Úterý 29. září 2020
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Oblačno, déšť 14°C

Do Černobylu se vrací život. V okolí reaktoru pobíhají medvědi, koně a vlci

Autor: Darina Jíchová - 
11. května 2019
14:03

Přestože se očekávalo, že oblast kolem vybuchlého reaktoru sovětské jaderné elektrárny Černobyl na severu Ukrajiny bude po celá staletí neobyvatelná, 33 let po katastrofě se po tamních lesích a loukách prohání stáda bizonů, koní Převalského, vědci zpozorovali také lišky, medvědy a zhruba 200 druhů ptáků, nechybí ani vlci. Studie ukazují, že v uzavřené zóně kolem reaktoru žijí různorodé živočišné druhy, které odolávají i stále přítomné radiaci, napsal deník Daily Mail.

Černobylský reaktor č. 4 explodoval 26. dubna 1986, oblast v následku výbuchu zasáhla 400krát silnější radiace než při dopadu atomové bomby na japonské město Hirošima v roce 1945. Černobyl zůstává jednou z největších jaderných tragédií v dějinách lidstva. Dekontaminace začala ihned po nehodě.

Budovu reaktoru překryl železobetonový sarkofág, bylo evakuováno více než 350 tisíc lidí a oblast kolem Černobylu byla uzavřena. Lidé se do lokality nikdy nevrátili, dodnes v okolí platí přísná bezpečnostní opatření pro případné osídlení.

Přes 30 let od Černobylu.Přes 30 let od Černobylu. | Alexandr Malachovský

Incident měl značný dopad na tamní lidskou populaci, přestože není dosud známý přesný počet ztracených životů. V roce 2000 například některá ukrajinská média uváděla, že v souvislosti s Černobylem zemřelo přes 125 tisíc lidí. Následky výbuchu si nese i životní prostředí.

Jednou z nejvíce postižených oblastí byl les nedaleko reaktoru, který je od té doby znám jako „Červený les“. Tato area byla zasažena nejvyšším stupněm radiace, jehličnaté stromy okamžitě zemřely, listy listnatých stromů se zbarvily do červena. Jen několik málo zvířat vydrželo radiaci. Na základě těchto údajů vědci předpokládali, že se tam život jen tak nevrátí.

Do oblasti se vrátila zvěř

Podle propočtů odborníků to vypadalo, že fauna a flora bude plně obnovena až za několik století. Tři desetiletí po katastrofě a uzavřená zóna vzkvétá. Lesy a louky táhnoucí se přes území Ukrajiny a Běloruska jsou znovu zelené, vrátili se sem ptáci a další zvířata včetně vlků, lišek, medvědů, bizonů a koní Převalského.

Do oblasti kolem Černobylu se po 33 letech od tragédie vrací život.Do oblasti kolem Černobylu se po 33 letech od tragédie vrací život. | Profimedia.cz

V březnu letošního roku uzavřenou zónu navštívila skupina 30 expertů z Velké Británie, Irska, Francie, Belgie, Norska, Španělska a Ukrajiny, aby se o biodiverzitě oblasti přesvědčili na vlastní oči. Jejich studie potvrdila, že tamní příroda je plná savců, šelem, hnízdících ptáků, v řekách plavou ryby, v zemi jsou žížaly. Objevili také úly čmeláků, vos a včel.

Navíc jejich zkoumání ukázala, že přítomná radiace nemá na živočichy ani na rostliny žádný negativní vliv. V uzavřené zóně byly před několika lety umístěny kamery, které měly sledovat postupnou obnovu přírody. Byly to právě pořízené snímky, které přinesly důkazy o bujícím životě v lokalitě. Údaje, které nashromáždili vědci, prokázaly, že se zvířata a rostliny adaptovaly míře radiace.

Negativní účinky radiace

Ze širšího hlediska nebyly zaznamenány žádné negativní účinky radiace, z individuálního pohledu se ale prokázaly, například žáby z uzavřené oblasti jsou mnohem tmavší, hmyz má kratší délku života, u některých druhů ptáků byl detekován albinismus. Žádný z těchto faktů však nijak neovlivňuje faunu jako celek.

Experti se shodují, že za tímto fenoménem může stát několik faktorů. Fauna a flora podle nich může být mnohem odolnější proti radiaci, než se předpokládalo. Případně jsou zvířata a rostliny adaptabilnější, než se vědci domnívali. Za rychlým návratem zvířat, zvláště pak větších savců, rovněž může stát nepřítomnost člověka.

Budoucnost Černobylu

V současné době se několik projektů pokouší do oblasti Černobylu vrátit lidskou populaci. Část uzavřené zóny se stala přírodní laboratoří, kde experti zkoumají evoluční procesy v extrémním prostředí. Domnívají se, že zde mohou najít odpovědi na otázky rychlých environmentálních změn, se kterými se svět nyní potýká.

Černobyl se rovněž stal turistickou atrakcí, jen v roce 2018 ho navštívilo 70 tisíc lidí. Developeři zde plánují zbudovat solární elektrárny. Loni se dokonce v opuštěném městě Pripjať, nacházejícím se v těsné blízkosti Černobylu, konala umělecká výstava a technoparty.

 

Taurus70 ( 11. května 2019 23:57 )

Takze z toho vyplynulo ze vedci jsou vlastne idioti kteri nic nevi a priroda si opet poradi sama.😂😂😂😂

al.bunda ( 11. května 2019 19:20 )

No,Blesk objevil 7 div světa,kdyby trošku měli přehled tak by zjistili že divoká zvířata v okolí Černobylu žijí hned od havárie a nejen to,staré bábušky a dědušci kteří se do okolí po tragedii vrátili tam kupodivu žijí léta,dokonce si tam pěstují zeleninu a k údivu všech se dožívají vysokého věku......

andorea ( 11. května 2019 14:53 )

Zvířatům je tam dobře, protože se tam nevyskytuje nejničivější zvíře na světě - člověk.

trkic ( 11. května 2019 14:46 )

Známej tam teď jede na exurzi, za 10 tisíc jim prej půjčí nějaký ruský teplákový soupravy odolný radiaci a vemou je dovnitř. Tak uvidíme jestli bude zářit až se vrátí domů.....😯

Johnny English ( 11. května 2019 14:32 )

Ano, příroda se bez lidských pracek vyvíjela vždy lépe. Člověk je mimořádně falešné stvoření s pokřiveným charakterem k sobě samému.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud