Volby 2020: Výhru ANO vystřídala „sprcha“ pro Babiše a Zeman zaryl od poražené levice
Aktualizováno -
4. října 2020
•
22:00
Autor:
simao, vei, sab, kal, sova, trm -
2. října 2020
•
05:05
Sdílej:
V říjnových krajských volbách opět nejvýrazněji uspělo hnutí ANO - na prvním místě je v deseti krajích, na druhém místě jsou celkově Piráti s 99 zastupiteli, stejně jich má i ODS. Naopak ČSSD i KSČM propadla. Premiér Andrej Babiš (ANO) pro Blesk Zprávy připustil, že po fantastickém výsledku přišla očekávaná sprcha u tvorby koalic, které jsou často bez ANO. Zmínil také nenávist, kterou k němu chovají jeho oponenti. Babišovi k úspěchu na CNN Prima News popřál i prezident Miloš Zeman, který podtrhl neúspěch levice. Podle něj je chyba v lidech, ale za Janem Hamáčkem (ČSSD) a Vojtěchem Filipem (KSČM) jsou podle něj horší. Dění kolem voleb, které se odehrály ve stínu covidu, jsme na Blesk.cz sledovali online.
Letošní účast v krajských volbách byla s 37,9 procenty druhá nejvyšší v historii.
Vládní sociální demokraté přišli o 88 zastupitelů a budou jich mít 37. Počet krajských mandátů komunistů se sníží z 86 na 13. Propad o osm na 53 křesel regionálních zastupitelů zaznamenali i lidovci. Vítězné vládní hnutí ANO si polepšilo o dva na 178 mandátů. O 31 krajských zastupitelů víc bude mít hnutí STAN, a to 69. Počet zastupitelů ODS vzrostl po letošních volbách ze 76 na 99. TOP 09 si zachová 19 krajských zastupitelů.
Jediný kandidát se stal senátorem v prvním kole - Zbyněk Linhart na Děčínsku. První kolo senátních voleb vyhráli Starostové. Jejich kandidáti postoupili v deseti z 27 obvodů a jeden mandát obhájili už v úvodním kole. Kandidáti navržení ODS uspěli v deseti obvodech, ANO v devíti, KDU-ČSL v sedmi.
Po volbách o půlnoci z neděle na pondělí vstoupí v Česku v platnost nový stav nouze. V řadě regionů zavřou střední školy, omezení postihne i restaurace a hospody, kde budou muset lidé sedět maximálně po šesti osobách u jednoho stolu. Přehled opatření ZDE.
Video Babiš pro Blesk o volbách, obcházení v krajích i nepoměru mezi covidem a rakovinou - Blesk - Jakub Veinlich, Jan Jedlička
Starostové pro jižní Moravu a ODS s podporou Svobodných vytvářejí společný zastupitelský klub v jihomoravském zastupitelstvu. Dnes to řekli lídři Starostů František Lukl a ODS Jiří Nantl. Obě uskupení se mají stát členy nové koalice spolu s KDU-ČSL a Piráty, která nahradí koalici vedenou ANO. Uskupení bude mít v koalici nejvíce mandátů, a to 16, přesto se podle Lukla nic nemění na tom, že by měl být hejtmanem lidovecký lídr Jan Grolich.
15:34
4. 10. 2020
Jihomoravský kraj se jako první region v Česku dohodl na nové koalici. Vznikla necelých šest hodin po skončení voleb a utvořily ji KDU-ČSL, Piráti, ODS a STAN. Vítězné ANO skončilo v opozici, poprvé v dvacetileté historii kraje vypadli komunisté. Novým hejtmanem se podle dohody stane starosta Velatic Jan Grolich (36, KDU-ČSL). „Koalice v této podobě nám dává smysl. Myslíme, že odráží přání voličů,“ řekl Blesku lídr lidovců. Koaliční strany mají v 65členném zastupitelstvu většinu 37 hlasů.
14:06
4. 10. 2020
Dvojnásobný úspěch zaznamenal ve volbách senátor za Uherskohradišťsko a zastupitel Zlínského kraje Ivo Valenta.
Zakladatel skupiny SYNOT podnikající v hazardu uspěl v krajských volbách, když obhájil post v zastupitelstvu Zlínského kraje, a to za volební koalici Trikolóra - Soukromníci - Nezávislí.
Zároveň postoupil do 2. kola senátní volby, ve které za Soukromníky obhajuje křeslo v horní komoře. Valenta je nestraník a člen Senátorského klubu ODS.
13:23
4. 10. 2020
Sociálnědemokratický senátor Jan Žaloudík probere se svou ČSSD, zda si nechá mandát jihomoravského zastupitele. Díky preferenčním hlasům získal v krajských volbách jeden ze čtyř mandátů z 25. místa kandidátky jihomoravské ČSSD. Žaloudík ČTK řekl, že se ziskem mandátu nepočítal, za dva roky mu vyprší senátorský mandát a kandidovat už nehodlá. Lídr ČSSD Marek Šlapal uvedl, že by byl za Žaloudíkovu pomoc v zastupitelstvu rád.
11:45
4. 10. 2020
Na jižní Moravě by večer možná mohli zástupci KDU-ČSL, Pirátů, ODS se Svobodnými a Starostů podepsat koaliční smlouvu. Záležet bude na dohodě.
10:47
4. 10. 2020
Hnutí ANO, které v krajských volbách ve Zlínském kraji těsně zvítězilo před druhými lidovci, usiluje o funkci hejtmana a několik míst v radě. ČTK to řekl volební lídr ANO a starosta Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku Radim Holiš. Povolební vyjednávání podle něj zatím ANO vede se subjekty, které se vymezily proti schválené stavbě nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. Její vznik prosazuje KDU-ČSL dosavadního hejtmana Jiřího Čunka a také STAN.
„Máme za sebou pět stran v prvním kole vyjednávání, dneska chceme dodělat zbytek. Řekli jsme své požadavky na kolegy, ti si to teď přebírají. Možná už dnes nastane i část druhého kola vyjednávání. Zatím výsledek ještě není, předpokládám, že tak rychle nebude,“ uvedl Holiš. S lidovci ani zástupci hnutí STAN, které v krajských volbách skončilo čtvrté, podle něj ANO zatím o možné koaliční spolupráci nejednalo.
23:45
3. 10. 2020
Do zastupitelstva Jihomoravského kraje se z příček mimo první desítku dostali díky preferenčním hlasům oba bývalí hejtmani. Stanislav Juránek se stal jedním z jedenácti zastupitelů KDU-ČSL z 21. místa, Michal Hašek z 18. místa získal jeden ze čtyř mandátů ČSSD. Za sociální demokraty se zastupitelem stal díky preferenčním hlasům i senátor Jan Žaloudík, který byl až na 25. místě. Vyplývá to z volebního webu Českého statistického úřadu.
Nejvíce poskočila předsedkyně hnutí Žít Brno Barbora Antonová, která na kandidátce Spolu pro Moravu složené z TOP 09, Zelených a dalších subjektů získala jeden z pěti mandátů až z 33. místa. Ze sedmého místa na první poskočil u Spolu pro Moravu krajský zastupitel Michal Doležel, který také v minulosti spolupracoval s Žít Brno.
20:00
3. 10. 2020
!
Necelých šest hodin po skončení voleb vznikla v Jihomoravském kraji nová koalice. Utvořili ji KDU-ČSL, Piráti, ODS a STAN. Vítězné ANO skončilo v opozici. Koaliční strany disponují dohromady většinou 37 hlasů. Hejtmanem se zřejmě stane starosta Velatic Jan Grolich (KDU-ČSL).
Video Vyšachovali ANO. V Jihomoravském kraji upekli koalici KDU-ČSL, Piráti, ODS a STAN - Blesk - Jiří Nováček
Video se připravuje ...
19:12
3. 10. 2020
Do druhého kola senátních voleb v obvodu Brno-město podle propočtů ČTK postoupili Roman Kraus (ODS) a bývalá ombudsmanka Anna Šabatová (za Zelené).Kraus má nyní 21,81 procenta hlasů, druhá Šabatová má 17,95 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden. Voleb se zúčastnilo přibližně 47,13 procenta voličů, o hlasy usilovalo 11 kandidátů.
V roce 2014 zvítězil v Brně-městě Zdeněk Papoušek (za KDU-ČSL). Ve druhém kole získal 63,69 procenta hlasů. Druhý skončil Karel Doležal (ČSSD).
18:59
3. 10. 2020
Do druhého kola senátních voleb v obvodu Zlín podle propočtů ČTK postoupili současný senátor Tomáš Goláň (SEN 21) a Pavel Stodůlka (NEZÁVISLÍ). Goláň má nyní 32,16 procenta hlasů, druhý Stodůlka má 23,77 procenta hlasů.
Druhé kolo se koná za týden. Voleb se zúčastnilo přibližně 43,03 procenta voličů, o hlasy usilovalo sedm kandidátů.
18:57
3. 10. 2020
Komunisté poprvé od roku 2000, kdy vznikly kraje, vypadli z jihomoravského zastupitelstva. KSČM dalo svůj hlas 4,47 procenta voličů, nepřekročila tak pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do zastupitelstva.
Dvojka na komunistické kandidátce Filip Zachariáš ČTK řekl, že volební výsledek je obrovské zklamání a že bude třeba stranu proměnit. Musí se například naučit oslovovat voliče přes sociální sítě, jako facebook, twitter či instagram.
18:40
3. 10. 2020
V Senátu po 18 letech končí senátor za vyškovský volební obvod Ivo Bárek (ČSSD). V prvním kole voleb ho předčili Jaroslav Klaška (KDU-ČSL) a Karel Zitterbart (za STAN). Podle Bárka jde život dál. ČTK řekl, že má pracovní nabídky a neztratí se.
18:09
3. 10. 2020
Krajské volby v Jihomoravském kraji podle propočtu ČTK vyhraje hnutí ANO. Zatím má 19,85 procenta hlasů. Na druhém místě bude pravděpodobně KDU-ČSL s 15,47 procenta. Volební účast je zatím 38,62 procenta.
16:44
3. 10. 2020
O vedení ve Zlínském kraji se úzce přetahují hnutí ANO a KDU-ČSL se současným hejtmanem Jiřím Čunkem v čele. Nyní je v čele hlasování ANO. Obě uskupení mají kolem 20 procent, sečteno je v kraji zatím přes 70 % hlasů.
Lidovecký hejtman Čunek má 5 871 přednostních hlasů, lídr kandidátky ANO Radim Holiš jich prozatím získal 1 871.
16:21
3. 10. 2020
Lidovci jsou ve vedení ve Zlínském kraji.
KDU-ČSL tak přeskočila doposud vedoucí hnutí ANO. Sečteno je v regionu zatím kolem 56 % hlasů.
13:20
3. 10. 2020
V nejmenší jihomoravské vesničce se 34 zapsanými voliči, Lhotě u Olešnice, se k volební urně vydali i manželé Roman a Veronika Koudelkovi. „Přistěhovali jsme se sem z Letovic, výhodou je příroda a klid. Jen nám vadí katastrofální stav cesty z Olešnice a to, že tudy občas šoféři profičí větší rychlostí, než je povolená padesátka,“ svěřil se Roman Koudelka. A jak zní vzkaz spokojené rodiny novým krajským lídrům? „Dělejte svou práci pořádně a do života obyčejných lidí zasahujte jen minimálně.“
11:19
3. 10. 2020
Čtyři hodiny před uzavřením volebních místností odvolilo na jižní Moravě 27,78 % voličů do kraje a 25,52 % voličů do Senátu. Informoval o tom krajský úřad.
V Brně, Kuřimi a Šlapanicích, kde volili lidé nejvíce, přišlo k urnám 34,1 % lidí, v Hrušovanech nad Jevišovkou naopak jen 19,27 % oprávněných voličů. V rámci samotného Brna nejvíce táhly volby zatím v Útěchově (45,3 %), Ivanovicích (44,7 %), Kníničkách (44 %), Jundrově (41 %) a Ořešíně (40 %). Nejméně jich přišlo k urnám v Brně-střed (19,3 %) a v Brně-Jih (29,4 %).
08:35
3. 10. 2020
Poklidnou „volební“ službu brněnských strážníků v pátek večer a v noci na sobotu narušilo jen několik drobností. Jeden z voličů (91) si po návratu domů uvědomil, že ve volební místnosti nechal občanský průkaz. Díky ochotné hlídce se jej záhy dočkal. Komisi z okrsku v Novém Lískovci zase „vystrašilo“ několik hlasitých ran v okolí volební místnosti. Ukázalo se, že šlo jen o menší narozeninový ohňostroj. S obavami o komisaře, který se ve smluvený čas nevrátil z plánované přestávky, měli členové z volebního okrsku v centru města. Muže (69), který u sebe neměl mobil, jedna z hlídek strážníků záhy našla v místě bydliště, a mohla tak zbytek volební komise uklidnit.
22:27
2. 10. 2020
Během prvního dne odvolilo na jižní Moravě 21,82 % voličů do kraje a 18,89 % voličů do Senátu. Informoval o tom krajský úřad. V Brně, kde volili lidé nejvíce, přišlo k urnám 28,48 % lidí, v Hrušovanech nad Jevišovkou naopak jen 15,29 % oprávněných voličů. V rámci samotného Brna nejvíce první den táhly volby zatím v Útěchově (36,2 %) a v Žabovřeskách, kde do 21:00 odvolilo 32,07 % lidí. Nejméně jich přišlo k urnám v Brně-střed (16,21 %) a ve Starém Lískovci (22,7 %).
15:32
2. 10. 2020
Ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně odvolil během pátku jeden jediný pacient, který o to projevil zájem. „Volební komise s urnou za ním přijela na chirurgické oddělení,“ řekla mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Zájem volit má ještě jeden marod, který nastoupil do nemocnice během pátku. Pokud bude mít negativní výsledky na covid-19, odvolí v sobotu. Ve Fakultní nemocnici u sv. Anny leželo v pátek 25 pacientů s covid-19.
14:56
2. 10. 2020
V okrsku na Základní škole Zámoraví v Kroměříži odevzdalo svůj hlas v krajských volbách v úvodní čtvrthodině po otevření volební místnosti asi 50 lidí, zjistila na místě ČTK. Mezi prvními voliči byl i Filip Papež, který má trvalé bydliště ve Slavičíně na Zlínsku. Aby mohl hlasovat na jiném místě, než bydlí, musel si s předstihem vyřídit voličský průkaz.
12:38
2. 10. 2020
Ve Zlínském kraji dnes vyrazily volební komise ke 129 voličům, kteří jsou v karanténě či izolaci kvůli koronaviru a chtějí odevzdat svůj hlas. V kraji je šest komisí, kterou vždy tvoří pracovník krajského úřadu a minimálně tři vojáci. ČTK to dnes řekla mluvčí hejtmanství a členka jedné z volebních komisí Adéla Kousalová. Členové komise k voličům přistupují v ochranném obleku, mají respirátor, ochranný štít i rukavice.
11:45
2. 10. 2020
Průběh voleb s napětím očekávají v Rohatci na Hodonínsku. Karanténa kvůli covid-19 totiž uzavřela doma plnou třetinu členů volebních komisí. V karanténě skončil i starosta Jarmil Adamec (nez.), který ze zákona u voleb musí být. Stejně je na tom i matrikářka. Prázdná místa po nemocných zapisovatelkách v komisích museli zaplnit úředníci ze sousedního města.
„Zapisovatelky nám v poslední chvíli půjčil a vyškolil Hodonín. Lidi v komisích, kteří jsou pozitivní na covid-19, průběžně vyměňuji za náhradníky,“ řekl Blesku Adamec.
Starosta a matrikářka museli na radnici v pátek osobně přijít. I když jsou v karanténě, nejsou pozitivní a nemají příznaky nemoci. Úředníci z ministerstva vnitra jim proto udělili výjimku. Klíčová pro volby je role matrikářky. „Jako jediná má přístup do systému. Musí vyjet registry a průkazy voličů. To za ni nikdo nemůže udělat,“ řekl starosta. Rohateckému starostovi nyní nezbývá než se modlit, aby během voleb nikdo další neonemocněl. „Český systém není na podobný případ, který se stal v malé obci, jako je naše, připravený,“ řekl Blesku Adamec.
Hloupá huso, po převratu měl soudruh estébák Babiš holou (_!_). Zneužil privatizaci a když mu za to začalo hrozit trestní stíhání tak šel do politiky, aby to stíhání mohl regulovat.
jjusa2
(
5. října 2020 09:20
)
bude líp,ty víš dobře že to NENÍ PRAVDA Babiš do politiky šel jako mld.,tak NELŽI!!!
ANO_nam_bude_lip
(
5. října 2020 08:37
)
Nezapomeň, že z těch "svinstev" si soudruh Babiš napakoval 80 miliard.
Dodo52
(
5. října 2020 07:27
)
Tak za prvé nemelu a za druhé nefňukám. Konstatuji jen holou pravdu a nemůžu za to že ty se svým fíkovým mozkem to nemůžeš a nebo nechceš pochopit.
Dodo52
(
5. října 2020 06:52
)
K čemu takové volby, je to jen výsměch a plivnutí do tváře voličům. Preferuji nějakou stranu, jdu volit a pak se ta strana dá do koalice se stranou kterou bych nevolil. Dokud se to spolčování nezruší můžou mě být nějaké volby ukradené.
Hloupá huso, po převratu měl soudruh estébák Babiš holou (_!_). Zneužil privatizaci a když mu za to začalo hrozit trestní stíhání tak šel do politiky, aby to stíhání mohl regulovat.