Savčenková je po roce na svobodě. „Neuteču do ciziny,“ slibuje ukrajinská hrdinka

16. 4. 2019
11:30

Kontroverzní ukrajinská politička, bývalá armádní důstojnice a někdejší vězeňkyně v Rusku Nadija Savčenková vyšla v Ukrajině na svobodu, protože jí v noci na dnešek skončila vyšetřovací vazba, která nebyla prodloužena. Oznámila to agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na příslušné rozhodnutí soudu. Generální prokurátor Jurij Lucenko označil propuštění Savčenkové za signál, že ukrajinská justice je „těžce nemocná“, a připomněl, že obvinění poslankyně nebyla zrušena.

Savčenková strávila ve vazbě více než rok kvůli obvinění z velezrady, z pokusu o státní převrat a z přípravy teroristického útoku. Obvinění odmítala a přičítala snaze prezidenta Petra Porošenka zbavit se před prezidentskými volbami soupeřů.

Ukrajinci si zvolí hlavu státu tuto neděli ve druhém kole. Na výběr mají mezi Porošenkem a politickým nováčkem, hercem Volodymyrem Zelenským, který se podle průzkumů i podle výsledků prvního kola zdá být favoritem.

Někdejší důstojnice ukrajinského vojenského letectva se stala národní hrdinkou, když ji jako dobrovolnici zajali na východě země proruští separatisté a předali Rusům. Savčenková strávila dva roky v ruském vězení, kde několikrát držela hladovku. Po propuštění v roce 2016 – díky výměně za dva ruské zajatce – se stala ukrajinskou poslankyní. Porošenkovu vládu od té doby viní z nekompetence a korupce. Ve vlasti byla zatčena loni v březnu a i v ukrajinské vazbě držela hladovku.

„Neuteču do ciziny. Neutíkám z Ukrajiny, protože jsem ukrajinská hrdinka. Ukrajina pro mne není prázdná fráze, budu za ni bojovat až do vítězného konce a Ukrajina porazí režim Porošenka, prokurátorů a všech těch nepoctivých lidí. Nespravedlivě jsem rok strávila za mřížemi – a to ve své vlasti, a ne v Rusku. Dokážu svou nevinu, u soudu vyhraji,“ prohlásila po propuštění z vězení.

V případě odsouzení hrozí Savčenkové až doživotí, připomněl list Ukrajinska pravda a dodal, že podle svého advokáta se mezitím poslankyně chystá vrátit do parlamentu.

petr12 ( 16. dubna 2019 17:54 )

pro koho je tá vypatlaná psycho blbka hrdina pro Kalouska,Schwarzenberka,Žantovského,Vondru,a další koko.y.

fido2 ( 16. dubna 2019 12:27 )

No rusové před ní varovali, že budou problémy. A už je to tady. Je to psychopatka, patří do blázince.

gabreta ( 16. dubna 2019 12:17 )

Ukrajina je zváštní, když z národní hrdinky na pokyn gaunera udělají vlastizrádce! Jo, když má diktátor v ruce justici, to se to vládne! Stejný, jako když u nás na prezidentské volby zavřeli Sládka, aby mohli zvolit Havla!! Jako přez kopírák!!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa