata trpící v otřesných podmínkách upozornily reportérky Blesk tlapek, se ozvalo několik lidí ochotných se odebraných zvířat ujmout. Je mezi nimi i Hana Kubáňová z Knínic na Karlovarsku, která už v minulosti přijala týrané koně ze Všenor.

„I v tomto případě úředníci otáleli, trvalo to roky. Vše se pohnulo až poté, co jsem se vzdala příspěvku od města na péči. Najednou to šlo a rychle,“ řekla s tím, že je ochotna a schopna se postarat i o část zvířat z Číčovic.

Zvířata z Číčovic je ochotná vzít k sobě i Hana Kubáňová z Knínic, která se už v minulosti ujala několika týraných koní odebraných ze VšenorZvířata z Číčovic je ochotná vzít k sobě i Hana Kubáňová z Knínic, která se už v minulosti ujala několika týraných koní odebraných ze Všenor | Jana Ulrichová

Úředníci dál mlčí. Přijde konečně akce?

Blesk tlapky chtěly vědět, zda se od minulého týdne, kdy úředníci svou dosavadní nečinnost omlouvali „časovými a organizačními důvody“, něco změnilo. Hana Haugvic z odboru životního prostředí Městského úřadu Černošice, která má případ na starost, na dotaz neodpověděla, uvedla pouze, že v úterý k tomu zveřejní informaci na internetových stránkách města Černošice.

Do konce pracovní doby úřadu ale žádná zpráva týkající se týraných zvířat v Číčovicích zveřejněna nebyla. Podle informací, které mají Blesk tlapky k dispozici, se už ale úředníci rozhoupali a odebrání zvířat připravují.

Projekt Tlapky podpořil i prezident Miloš Zeman. Doufá, že se mu návrh zákona o vyšší trestní sazbě za týrání zvířat dostane na stůl co nejdříveProjekt Tlapky podpořil i prezident Miloš Zeman. Doufá, že se mu návrh zákona o vyšší trestní sazbě za týrání zvířat dostane na stůl co nejdříve | Archiv Blesku

 

ja-stana ( 10. května 2019 21:31 )

Bordel zvířata neřeší. Nic jim nechybí. Ve špatné kondici nejsou. Jděte do pérdele. Kdyby jste se starali tam kde to je potřeba. A nakonec, bude mít prochcaný svůj barák, že openha.

pooomeranc ( 9. května 2019 14:19 )

Ty koně jsou ustájený v nevhodným prostředí, paní tam má šílenej bordel, atd.Ale ta zvířata rozhodně týraná nejsou, koně jsou v perfektní kondici, žádná podvýživa, mají tam dostatek krmení.To koně ze Všenor nebo kde to bylo, to bylo týrání, to jo.Tohle ne.V poslední době mi připadá, že Plesk tlapky je vyloženě trapnej, vždycky se zaměří na někoho, kde mu k tomu podnět pošlou nějaký sousedi člověka, kterým vadí ten soused a nějaký zvířata jsou jim ve skutečnosti u (_!_).Ale na skutečný týrání se vůbec nezaměřujete.Tady ta ženská má zřejmě finanční problémy, ten rozestavěnej barák by tomu odpovídal, že se dostala do nějaký nouze, nevím, neznám ji.Ale takto týraní koně rozhodně nevypadají, soudím teda jenom podle fotky.A to byl letos nedostatek sena, ta ženská jim to seno kupovala určitě za hodně draho.Mě by například zajímalo co teď dělá *** Liňha, kterej skoro umučil štěně Marleyho k smrti, jestli nemá novýho psa, atd.Před Marleym měl prý několik psů, který záhadně zmizeli, proč v tom Blesk víc nerejpal, aby to hovado nedostalo jenom podmínku?Žeby to bylo proto, že šuKAl dceru poslance za ODS, která o týrání Marleyho evidentně věděla, protože s ním v tu dobu bydlela?

muscula ( 9. května 2019 12:05 )

kde má paní Vránková kozy je její věc

openha ( 9. května 2019 11:36 )

Ta chovatelka by měla jít na psychiatrii, všechna ty zvířata močí,kadí a moč proniká do konstrukce budovy od vrchního patra až do základní desky,asanace nebude levná !!!

vendulala ( 9. května 2019 08:28 )

Potřebovali bychom přijmout také zákon na ochranu lidí a měl by vzniknout
spolek pro jejich ochranu. Mnozí žijí hůř než zvířata a nikoho to
nezajímá.
Zvířata již mají péči nadstandartní,lidé nikoliv. 

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud