Za množírny a týrání natvrdo do basy, navrhuje Zeman. A chválí pomoc Blesk Tlapek

5. 5. 2019
13:26

Drastické záběry zvířat z množíren nenechaly v klidu ani prezidenta Miloše Zemana. Hlava státu si myslí, že zvýšení trestní vazby za týrání zvířat a provozování množíren by problém vyřešilo rychleji, než „moralizování“ pachatelů. Problém, na který už několik měsíců upozorňuje projekt Blesk Tlapky, se už dostal na vládní stůl. Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech řekl, že plánovanou novelu s radostí podepíše, až projde celým schvalovacím kolečkem.

Zastavit chod nelegálních množíren se snaží projekt Blesk tlapky už řadu měsíců. Za tu dobu upozornily redaktorky na stovky případů, kdy byla na ilegálních farmách chovaná zvířata v otřesných podmínkách. 

Video Blesk tlapky: Blesk pomáhá týraným a nemocným zvířatům - Kateřina Lang
1080p 720p 360p

Majitelé množíren navíc mnohdy prodávají zájemcům nemocná zvířata, která u nových majitelů ani nemají šanci přežít a uhynou. „Vůbec nechápu, jak takoví lidé mohou existovat, kteří týrají ty zvířata. A dokonce údajně jen 30 % těchto zvířat zůstane v Česku. Oni to vyvážejí, takže je to šedá ekonomika. Měli bychom se tím prioritně zabývat,“ zastal se zákazu množíren také premiér Andrej Babiš. 

Projekt s radostí přijímá i samotná hlava státu. „Blesk odebírám a dokonce i čtu a tam jsem na tohle téma narazil. Já to rozhodně pokládám za záslužnou činnost. Tlapky jsou skvělé téma no a protože jsem, paní Vero, trochu staromódní, tak já na tyhle věci reaguji zpřísněním trestných sazeb. Co chcete, přijít do tý množírny a moralizovat? To vůbec nepomáhá, takové tři roky natvrdo, ty by problém možná vyřešily,“ lamentoval během živého vysílání Zeman.

Zeman: Novelu s radostí podepíšu

Ve Sněmovně nyní leží ve výborech dvě novely. Jedna se týká trestního zákona a má zavést až desetileté tresty pro tyrany provozující množírny, druhá má ve veterinárním zákonu upravit podmínky chovu fen. V novele se mimo jiné objevuje i povinné čipování a nahlašování dárcovství štěněte. Klíčový zákon, který má chov omezit vytvořil šéf TOP 09 Jiří Pospíšil. 

„Od novely veterinárního zákona si slibujeme, že inspektoři veterinární správy budou přesněji vědět, kdo chová psy, a tak bude jednodušší chovy kontrolovat, zda v nich nedochází k nelegálnímu jednání a týrání zvířat,“ řekl už dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Video Zeman a blesk tlapky - Redakce Blesk
1080p 720p 360p

Prezident rovněž prozradil, zdali by novelu zákona podpořil, kdyby prošla schvalovacím kolečkem ve vládě. „Pokud dostanu na stůl návrh zákona, který by zpřísnil trestní sazby, včetně sazby pro organizovanou skupinu, tak jí s radostí podepíšu a možná si i budu říkat, že to mohlo být dřív,“ řekl moderátorce s úsměvem.

Zmínil také, že sám netušil, že i ve Žďáru nad Sázavu, který dobře zná, je nějaká množírna.  Oznamovat chov nebudou muset útulky pro zvířata, hotely a penziony pro zvířata, ozbrojené nebo bezpečností sbory, chovatelé loveckých psů nebo chovatelé vodících nebo asistenčních psů.

denia ( 9. května 2019 10:05 )

Ano a diky a chvalim tento krok

naidka ( 9. května 2019 07:37 )

To je jistě pravda. Ale přesto by stačilo, kdyby někomu šlo o sebe

i o psa a postaral a vynasnažil se o to, aby jeho pes v útulku nikdy

neskončil.

QTRT ( 8. května 2019 20:12 )

pokud někomu jde o psa, ne o sebe. vybere si takového, který pomoc

potřebuje nejvíce.. starší, nemocný .. a osud kterého většinu populace

nezajímá

QTRT ( 8. května 2019 20:10 )

"JÁ CHCI" psa, který bude takový a takový, vypadat takhle, umět tohle,

dělat tohle..jo jasně a štěně..

protože já chci!Co chce ten pes je lidem jedno.. hlavně že oni získají co chtějíA útulky jsou plné psychicky zbídačených psů, které nikdo NECHCE

QTRT ( 8. května 2019 20:02 )

Pane Bože, slyšíš to?BABIŠ!

který pro svůj byznys týrá každodenně miliony zvířat! zde populisticky

tvrdí, jak to "nechápe"on vážně nemá nijakou soudnost, upřímnost je pro něho sprosté slovo

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa